دورترین شی منظومه شمسی

سیاره فاراوت؛ دورترین شی منظومه شمسی کشف شد

اخترشناسان موفق به کشف یک سیاره کوتوله جدید در نواحی دوردست منظومه شمسی شدند. این جرم آسمانی که فاراوت (Farout: به معنای مرموز) لقب گرفته، دورترین شی مشاهده شده در منظومه شمسی تا به امروز است.

این سیاره کوچک با نام علمی ۲۰۱۸VG18، حدود ۱۸ میلیارد کیلومتر از خورشید فاصله دارد؛ یعنی ۳.۵ برابر فاصله میان خورشید و پلوتو یا بیش از ۱۰۰ برابر فاصله بین خورشید و زمین. کاوشگر وویجر ۲ ناسا که در سال ۱۹۷۷ عازم ماموریت شد؛ تقریبا چنین مسافتی را در منظومه شمسی پیمود تا اینکه دو هفته قبل، به فضای میان ستاره‌ای ورود پیدا کرد.

دورترین شی منظومه شمسی

فاصله سیاره فاراوت تا مرکز منظومه شمسی ، ۱۲۰ واحد نجومی است

فاراوت در تاریخ ۱۹ آبان با استفاده از تلسکوپ ژاپنی سوبارو (Subaru) مستقر در هاوایی مشاهده شد و هنوز ناشناخته‌های زیادی در مورد آن وجود دارد؛ اما چیزی که توجه اخترشناسان را به خود جلب کرده، مدار گردش غیر عادی آن است. در واقع فاراوت نیز همانند سایر اجرام ترنس-نپتون (اجرامی در منظومه شمسی که در فاصله دورتری از نپتون به دور خورشید می‌چرخند)، زاویه گردش غیر معمولی دارد.

دانشمندان در سال‌های اخیر، گمانه‌زنی‌هایی را درباره چرایی خط سیر غیر عادی این اجرام فضایی مطرح کرده‌اند. یکی از احتمالات، وجود نهمین سیاره منظومه شمسی یا سیاره ایکس در آن نواحی است. اصلا تلاش اخترشناسان برای یافتن نهمین سیاره بود که به کشف فاراوت منجر شد. اما بر اساس داده‌های تازه‌تر، شاید هم این رفتار حرکتی به گروهی از اشیای فضایی با میدان گرانشی یکسان مرتبط باشد.

به هر حال هم‌اکنون نیز اطلاعات محدودی درباره فاراوت به دست آمده است؛ از جمله اینکه حدود ۵۰۰ کیلومتر قطر دارد و چرخش آن به دور خورشید، بیش از هزار سال به طول می‌انجامد. همچنین محققان رنگ این کوتوله‌ی منظومه شمسی را مایل به صورتی توصیف کرده‌اند.

به گفته‌ی «چَد ترویلو» اخترشناس دانشگاه آریزونای شمالی:

امروزه دوربین‌های دیجیتال جدید با میدان دید وسیع که روی برخی از بزرگترین تلسکوپ‌های دنیا کارگذاری شده‌اند، امکان جستجو و اکتشاف در نقاط حاشیه‌ای منظومه شمسی، حتی ورای پلوتو را نیز فراهم کرده‌اند.

کشف فاراوت نشان می‌دهد با وجود اینکه محققان هر از چندگاهی، یک سیاره را در اطراف ستارگان دیگر شناسایی می‌کنند؛ اما هنوز اجرام کشف نشده‌ی سیاره مانندی در منظومه شمسی خودمان نیز وجود دارد. بنابراین همچنان باید منتظر اکتشافات جدید در این نقطه از کیهان باشیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. آدم چه خبرایی و میشنوه
    من عاشق این جور مطالبیم