آخرین مطالب
16
امروز
بازی زولا
خودروهای پیش فروش شده

قیمت روز خودروهای پیش فروش شده چگونه محاسبه می‌شود؟

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس گفت در چند روز آینده تکلیف خریدارانی که خودرو ثبت‌نامی خود را تحویل نگرفته‌اند، مشخص خواهد شد و قیمت روز خودروهای پیش فروش شده نیز بر اساس قرارداد میان مشتری و شرکت فروشنده محاسبه می‌شود.

ولی ملکی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص تحویل ندادن به موقع خودروهای مشتریان عنوان کرد دلایلی چون افزایش نرخ ارز، مشکلات ثبت سفارش، تحویل ندادن به موقع قطعه و نبود نقدینگی باعث بدقولی خودروسازان داخلی شده و از سویی با کاهش واردات برخی از محصولات، تولید شرکت‌های خودروسازی نیز کاهش پیدا کرده است. وی در واکنش به خبر‌هایی که به عنوان ابلاغیه جدید تحویل خودرو به همراه افزایش قیمت‌ خودرو عنوان می‌شود گفت نباید در این زمینه بر پایه حدس و گمان سخن گفت و در روزهای آینده این موضوع از کانال‌های رسمی اعلام خواهد شد.

مدتی قبل، برخی از منابع خبری اعلام کرده بودند که با صدور ابلاغیه جدید قیمت خودروها افزایش پیدا می‌کند و تکلیف خریدارانی که خودرو خود را تحویل نگرفته‌اند نیز مشخص خواهد شد. بر اساس این شایعه‌ها، آن دسته از مشتریانی که زمان تحویل خودروهای آن‌ها در قسمت خودروهای پرتیراژ به قبل از شهریورماه 97 مربوط می‌شود، خودروهای خود را با قیمت‌های قبلی دریافت می‌کنند، اما آن دسته از مشتریانی که تحویل خودروهای آن‌ها بعد از شهریورماه 97 است، خودروهای خود را با قیمت‌های جدید و به همراه محاسبه سود تاخیر و سود مشارکت دریافت خواهند کرد.

قیمت روز خودروهای پیش فروش شده

نحوه محاسبه قیمت روز خودروهای پیش فروش شده

ولی ملکی در خصوص این‌که مشتریان به افزایش قیمت خودروهای پیش فروش شده اعتراض دارند، گفت اگر در قراردادی که میان مشتری و شرکت فروشنده منعقد شده است، عبارت «به قیمت روز» درج شده باشد، خودروسازان در هنگام تحویل خودرو به مشتری باید قیمت آن را بر اساس قیمت زمان تحویل محاسبه کنند تا بعد از محاسبه‌ بهره مبلغ واریزی زمان ثبت‌نام، باقی‌مانده قیمت خودرو از خریداران دریافت شود. همچنین اگر خودروسازان در انبار خود خودرو داشته باشند، ولی در موعد مقرر آن را به مشتریان تحویل ندهند، این کار آن‌ها تخلف محسوب می‌شود.

از طرفی اگر در قرارداد پیش فروش خودرو عبارت «به قیمت روز» قید نشده باشد، خودروسازان حق ندارند قیمت خودرو را افزایش دهند. نکته مهم‌تری که باید به آن توجه شود این است که اگر در قرارداد عبارت به قیمت روز درج شده است، در واقع فقط به قیمت خودرو در زمان تحویل اشاره دارد. برای مثال اگر موعد تحویل یک خودرو آبان‌ماه است، اما در آن زمان خودروساز خودرو را به مشتری تحویل نداده باشد، می‌بایست قیمت خودرو طبق همان آبان‌ماه یا موعد تحویل خودرو محاسبه شود.

۹ دیدگاه

 1. سلام”من یکی ازخودروهای پیش فروش راثبت نام کرده ام وتوانایی مالی ندارم که هرروز داره گرانترهم میشود.بنده یک کارگربنا هستم که همین راهم باوام جورکرده ام.

  (1)
 2. برا من اریو تحویل ابان بوده .دیروز به قیمت روز دعوتنامه صادر کردن
  این یک نامردی بزرگ در حق مردم است .
  مسئولین هم سرشونو کردن تو برف
  هیچکسم پاسخگو نیست
  نه سازمان حمایت.نه تعضیرات.نه وزارت صمت

  (3)
 3. من یه آریو ثبت نام کردم مرداد ماه با تحویل آبان که تا الان دعوت نامه صادر نشده امروز با شرکت سایپا تماس گرفتم میگن با قیمت جدید باید بدن این یعنی دزدی به تمام معنا در حکومتی که بنای آن به عدالت و درستی بنا شده. آیا نباید کسی پاسخ گو باشه

  (3)
 4. مملکتی که در آن قانون جنگل حاکم است چه باید کرد؟

  (4)
 5. به ضرر مشتریه

  (3)
 6. خلایق هرچه لایق

  (2)
 7. دزدی تو روز روشن افرین دلیر مردان خودرو ساز انصراف بدید بهتره

  (6)
 8. قیمت روز خودش یه نوع دزدیه پولو ازتون میگیرن ولی به قیمت روز دوباره میگرین

  (10)
 9. به همین راحتی

  (1)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*