پیام رسان های داخلی

پیام رسان های داخلی با فیلترینگ تلگرام متضرر شدند

رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت متاسفانه فیلترینگ تلگرام به عنوان وسیله‌ای پیشرفت پیام رسان های داخلی در جامعه شناخته می‌شود، اما این اقدام باعث شد شبکه های اجتماعی داخلی متضرر شوند.

حمید فتاحی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت عنوان کرد ما وظیفه داریم در حوزه زیرساخت ارتباطات کشور میزان کیفیت و پایداری ارتباطات بین‌الملل را حفظ کنیم. از این رو ورودی‌های دیتای خارج از کشور می‌بایست به شکلی توزیع شده باشد که وقتی یکی از وروردی‌ها با مشکل مواجه شد بتوانیم شبکه را مدیریت کنیم. در حال حاضر ورودی‌های مناسبی از جنوب و شمال کشور ایجاد شده است و از ۵ نقطه مختلف ترافیک را دریافت می‌کنیم. دو نقطه در تهران و ۳ نقطه نیز در شهرهای تبریز، شیراز و مشهد قرار دارند که ارتباطات جنوب و شمال کشور توسط همین نقاط توزیع می‌شود. همچنین پروژه جدیدی برای این بخش اجرا کرده‌ایم که نظم و پایداری شبکه را ارتقا داده است.

حمید فتاحی در ادامه اشاره کرد که شرکت ارتباطات زیرساخت سعی می‌کند بر حوزه ترانزیت تمرکز داشته باشد. به همین دلیل توافق‌های خوبی با کشورهای آذربایجان، عراق، ترکمنستان و قطر در حال انجام است و به دلیل اینکه ایران در موقعیت ژئوپلتیک خوبی قرار دارد، سایر کشورها بدون توجه به تحریم‌ها با ما همکاری می‌کنند و این فرصت را از دست نمی‌دهند. بنابراین با استفاده از این فرصت می‌توانیم در این حوزه به هاب منطقه تبدیل شویم. در حال حاضر پهنای باند ورودی اینترنت کشور ۲ ترابیت بر ثانیه است که حدود ۶۰۰ گیگابیت بر ثانیه نیز ترانزیت می‌کنیم و این میزان در حال افزایش بوده و تا پایان سال به یک ترابیت بر ثانیه می‌رسد.

پیام رسان های داخلی

نحوه تامین دیتای پیام رسان های داخلی در ایران

رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در ادامه عنوان کرد ترافیک ارتباطی ایران در شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب و شرق تقسیم شده است و در حال حاضر شبکه ارتباطی به صورت متوازن اجرا شده و به طور متوسط در هر خط انتقال ۳۰۰ تا ۵۰۰ گیگ دیتا جابه‌جا می‌شود. همچنین شبکه های اجتماعی پرکاربرد دیتای خود را از بستر اینترنت دریافت می‌کنند که با هیچ‌‌یک از این شبکه های اجتماعی برای دریافت دیتا ارتباط مستقیمی وجود ندارد. بنابراین بر اساس حضور کاربر در جنوب یا شمال کشور، این اطلاعات توسط همان خط انتقال اینترنت به کاربر منتقل می‌شود. وی افزود در شبکه اینترنت برای هیچ‌یک از اپلیکیشن‌ها یا شبکه های اجتماعی ارجحیتی قائل نمی‌شویم.

پیام رسان های داخلی

فیلترینگ ضد پیام رسان های داخلی است

حمید فتاحی به مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای حمایت از پیام رسان های داخلی اشاره کرد و گفت طبق این مصوبه، از پیام رسان های بومی حمایت‌هایی چون اعطای وام ۵ میلیارد تومانی، پهنای باند مناسب و فضای هم‌مکانی به‌صورت رایگان صورت گرفت و دیتای آن‌ها فقط یک‌سوم تعرفه اینترنت محاسبه می‌شود. البته علاوه بر کمک‌های مادی و فنی، سایر دستگاه‌ها نیز می‌بایست حمایت‌های دیگری را انجام می‌دادند تا آن‌ها پیشرفت کنند، اما در حال حاضر پیام رسان های داخلی نسبت به رقبای خارجی به جای داشتن ۴۰ تا ۵۰ میلیون کاربر، فقط ۱۵ میلیون کاربر دارند.

پیام رسان های داخلی

فتاحی افزود ما برای توسعه پیام رسان های داخلی ناامید نمی‌شویم، بلکه امیدواریم یک زیست بوم پیام رسان در کشور تشکیل شود تا بتواند اعتماد کابران را جلب کند و با داشتن دانش فنی پیام رسانی و معماری فنی، آینده بسیار خوبی را در حوزه پیام رسان های بومی به وجود بیاورد. قطعا وزارت ارتباطات در این راه از آن‌ها حمایت می‌کند. همچنین فیلترینگ پیام رسان های خارجی از جمله تلگرام برای این‌که مردم از پیام رسان های داخلی استقبال کنند طرح خوبی نیست و حتی پیام رسان های داخلی به دلیل چنین اقدامی متضرر شده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

 1. اون ۱۵ میلیون نفرم یه مشت ساندیس خوره مفت خور هستن که نصبش کردن 😂😂

 2. Yani alan bayad khosh hal bashim ya narahat

 3. کشتن مارو با این پیام رساناشون

 4. ۱. آیا ترانزیت ۱ ترابیت از ۲ ترابیت است؟ یعنی نصفِ ورودی، خارج میشود یا افزون بر آنست؟ یعنی مجموع مصرف داخلی و ترانزیت ۳ ترابیت میشود.
  در هرصورت بسیار کمه! و جوابگوی نیاز کشور در اوج ترافیک نیست؛ چون افت فاحش سرعت و قطعی های مکرر را [با اپراتورهای بنام کشور] شاهدیم.
  ۲. صرف نظر از [خوبی/بدی] فیلترینگ [که حتا در صورت امکان اجراش هم طالبش نیستم] چرا هرگز هیچ دلیلی برای اعطای وام ۵ میلیاردی یا برای ادعای متضرر شدن پیام‌رسان داخلی از [فیلترینگ پیام رسان خارجی] ارائه نکردی؟
  فی‌الواقع، مشکل [پیام‌رسان داخلی] جدای از این افراط و تفریط‌های احساسی، و حتا مسائل فرافنی دیگرست.
  مسئله اینست: استفاده از خدمات اپراتورهای غیربومی نسبت به سرویس‌های اقامتگاه [برای حفاظت از Data] دلیل فنی دارد؛ یعنی کاربران غیرروسیِ تلگرام بیشتر از کاربران روسیه و ربطی به بود و نبود امثال پوتین ندارد.

  • یک سرویس میتواند با فراهم کردن شروط ذیل، وارد بازی رقابت شده و به موفقیتش امیدوار باشد:
   ۱. رمزپایه (مبتنی بر Block Chain) بین‌المللی باشد
   ۲. سرورهایش در هر کشوری موجود باشد
   ۳. پایداری‌اش فارغ از [فعال‌بودن / از کارافتادن] سرورش در کشور خاص، باشد