حقایقی که به عنوان یک ایرانی باید در مورد انرژی هسته ای بدانید!

درچند روز گذشته، موضوع هسته ای ایران، نقل اخبار و محافل سیاسی بود و همانطور که میدانید توافق ژنو برای مدت ۷ ماه، یعنی تا تیرماه ۹۴ تمدید شد. با توجه به اهمیت این مسئله برای هر ایرانی، تصمیم گرفتم مقاله ای جامع در مورد انرژی هسته ای، هم از دیدگاه علمی و هم از نظر تاریخی بنویسم، چرا که بسیاری از ایرانیان در این باره اطلاعات درست و دقیقی ندارند. در این مقاله، به صورت مستقیم و غیر مستقیم و در مجموع از بیش از ۲۰ منبع داخلی و خارجی، استفاده شده است.

برای یک مطالعه ی مفید و اینکه دید بهتری نسبت به روند مطالعه پیدا کنید، بهتر است بدانید که این مقاله از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • تاریخچه ی پیدایش انرژی اتمی و بررسی علمی فرآیندهای هسته ای

 • مزایا و معایب انرژی هسته ای

 • کاربردهای انرژی هسته ای

 • برنامه های هسته ای ایران از دیروز تا امروز

 

احتمالا شما هم مثل من، خواندن مقاله های طولانی و خشک را زیاد دوست ندارید، به همین منظور در این مقاله تا حد ممکن سعی کرده ام ، موضوعات را به صورت تیتروار یا  داستانی بیان کنم، بنابراین امیدوارم کل مقاله را دقیق بخوانید. با گجت نیوز همراه باشید…

 تاریخچه

همه چیز از اتم شروع شد، شاید باور نکنید کوچکترین ذره ی هستی، چنین نقش مهم و بزرگی در دنیای آدم ها بازی کند. برای شروع کار باید به ۲۳ قرن پیش(!!!!) برگردیم و ببینیم سروکله اتم از کجا پیدا شد. زمانی که برای اولین باردموکریت یونانی گفت تمام هستی از ذرات تجزیه ناپذیری به نام اتم ساخته شده اند (خب لابد اینو که همتون از کتابای شیمی مدرسه میدونستین!). اما چنین گفته ی ساده ای چطور به مدل اتمی امروز تبدیل شد؟ این تغییر و تکامل را مدیون انسان های کنجکاو و شجاعی هستیم که بر باورهای غلط زمان خود غلبه کرده و ما را به دنیای تکنولوژی و مدرن قرن ۲۱ رساندند. بعد از دموکریت، نوبت به دالتون انگلیسی رسید که برای نظریه ی تازه متولد شده ی اتم، قواعد و شرایطی را بیان کرد و جان تازه ای به آن بخشید. پس از این الکترون و پروتون کشف شدند و رادرفورد پیشنهاد کرد که اتم باید مثل سیستم منظومه ی شمسی کار کند. یعنی الکترون ها(سیاره ها) به دور هسته(خورشید) می چرخند، در واقع رادرفورد نخستین کسی بود که هسته ی اتم را کشف کرد، اما این نظریه باز هم تناقض هایی داشت، اینبار نیلز بور دانمارکی بود که نظریه ی رادرفورد را به چالش کشیده و مدل اتمی را اصلاح کرد. مدل بور خوب بود ولی فقط برای هیدورژن، و برای اتمهای سنگین تر شکستن خورد!

حالا نوبت تولد جنجالی ترین نظریه ی تاریخ علم، یعنی مکانیک کوانتومی بود. این نظریه چنان عظیم و سنگین بود که تقریباً تمام غول های فیزیک و شیمی قرن ۱۹ از پایه گذاران آن به شمار می آیند. نظریه ی جنجالی دیگری که تنها توسط یک نفر، یعنی اینشتین (که خودش اندازه چند نفر بود!) کشف شد، نسبیت بود. این دو نظریه، واقعیتی بسیار عجیب را آشکار کردند: ماده و انرژی دو روی یک سکه اند! و مشهورترین معادله ی فیزیکی یعنی E=mc2 این رابطه را به صورت ریاضی نشان می داد. در این معادله، E انرژی ، m  جرم و c سرعت نوراست که مقدار آن برابر با ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰متر بر ثانیه است (البته مقدار دقیقش ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸).

 

solvay-conference-1927_19050

این عکس فوق العادس. من به شدت عاشق این عکسم و زدمش به دیوار. تمام نوابغ فیزیک و شیمی و پایه گذاران کوانتوم در یک قاب؛ که مربوط به کنفرانس سولوی در سال ۱۹۲۷ هست- این عکس از نظر تجمع این همه دانشمند بی نظیره. اسامی این نوابغ درپایین عکس به ترتیب ردیف های داخل عکس، آورده شده، البته این عکس رنگی و ترمیم شده، چون عکس اصلی سیاه سفید و بسیار بی کیفیته. برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید

 

تا اینجا ما فقط سیر تحول تاریخی مدل اتمی را بررسی کرده ایم، اما طی سال هایی که مدل اتمی در حال کامل شدن بود، سه بار اثرات پرتوزایی(رادیو اکتیویته) مشاهده شد: ۱- هانری بکرل که به طور اتفاقی متوجه پرتوزایی سنگ اورانیوم شد ۲- ماری کوری که رادیم و پرتوزایی آن کشف کرد ۳- رادرفورد که پرتوهای آلفا را مشاهده کرد. بنابراین با قرار دادن این مشاهدات در کنار مدل کوانتومی اتم، مشخص شد این پرتوها مربوط به اتفاقاتی در داخل اتم هستند.

حالا بهتر است با معادله ی نسبیت اینشتین(معادله ی بالا) کمی بازی کرده و یک حساب سرانگشتی با آن انجام دهیم، مثلاً این سوال را مطرح می کنیم: یک جسم ۱کیلوگرمی چقدر انرژی دارد؟

ژول  E=1 kg * (300000000)2 m/s=90000000000000000

۹۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ژول ؛ فوق العاده است! برای اینکه به اصطلاح حساب کار دستتان بیاید، بهتر است بدانید انرژی حاصل از سوختن یک تن (۱۰۰۰ کیلوگرم) ذغالسنگ، تنها ۳۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ژول بوده، یا انرژی لازم برای برای فرستادن ۱ کیلوگرم جرم به مدار پایینی زمین،۳۲۹۰۰۰۰۰ژول است.

اتم ها اگر چه بسیار کوچک اند، اما انرژی عظیمی در آن ها نهفته است. در واقع با شکافت هسته، چنین انرژی عظیمی به دست می آید، چرا که تقریبا تمام جرم یک اتم مربوط به هسته ی آن است(الکترون ها حدود ۱۸۳۷ بار سبک تر از پروتون ها هستند). از اینجا بود که انرژی هسته ای متولد شد و بشر به فکر استفاده از این منبع عظیم انرژی افتاد و به دنبال راهی بود تا این انرژی ر آزاد کند،  تا زمانی که دو دانشمند آلمانی، هسته ی اتم اورانیوم را با نوترون بمباران کردند. حاصل این بمباران دو عنصر رادیواکتیو با جرم اتمی کمتر از اورانیوم بود. با این فروپاشی، انرژی بسیار زیادی، طبق معادله ای اینشتین آزاد میشد و اینجا بود که برای اولین بار مسئله ی بمب اتمی مطرح شد.

NuclearReaction

قبل از آغاز جنگ جهانی دوم، افکار به این سمت رفت که احتمالا آلمان با وجود نابغه ای مثل ورنر هایزنبرگ (خالق کوانتوم ماتریسی و البته اصل بسیار مهم عدم قطعیت هایزنبرگ) اقدام به ساخت بمب اتمی کند، بنابراین اینشتین به فرانکلین رزولت، رییس جمهور وقت آمریکا، نامه ای نوشت و در آن از امکان ساخت بمب اتم توسط آلمان سخن گفت و از آمریکا خواست برای ساخت بمب اتم پیشی گیرد. بنابراین دولت آمریکا برای پیشدستی بر دولت آلمان، پروژه ی ساخت بمب اتمی،  یعنی پروژه ی منهتن را به کمک انریکو فرمی راه انداخت. وی نخستین کسی بود که توانست برای اولین بار یک واکنش هسته ای را در راکتور خود واقع در دانشگاه شیکاگو، کنترل کند. سرپرست علمی این پروژه، رابرت اوپنهایمر بود که به وی لقب پدر بمب اتمی را داده اند. سه سال پس آغاز پروژه ی منهتن، نخستین بمب اتمی در مکزیکو تست شد و سه هفته بعد در هیروشیما و ناکازاکی، جان هزاران نفر را گرفت.(جالب اینجاست که ساختن بمب اتمی توسط آلمان توهمی بیش نبود و آلمان هیچگاه بمب اتمی نساخت و البته اینشتین بعدها از حامیان حقوق بشر و مخالفان بمب اتمی شد)

1011

نگاهی مختصر به فرآیندهای هسته ای

قبل از بررسی، باید چند مسئله یادآوری شود. اورانیوم دارای دو ایزوتوپ ۲۳۵ و ۲۳۸ است. خب حالا ایزوتوپ چیست؟ جواب خیلی ساده ی آن می شود دو عنصری که فقط از نظر جرم باهم تفاوت دارند. (به طور ظریف تر تنها اختلاف آنها در تعداد نوترون های هسته است). مثلاً همین آب سنگین که در بحث هسته ای مطرح است، به این معناست که ملکول آب به جای هیدورژن معمولی، از همتای سنگین ترش به نام دوتریم تشکیل شده است. عناصری که ایزوتوپ یکدیگر هستند(مثل همین هیدروژن و دوتریم یا اورانیوم ۲۳۵ و ۲۳۸) خواص شیمیایی یکسانی دارند، اما خواص فیزیکی یکسانی نخواهند داشت! چرا که خواص شیمیایی در واقع بستگی به ماهیت درونی ماده بستگی دارد، اما خواص فیزیکی به ویژگی های فیزیکی مثل جرم، وابسته اند.

در فرآیند شکافت هسته ای اورانیوم ۲۳۵ به اورانیوم ۲۳۸ ترجیح داده می شود، به دلایل زیر:

 • هسته ی آن راحت تر شکافته می شود

 • پس از شکافت هسته، دو یا سه نوترون هم آزاد می شوند که می توانند با اتم های جدید اورانیوم برخورد کرده و این فرآیند را تکرار کنند، پس با یک پروسه ی زنجیره ای و بنابراین بسیار پربازده تر روبرو هستیم.

اما در این میان مشکلی وجود دارد و آن ناپایداری (نیمه عمر کوتاه) اورانیوم ۲۳۵ است که باعث می شود این ایزوتوپ، به سرعت فروپاشیده شود و به همین خاطر در طبیعت به مقدار کمی موجود است، یعنی تنها ۰.۷ % اورانیوم های موجود در طبیعت، ۲۳۵ هستند و بقیه از نوع سنگین ۲۳۸ هستند. پس باید آن را خالص و غنی کنیم.

725

نیروگاه هسته ای

 

راکتور هسته ای در واقع، دستگاهی است که فرآیند شکافت هسته ای در آن، به صورت کنترل شده انجام می گیرد. سوخت راکتورهای هسته ای، اورانیوم است. اما این اورانیوم به صورت خام قابل استفاده نبوده و باید تغییراتی در آن انجام شود. مراحل این تغییر عبارتند از:

فرآوری: پس از اینکه اورانیوم استخراج شد، آن را آسیاب می کنند تا پودر نرمی به دست آید. این پودر طی یک پروسه ی شیمیایی (شستشو با سولفوریک اسید) و خشک کردن، به ماده جامد زرد رنگی به نام کیک زرد (بافرمولU3O8 ) تبدیل می شود. پس از آن، کیک زرد به اورانیوم هگزافلورید (UF6) تبدیل می شود که برای مرحله ی غنی سازی استفاده می شود.

 غنی سازی: همانطور که از نام این فرآیند برمی آید، هدف، خالص سازی اورانیوم ۲۳۵ است. اورانیوم ۲۳۵ راکتورهای هسته ای باید از درصد خلوص ۰.۷ به ۲تا۳ درصد برسد(درصد خلوص اورانیوم بمب اتمی باید بیش از ۹۰ درصد باشد!). حالا چه طور این دو نوع اورانیوم را از هم جدا کنیم؟ اگر یادتان باشد گفتیم خواص شیمیایی دو ایزوتوپ یکسان است، پس باید به سراغ خواص فیزیکی برویم، راه حل، استفاده از سانتریفیوژ است، بچه هایی که مثل من رشته ی شیمی هستند، حتما در آزمایشگاه با سانتریفیوژ کارکرده اند. کلمه ی لاتین سانتریفیوژ به معنای تفکیک کردن است و طرز کار کلی آن این است که یک محفظه با سرعت زیادی حول محور خور می چرخد، بنابراین زمانیکه هگزافلورید به داخل این محفظه تزریق می شود، نیروی گریز از مرکز باعث تمرکز ملکول های حاوی اورانیوم سبکتر ۲۳۵ در مرکز محفظه و ملکول های حاوی اورنیوم سنگین تر ۲۳۸، در قسمت دورتر از مرکز محفظه می شود. اورانیوم ۲۳۵ جدا شده، دوباره در سانتریفیوژ دیگری تفکیک می شود و این عمل آنقدر تکرار می شود تا اورانیوم ۲۳۵ به خلوص لازم برسد.

th41275650986Eppendorf 5702R

یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی

 موارد کاربرد

 • نیروگاه هسته ای: استفاده از انرژی حاصل از واکنش های راکتور برای تولید برق

 • سلاح هسته ای: بمب اتمی، هیدروژنی، نوترونی

 • کاربردهای پزشکی: توسعه ی روش های تصویربرداری، ساخت رادیو داروها و پرتودرمانی

 • کاربردهای صنعتی و تجاری و کشاورزی

مزایا و معایب انرژی هسته ای

مزایا

 • تولید گازهای گلخانه ای کمتر

 • قدرتمند و کارآمد

 • قابل اعتماد

 • الکتریسیته ی ارزان

 • هزینه ی پایین سوخت

 • حمل ونقل آسان

 

معایب

 • تولید زباله های رادیواکتیو

 • تابش های هسته ای

 • هزینه ی بالای راه اندازی نیروگاه ها

 • تاثیر مخرب بر زندگی آبزیان

تاریخ نگار برنامه های هسته ای ایران

برای مرور راحت تر و به دور از هرگونه پیچیدگی، این تاریخچه را به صورت تیتروار بیان کرده ام.

 

سال ۱۳۲۹- آغاز برنامه ی هسته ای ایران

سال ۱۳۳۷- عضویت در آژانس بین المللی انرژی اتمی

سال ۱۳۴۶- خرید اولین راکتور تحقیقاتی از آمریکا و نصب در دانشگاه تهران

سال ۱۳۴۷- امضای پیمان عدم تکثیر سلاح هسته ای (N.P.T)

سال ۱۳۵۳- تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران به ریاست دکتر اکبر اعتماد و امضای قرارداد اتمی بوشهر با آلمان

سال ۱۳۵۷- فرار شاه و لغو قرارداد ساخت نیروگاه بوشهر توسط بخیتار(نخست وزیر وقت)- پیروزی انقلاب

سال ۱۳۷۷- قرارداد تکمیل و راه اندازی واحد یک نیروگاه اتمی بوشهر به صورت مشارکتی بین ایران و روسیه

سال ۱۳۸۲- تهیه ی سوخت هسته ای توسط متخصصین ایرانی

سال ۱۳۸۲- تعلیق برنامه ی هسته ای

سال ۱۳۸۳- توافق نامه پاریس

دی ماه سال ۱۳۸۵- فک پلمپ تجهیزات هسته ای وغنی سازی اورانیوم به میزان ۵/۳ درصد

فروردین ماه سال ۱۳۸۶- تولید چرخه ی کامل سوخت هسته ای در مقیاس آزمایشگاهی و عضویت ایران در باشگاه اتمی

تیرماه سال ۱۳۸۶- قطعنامه ۱۶۹۶

دی ماه سال ۱۳۸۶- قطعنامه ۱۷۳۷

فروردین ماه سال ۱۳۸۶- قطعنامه ۱۷۴۷

فروردین ماه سال ۱۳۸۷- قطعنامه ۱۸۰۳

مهرماه سال ۱۳۸۸- قطعنامه ۱۸۳۵

تیرماه سال ۱۳۸۹- قطعنامه ۱۹۲۹

تیرماه سال ۱۳۸۷- مذاکرات ژنو۱

مهرماه سال ۱۳۸۸- مذاکرات ژنو۲

آذرماه سال ۱۳۸۹- مذاکرات ژنو۳

بهمن ماه سال ۱۳۸۹- مذاکرات استانبول ۱

فروردین ماه سال ۱۳۹۱- مذاکرات استانبول ۲

خرداد ماه سال ۱۳۹۱- مذاکرات بغداد

خرداد ماه سال ۱۳۹۱- مذاکرات مسکو

اسفند ماه سال ۱۳۹۱- مذاکرات آلماآتی ۱

فروردین ماه سال ۱۳۹۲- مذاکرات آلماآتی ۲

شهریور ماه سال ۱۳۹۲- مذارکرات نیویورک(نخستین مذاکرات پس رییس جمهوری حسن روحانی)

مهر ماه سال ۱۳۹۲- مذاکرات ژنو ۴

آبان ماه سال ۱۳۹۲- مذاکرات ژنو ۵ (نقطه ی عطف مذاکرات هسته ای ایران در ۱۰ سال اخیر)

آذر ماه سال ۱۳۹۲- مذاکرات ژنو ۶ ( توافق ایران با ۵+۱ موسوم به توافق ژنو)

مردادماه سال ۱۳۹۳- افزایش مهلت مذاکرات

آذرماه سال ۱۳۹۳- مذاکرات وین- تمدید توافق ژنو تا تیرماه سال ۹۴

مذاکرات وین- آذز ماه ۹۳

 

مذاکرات هسته ای ایران، در دوره ی ریاست جمهوری سه رییس جمهور انجام شده است.

دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی- سرپرست تیم مذاکره کننده: علی لاریجانی- کمال خرازی- حسن روحانی

دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد- سرپرست تیم مذاکره کننده: سعید جلیلی

دوره ریاست جمهوری حسن روحانی- سرپرست تیم مذاکره کننده: محمدجواد ظریف

 گزیده ی منابع:

phy.syr.edu

wired

whatisnuclear

newscientist

hupaa

conserve-energy-future

fa.wikipedia

درباره این نویسنده

ناهید سادات ریاحی ، زاده ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است. او علاقمند به دنیای کوانتوم، تکنولوژی، فوتبال و موسیقی (رپ/راک) بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز، بیگ تم و ماهنامه جیبی GSM مشغول است. ( لینکدایناینستاگرام )

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

30 دیدگاه

 1. انسان باید مرد عمل باشد نه حرف.ما باید دقیقا کاری که آمریکا با ایران کرد را به سر خودش بیاوریم و خیلی راحت تعهد های که داده ایم را زیر پا بگذاریم و دیگر گول حرف های آنها را نخوریم.
  چرا آمریکا به خود اجازه می‌دهد که ایران را تهدید کند؟
  امریکا کشوری است که اگر از کسی قوی تر باشد آن را نابود می‌کند.
  داعش توسط چه کسی درست شد؟ چه کسی به عربستان صلاح می‌دهد؟ و…
  مردم باید چشم هایشان را باز کنند و به اطرف نگاه کنند.
  اگر آمریکا توانایی داشت به جای جنگ اقتصادی جنگ نظامی در ایران به راه می انداخت در این شکی نیست
  ما مردم ایران نباید فقط جلوی پایمان را نگاه کنیم!مردم باید دور اندیش باشند.
  ایران نباشد برای حذف تحریم های امروز،آینده کشور و فرزندان مان را خراب کند، ایران باید با اقتدار بیشتر به کار های هسته ای خود ادامه دهد تا به جایی برسیم که ما آمریکا را تهدید کنیم.
  در یک مقاله خارجی خواندم که یکی از توریست های اینگلیسی که به ایران سفر کرده بود در مورد ایران گفته:(ایران خیلی خوب است و علاقه دارد در ایران بماند!)
  آیا تهران از لندن بهتر است!؟
  ایران پتانسیل هر کاری را دارد و همین باعث شده که در گذشته همیشه کشور های خارجی به دنبال تسخیر ایران باشند.این ما هستیم که از پتانسیل های آن استفاده نمی‌کنیم.مرگ بر تفکر آمریکایی و درود بر خامنه ای

 2. به قولی چی فکر میکردید چی شد!!الان چی داریم اونا چی دارن.هیچی هیچی مذاکره دلار کجاست

 3. دوست عزیز تشکر از مطالب خوب تون …. و به امید پیشرفت ایران
  در مورد اسلحه لیزری و توپخانه های لیزری
  هم مطالب بگذارید … به زبان ساده تر
  مثلا کشتی ها بالگرد ها که به جای تیر از لیزر برای دفاع استفاده میکنن
  مثلا فکر کن این لیزر کوچیک که تو اندازه انگشته متمرکز بشه
  و حرارت لیزر 1000 درجه سانتیگراد باشه میشه یه همچین چیزی
  رو ساخت و تو دست نیروی هوایی و دریایی باشه حتی
  میشه این لیزر رو تو اسلحه گذاشت اسلحه لیزری تفنگ ها
  و بمب های الکترو مغناطیسی …..
  بمب الکترو مغناطیسی چیه … بمب الکترو مغناطیس بمبی هست که تو 1 ثانیه برق کل شرح رو قطع میکنه
  و سیستم های راداری این بمب الکترو مغناطیس جوری طراحی شدن که رادار این بمب
  به همه ی نیروگاه ها وصل میشه و سیستم برق رسانی رو مختل میکنه به امید پیروزی ایران

 4. با سلام

  انرژی هسته ای به اون معنا که به ما تلقین کردن وجود نداره که هیچ حتی بمب اتم و بمب نوترونی و هیدروژنی هم جزو دروغ های شاخداره !! ولی انقدر اطراف این دروغ مانور دادن و تبلیغات کردن که هیچکسی جرات رد اونو نداشته باشه . برای اطلاعات وسیعتر کتاب اینترنتی یکی از دوستان بنام ترس نتیجه عدم آگاهیست رو به شما معرفی می کنم لطفا بدون پیش داوری و تا آخر بخونید شاید در باز شدن چشم واقع بین کمکی کنه .

 5. سلام تنوع نداشت. باهاش حال نکردم.ولی برای پروژه ازش استفاد کردم.اما عکست قشنگه :In-pain: .دمت ………. :Aerobics:

 6. ممنون از مطالب مفیدتون
  جالب بود و بسیار مختصر و مفید

 7. سلام ناهید سادات خانوم ریاحی
  تشکر از اطلاعات مختصر و مفیدتون
  کلا مطالبتون رو دنبال می کنم و از نظر علمی خط سیر رو به بالایی دارید،ان شاءالله موفق باشید
  فقط عرض کنم که جناب علی لاریجانی در دوره ریاست احمدی نژاد و تا اواسط سال 86 رئیس تیم مذاکره کننده و دبیر شورایعالی امنیت ملی رو داشتن و پیش از اون جناب روحانی رئیس تیم مذاکره کننده و دبیر شورایعالی بودن.
  .
  .
  .
  امیدوارم با مدیریت خوب وزیرخارجه، آقای ظریف، به یک توافق خوب که باعث سربلندی و عزتمندی ایران عزیز برسیم.

  • ناهید سادات ریاحی

   سپاسگزارم دوست خوبم. خوشحالم که از خوندن مقالات راضی هستید و امیدوارم همچنان از خوانندگان گجت نیوز باقی بمونید.
   در مورد ریاست تیم مذاکره کننده، کاملاً حق با شماست، من به اشتباه نام جناب لایجانی رو به جای دوره احمدی نژاد، جلوی نام جناب خاتمی گذاشتم، و تنها دلیلشم عجله برای رسوندن مقاله، و البته خستگی بوده. ایشالا دیگه از این اشتباهات پیش نیاد. ممنون از دقتتون
   در مورد توافق هم، بله قطعاً آرزوی هر ایرانی، پیشرفت و سربلندی ایرانه.

   • ناهید سادات عزیز تشکر از زحمتی که کشیدی .امّا با یک قسمت که به عنوان نقطه عطف بیان کردید اصلاًموافق نیستم البته معذرت می خواهم .چون ازدست دادن حاصل زحمات چندین ساله دانشمندان وملت وتبدیل کردن یک حرف زور به یک تعهد عطفی دران نیست .وآیندگان مارا به …. معرفی می کنند دوم اینکه سیده محترمه این عکسی که شما در کامنت گذاشتی اصلاًدرخور وجاهت و سیادت شما نیست از شما وقار ومتانت انتظار می رود باز هم عذز خواهی می کنم .

    • مگه میشه آدم بدون دیبلم کارشناسی ارشد بخونه. کشور عقب اقتاده ایران مسایل مهمتری از انرژی هسته ای داشته و دارد.من کارشناس رشته کشاورزی هستم . در بخش کشاورزی هزاران نفر مستقیم به کشاورزی مشغول هستند. هزاران نفر به کار خرید و فروش محصولات کشاورزی هستند. هزاران نفر به صورت کارگر فصلی کشاورزی کار میکنند. هزاران نفردر صنایع تبدیلی کشاورزی مثل کارخانجات صنایع غذایی رب گوجه فرنگی. خیار شور کنسرو لوبیا و…. مشغول به کار هستند قسمت عمده ای از صنایع ما هم وابسته به کشاورزی هستند مثل صنایع تراکتور سازی و تامین قطعات آن . ابزارآلا کشاورزی از گاوآهن و سمپاش . بذر پاش تا انواع دستگاهای دروگر و کمباین سازی تا تهیه و تولید نهادههای کشاورزی مثل انواع کود و سم و صنهت جدید ابیاری تحت فشار از تهیه وتولید انواع لوله های آبرسانی و انواع آبپاش و مهندسین آبیاری و لوله های پلی اتیلن همه از کشاورزی ارتزاق میکنند . ما این صنعت مهم را ول کردیم چسبیدم به انرژی هسته ای اون هم اینکه خیلی دیر موقعی که غولهای دانش و اقتصاد دنیا برجهان قبل از ما سیطره پیدا کردن

 8. مقاله ای بسیار عالی بود ، با تشکر از زحمات شما

 9. به نظر شما به جایی خواهد رسید مذاکرات؟

 10. واقعا عالی بود
  مختصر مفید و خیلی ساده
  مرسی

 11. ممنون از اطلاعات مفیدتون. از کجا میتوان اطلاعاتی در مورد کشورهایی که فناوری هسته ای دارند ولی عضو NPT نیستند و دارای بمب اتمی هستند پیدا کرد؟

  • ناهید سادات ریاحی

   دوست خوبم ممنونم از لطفتون، لیست کشورهای عضو N.P.T رو از اینجا، یعنی سایت آژانس انرژی اتمی، می تونین مشاهده کنید. اما بمب اتم، آبنبات چوبی نیست که به این راحتی بفهمین کدوم کشورا دارن؟!!!!!! :Wink:

 12. با سلام و ضمن تشکر برای ارائه این مطلب.
  چند نکته رو خواستم متذکر شوم و امیدوارم که مفید واقع شود، ضمن تاکید بر جمع آوری خوب اطلاعات در این زمینه و اینکه این مطلب برای دوستانی که می خواهند آشنایی کلی پیدا کنن با انرژی هسته ای بسیار مفید خواهد بود اما در قسمت چالش مطلبی ذکر شده که معمولا در مقالات علمی جایگاهی نداشته و این قسمت نظر نویسنده رو به خواننده القاع می کند، از دید بنده برای پرداختن به مبحث ذکر شده در چالش که خود نیازمند بررسی و مقاله ای دیگر با عنوان انرژی هسته ای در سال 2014 و نیاز ایران به آن رو بررسی کرد که شاید توضیح کامل آن در این کامنت خارج از حوصله باشد. ولی باید بگویم که با علم امروز، متاسفانه این نوع انرژی به دلایل بسیاری از جمله غیرتجدید پذیری و همچنین مخرب بودن و همچنین مضرر برای محیط زیست انسانها و سایر موجودات، کاملا بی فایده خواهد بود !
  شاید یکی از علل پافشاری کشورهای دیگر بر تاکید صلاح هسته ای ایران همین می باشد که چرا در این بازه زمانی که بسیاری روش های تولید انرژی و سایر تجهیزات به طور کاملا تجدیدپذیر و به دور از زیان و ضررهای احتمالی و… وجود دارد، ایران به فکر استفاده از این تکنولوژی است.
  ممنون
  موفق و پیروز باشید

  • ناهید سادات ریاحی

   دوست خوبم، ابتدا از لطفتون ممنونم. اولا این مقاله علمی-تاریخی-سیاسی هست، نه فقط علمی! دوماً در مورد قسمت چالش نمیدونم چرا منظور منو بد متوجه شدین، من در عین حال که ابتدا یه توضیح داده بودم، در انتها یه سوال خیلی خیلی مهم کرده بودم: “در چه صورت این انرژی برای ایران ارزش خواهد داشت؟” امیدوارم منظورمو گرفته باشین. در ضمن به خاطر همین کج فهمی ها، ترجیح دادم قسمت چالش رو کلا حذف کنم. به هر حال از نظرتون ممنونم

  • مهدی جان سوال این است که اگر چنین است که به شما القاءشده پس چرا آن کشور ها خودشان آن هم با آن عظمت به این کار ادامه می دهند.

 13. ناهید سادات ریاحی

  بسیار از دوستان بابت انرژی های مثبتشون سپاسگزارم و خوشحالم که این مقاله مفید واقع شده

 14. با تشکر از مقاله مفیدتون
  تنها یه اشتباه کوچیک تو مقاله بود و اون هم احساس میکنم به علت تبلیغات بصری اشتباه در مورد نیروگاه‌های هسته‌ای هست، عکسی که گذاشتید و از اون بعنوان نیروگاه هسته‌ای یاد کردید در واقع برج‌های خنک‌کننده آب هستند که در هر نیروگاهی وجود دارد و صرفاً برای نیروگاه هسته‌ای نیست و چیزی که از بالاش خارج میشه بر خلاف دید عموم که فک میکنن چیز خوفی هست باید بگم بخار آب هست
  این یه اشتباه رایج بین مردم هست و احساس میکنم از تبلیغات اشتباه صدا و سیما و مطبوعات شکل میگیره، چون هرموقع میخوان در مورد انرژی هسته‌ای صحبت کنن یکی از این برج‌ها رو نشون میدن :Wink:

  • ناهید سادات ریاحی

   دوست عزیز بسیار از دقتتون سپاسگزارم. اما اینجا منظور من از نیروگاه هسته ای، کل مجموعه ای که در عکس نشون داده شده هست، که برج های خنک کننده هم جزیی از اون به شمار میان وتوی این عکس به عنوان نماد قرار گرفتن.(این عکس مربوط به نیروگاه هسته ای ژاپنه). به هر حال بازم از نظرتون ممنونم

   • ممنون خانوم ریاحی ولی ای کاش گریزی میزدین به تاریخ کشورهای دیگه و یه کم هم از تاریخ هسته ای اونها هم مختصری توضیح میدادین به هر حال مقاله مفیدی بود

  • این برج های خنک کننده که در عکس بالا مشاهده میکنید برج های مدار باز هستن که بخار رو به خارج از مدار هدایت میکنند.
   کلا دو نوع برج خنک کننده داریم یکی مدار باز یکی مدار بسته که در مدار بسته بخار بعد از برخورد با توربین و کاهش دما به برج انتقال پیدا میکنه و در اونجا خنک میشه تا دو باره تبدیل به بخار خشک بشه و همین سیکل ادامه پیدا کنه.

   در اصل سیالی که انتقال انرژی رو انجام میده اب هستش و این برج های خنک کننده رو شما در نیروگاه های بخاری سیکل ترکیبی و هسته ای میتونید مشاهده کنید.در واقع اورانیوم سوخت نیروگاه رو تامین میکنه نه چرخاندن توربین.
   اکثر دانشجو های برق قدرت واحدی به نام تولید و نیروگاه رو پاس میکنند در اونجا توضیحات کاملی در مورد نیروگاه ها راندمان و صرفه اقتصادی اونا داده میشه.به همه پیشنهاد میکنم حداقل مطالعه ای در این زمینه داشته باشید.

 15. درود بر شما خانوم ریاحی
  بی نهایت از زحمات شما و همکارانتان سپاسگذارم

 16. با این که این جور مقالات علمی کمی از موضوعات اصلی سایتتون فاصله دارن ولی به شخصه با افزایششون بسیار موافق هستم و باید بگم که این مطلب در عین ایجاز بسیار عالی بود.

 17. خیلی قشنگ بود واصلا خسته کننده نبود از این مقاله ها بیشتر بزارید لطفا…

 18. ممنون خانم ریاحی…فوق العاده بود و استفاده کردم از مطالب…
  اینطور که آمریکا پیش میره فک نکنم که به توافق با ایران راضی بشه…اگه هم راضی بشه باید متحمل کلی محدودیت بشیم تا راضی بشن و توافق کنن با ایران…

 19. درود بر شما و ممنون از زحماتتون ، فوق العاده عالی بود …