چاپ نخستین قطعه با چاپگر سه‌بعدی «Made In Space‌» در فضا

اگر قبلاً اخبار بخش هوا فضا در سایت گجت نیوز را دنبال کرده باشید حتماً خبر مربوط به ارسال چاپگر سه بعدی به ایستگاه فضایی را خوانده اید.پیرو این ارسال موفقیت آمیز این بار چاپگر سه‌بعدی Made In Space‌ نخستین قطعه چاپی را در شرایط میکروگرانشی ایستگاه فضایی تولید کرد.

2222

فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی نیاز به تعمیر اضطراری برخی از قطعات ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) دارند و در صورت عدم وجود قطعه مورد نظر، فضانوردان باید منتظر محموله بعدی باشند که توسط یک کپسول باری از زمین راهی فضا می‌شود.

ناسا با هدف تسهیل دسترسی به قطعات جایگزین در ایستگاه فضایی، نخستین نمونه چاپگر سه‌بعدی فضایی را ۳۰ شهریور توسط کپسول باری دراگون به ISS منتقل کرد.

چاپگر سه‌بعدی Made In Space‌ در تاریخ ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) نصب و راه‌اندازی شد.

space3d2

بر اساس اعلام ناسا، این چاپگر نخستین قطعه تولید شده در فضا را با موفقیت چاپ کرد؛ نخستین قطعه چاپ شده در فضا در حقیقت قطعه‌ای از خود چاپگر است.

تیم کنترل زمینی ناسا دستور چاپ این قطعه را برای چاپگر در فضا ارسال کرد و چاپگر با موفقیت این قطعه را در شرایط بی‌وزنی چاپ کرد؛ بر این اساس، چاپگر حتی قادر به تولید قطعات جایگزین برای خود نیز هست.

«نیکی ورک‌هایزر» مدیر پروژه این چاپگر سه‌بعدی در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا تأکید کرد: ایستگاه فضایی تنها مکانی است که می‌توانیم این فناوری را در آن مورد آزمایش قرار دهیم؛ با چاپ و تولید قطعات بیشتر می‌توانیم نحوه تأثیر شرایط میکروگرانشی را بر عملکرد چاپگر بطور دقیق بررسی کنیم.

111

نخستین قطعه چاپ شده در فضا سال ۲۰۱۵ به زمین بازگردانده خواهد شد و تفاوت ساختاری این نمونه با نمونه مشابه چاپ شده بر روی زمین مورد مقایسه قرار می‌گیرد؛ هدف از این تجزیه و تحلیل، بررسی فرآیند چاپ سه‌بعدی در شرایط میکروگرانشی ایستگاه فضایی عنوان شده است.

این دستاورد مهم می‌تواند مسیر را برای انجام مأموریت‌های فضایی به مقاصد دوردست تسهیل کند.

منبع:cnet           ترجمه:gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*