درگاه USB 3.2

نسل جدید درگاه USB 3.2 فوق سریع به کامپیوترها می‌آید

نسل جدید درگاه USB 3.2 اواخر سال ۲۰۱۹ با قطعات کامپیوتری جدید به بازار می‌آید. این درگاه یو اس بی می‌تواند فایل‌ها را با سرعت بسیار بالایی انتقال دهد و در سرعت با تاندربولت ۳ برابری کند. در ادامه با اطلاعات تازه‌ی این درگاه ارتباطی بیشتر آشنا شوید.

شاید فرمت فوق سریع USB 3.2 حدود دو سال است که آماده‌ی عرضه است، اما به نظر می‌رسد سرانجام سال جاری میلادی شاهد حضور آن در قطعات کامپیوترها خواهیم بود. بدنه‌های استاندارد USB-IF، تایید می‌کنند که کنترلر‌های منطبق با نسل جدید درگاه USB 3.2 قرار است اواخر امسال عرضه شوند.

سرعت انتقال درگاه USB 3.2

آن‌ها قرار است به کامپیوترهای رومیزی بیایند، زیرا کنترلر‌های اختصاصی در حال حاضر برای این دستگاه‌ها وجود دارد. این درگاه  به ظاهر عادی، کاربران را قادر می‌سازد تا داده‌هایشان را با سرعت ۲۰ گیگابیت در ثانیه انتقال دهند. خود کنترلرها نمی‌توانند به تنهایی کاری انجام دهند، مگر آنکه با مادربرد سازگار باشند. نباید انتظار داشته باشید زودتر از نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ این عرضه صورت بگیرد، زیرا آخر هر سال زمان مورد علاقه‌ی تولیدکنندگان قطعات کامپیوتری برای رونمایی از سخت افزارهای جدیدشان است.

اما این همه‌ی اطلاعات مربوط به درگاه USB 3.2 نیست. وقتی شما کنترلرها و مادربردهای سازگار را در اختیار داشته باشید، شما نیاز به لوازم جانبی خواهید داشت که بتوانند پیشرفت‌های این درگاه مدرن را در اختیار شما قرار دهند. مشخص نیست چه زمانی می‌توانیم لوازم تجهیز شده به این درگاه را در بازار ببینیم، اما احتمالا از چند ماه آینده این کار صورت گیرد. بنابراین تولیدکنندگان باید عرضه‌ی دیوایس‌های سازگار با این فناوری به بازار را همزمان با عرضه‌ی مادربردهای پشتیبانی کننده از درگاه USB 3.2 انجام دهند.

چیزی که از آن مطمئنیم، این است که استاندارد جدید درگاه‌های یو اس بی می‌تواند انتقال فایل با سرعت بسیار زیاد را فراهم کند. تا به امروز هیچ فناوری نمی‌توانست با سرعت بالای استاندارد تاندربولت ۳ برابری کند.