نتورک مارکتینگ

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای ؛ نگاهی به آسیب‌های یک سراب خاموش

نتورک مارکتینگ (Network Marketing) یا بازاریابی شبکه ای، سرابی خاموش است که از مدت‌ها پیش گریبان‌گیر جامعه‌ی ما، به خصوص قشر جوان و بلندپرواز جامعه شده است. در این مقاله سعی داریم آسیب‌ها و مضرات نتورک مارکتینگ را بررسی کنیم.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که خودتان یا یکی از دوستان یا نزدیکان شما مخاطب حرف‌های در ظاهر دوستانه و دلسوزانه و در باطن سودجویانه یک بازاریاب شرکت های بازاریابی شبکه ای که احتمالا طعمه داغ یا گرم اون هستید گرفتار شده باشید. در این موقعیت دو حالت را تجربه کرده‌اید: یا مجبور شده‌اید نقش قربانی را بازی کنید و بدون آن که فرصت تفکر عمیق به دست بیاورید در دام الفاظ و تکنیک‌های تاثیرگذاری قرار گرفته‌اید یا مجبور شده باشید با ملاحظات اخلاقی طوری با دوست یا همکار خود صحبت کنید که باعث ناراحتی وی نشده باشید و یا احتمالا در مقابل اصرارهای بیش از حد وی قید ارتباط دوستی و آشنایی‌تان را زده باشید. این داستان، بخشی از عضوگیری افراد گرفتار در بازاریابی شبکه ای است.

نتورک مارکتینگ

اگر از گروه دوم باشید که خوشا به حال شما و می‌توانید به خود مغرور باشید که میزان تاثیرپذیری شما در مقابل تله‌های روانی محدود است. اما اگر از دسته اول باشید شاید این نوشته به معنای نوش داروی بعد مرگ سهراب باشد، اما قطعا می‌تواند تلنگری به شما باشد که بیش از این در گرداب دروغ این جماعت فرو نروید.

این مقاله حاصل چند ماه تحقیقات انجام شده و مصاحبه با تعداد زیادی از افراد فعال در این حوزه می‌باشد. تلاش شده است به مسائل تکراری که قبل از این در نقد بازاریابی شبکه ای منتشر شده پرهیز و به جای آن جنبه‌های جدیدی از این مساله که با گذشت زمان بیشتر مشخص گشته و کمتر به آن پرداخته شده است، تحلیل و بیان گردد.

نقدی بر نتورک مارکتینگ

۱. دام روانی: هر انسانی به مقتضیات شخصیت، تجربیات، عواطف و احساسات خود یک سری نقاط قوت و ضعف دارد. در حالت نرمال، هر شخصی قاعدتا می‌بایست با شناخت خود و جهت کسب موفقیت، نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف خود را ترمیم کند. اما عملی که در عضوگیری افراد جدید که معمولا با مقاومت عضو جدید روبه‌روست انجام می‌شود، در ظاهر تقویت توانایی شما ولی در پنهان، شناسایی نقاط ضعف عضو جدید برای به دست آوردن راهی برای جذب وی است. با بسیاری افرادی که مصاحبه داشتم، یک جور عقده حقارت و خودکم‌بینی چه به لحاظ عدم توانایی در کسب ثروت و چه به لحاظ دیده نشدن و سرکوب‌های اجتماعی و حتی خانوادگی پنهان داشتند. این افراد بدون آنکه خودشان آگاه باشند تحت تسلط بالادستی‌هایی قرار می‌گیرند که به اینان نه به عنوان همکار و شریک، بلکه به عنوان مشتری مصرف‌کننده و کسی که می‌تواند خودشان را از دامی که شخص قبلی برایش گسترانده رهایی دهد می‌نگرند و در این راه از هر ابزار دروغی فروگذار نیستند. در آینده‌ای نزدیک شما هم مجبورید همین دیدگاه را در مورد افرادی که اغلب از نزدیکان شما هستند داشته باشید.

نتورک مارکتینگ

شاید با یک مثال موضوع کمی روشن‌تر شود. تصور کنید شما آدمی هستید که همیشه دوست داشتید هر چیزی را که نیاز دارید به راحتی بخرید، همیشه در محرومیت و یا کمبود مالی قرار داشته‌اید و همیشه آروزی پولدار شدن در سر می‌پروراندید. مسلما وقتی در مقابل پیشنهادات اغوا کننده کسی که قصد جذب شما را دارد قرار می‌گیرید و به شما گفته می‌شود تو توانایی، تو می‌توانی و به این طریق یک حس قدرت کاذب در شما ایجاد می‌شود که حس می‌کنید هر کاری از شما ساخته است. این قدرت جذب بیشتر می‌شود زمانی که شما قبل از این آدمی باشید که در فکر خود مدام حس دیده نشدن و قدرناشناسی را باخود به همراه داشته‌اید.

۲. شبهه شرعی و قانونی: در بعد قانونی فعالیت نتورک مارکتینگ که ادامه‌دهنده همان شرکت‌های هرمی هستند در بسیاری از موارد ادعای قانونی بودن و شرعی بودن فعالیت خود را دارند. این در حالی است که در این بخش به دلیل فقدان قوانین مشخص و عدم تصویب قانون صریح در مجلس و تائید آن توسط شورای نگهبان، صرفا به یک مجوز از دبیرخانه و یا دستورالعمل وزارتخانه مربوطه اشاره می‌شود. درحقیقت پس از بحران‌های اجتماعی که شرکت‌های هرمی به وجود آوردند، افرادی با تاسیس شرکت های بازاریابی شبکه ای به شکلی فرار رو به جلو را پیش گرفتند. به این معنا که از پتانسیل موجود در آن شرکت‌ها به نفع خود و در راستای اهدافی که صرفا درحد شعار باقی ماند استفاده کرده‌اند. معنای عملیات این شرکت‌ها به لحاظ اجرا تفاوت چندانی با شرکت‌های هرمی نداشته و در عمل به همان شیوه اقدام می‌گردد. قرارداد یکطرفه با افراد جدید منعقد می‌شود که در آن حق هرگونه اعتراض پیشاپیش سلب شده است. مانند نداشتن حق ادعای استخدام در شرکت، سلب حق بای بک و حتی اینکه این قراداد از شمول قانون کار و حتی بیمه خارج است و همچنین هرگونه مسئولیت حتی پرداخت مالیات را به عهده بازاریاب می‌گذارد. به کارگیری نیروی جوان و اغلب بی تجربه به این شکل ناعادلانه به نظر می‌رسد.

نتورک مارکتینگ

در بعد شرعی نیز قریب به اتفاق مراجع عظام با شک و تردید به قضیه نگاه کرده‌اند و افراد را از عضویت و فعالیت در این گونه شرکت‌ها بر حذر داشته‌اند. برخی مراجع عظام نیز صریحا اعلام حرام بودن اینگونه فعالیت را صادر نموده‌اند و اخذ پورسانت توسط اعضا بالادستی را محل اشکال می‌دانند.

۳. کالای بی همتا در کار غیر مولد: بدیهی است که سازوکار هر جامعه‌ای بایستی به سمت سوق نیروی جوان و مولد خود به سمت امور تولیدی با بهره‌وری بالا باشد. اما متاسفانه بازاریابی شبکه ای به نوعی ترویج مصرف‌گرایی آن هم از طریق مصرف اجناس متفرقه و ناشناس است که در بازار واقعی و خارج از دنیای مجازی کمتر یافت شده وکمتر به فروش می‌رسند. لذا امکان مقایسه قیمت وجود نخواهد داشت. اجبار به خرید هر شخص که وارد این سیستم می‌شود نیز از دیگر نشانه‌های بی عدالتی و ظلم در حق افراد پایین هرم است. مسلما ترویج واسطه‌گری و انتقال هزینه پورسانت افراد دخیل در توزیع کالا به مصرف‌کننده نهایی کار اخلاقی و پسندیده‌ای نیست. در حقیقت در این جریان ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌شود، بلکه به شکل دلالی کالا توزیع می‌گردد. در سازوکار نتورک مارکتینگ هیچ حمایتی برای پیشرفت و کسب مهارت مفید و دانش روز نمی‌شود، بلکه مدام تشویق به بزرگ‌نمایی کار کوچکی می‌کنند که با فعالیت زیاد بازده اندک و غیر مفیدی خواهد داشت که حتی در بهترین حالت، نتیجه‌ای جز نابرابری اجتماعی در پی نخواهد داشت.

۴. توهم اشتغال: ایجاد اشتغال و رابطه آن با توسعه پایدار بر کسی پوشیده نیست. اما در بازاریابی چند سطحی در واقع خوداشتغالی واقعی رخ نمی‌دهد. افراد در این سیستم از خود اختیار عملی ندارند و صرفا بایستی اجراکننده قوانین حاکم بر سیستم و دستورات بالادستی خود باشند. این شرکت‌ها خط‌ مشی‌هایی برای روش شیوه توزیع افراد فعال دارند که تخطی از آن به منزله سرپیچی از دستورات و دلیل عدم دسترسی به اهداف است. همکاری با این شرکت‌ها نیاز به پایبندی به این مدل تکراری بدون ایجاد هرگونه استقلال و خلاقیت و فردگرایی دارد. در حقیقت توزیع‌کنندگان بازاریابی چند سطحی را نمی‌توان کارآفرین تلقی کرد، بلکه مشارکت‌کننده در سیستم سلسله مراتبی پیچیده‌ای هستند که خود کنترل کمی بر آن دارند.

نتورک مارکتینگ

از سوی دیگر در بازاریابی شبکه ای اذعان می‌دارند که این کار، یک کسب‌وکار حمایت‌کننده و مثبت است که از روح انسانی و آزادی فردی حمایت می‌کند. اساس تبلیغات را بر مبنای اغراق در مورد درآمد بالقوه مطرح می‌نمایند. ایحاد ترس و پیشگویی مهلک در مورد سقوط قریب‌الوقوع سایر کسب و کارها و اشکال توزیع، عدم یکپارچگی و کمبود فرصت در دیگر مشاغل از دیگر موهوماتی است که در جلسات پرزنت به آن به تکرار اشاره می‌شود. به طوری که سایر شغل‌ها وکسب‌وکارها فعالیتی غیرمفید و معمولی تلقی می‌شوند که به درد آدم‌های کوتوله می‌خورند. دلیل عنوان شده هم این است که در آن‌ها امکان ترقی، ارزش‌گذاری و کسب درآمد نامحدود وجود ندارد و به این‌ شیوه سایر مشاغل را مورد تمسخر قرار داده و کارمندان آن را به عنوان بازندگانی معرفی می‌کنند که اسیر حقوق ماهیانه هستند. این روش دائما تاثیر ناامیدکننده بر روی افرادی می‌گذارد که دیدگاه مثبت  و صحیحی که با واقعیت تناسب بیشتری دارند می‌گذارد. چه بسا با این تبلیغات منفی، افراد ترغیب به ترک شغل و حرفه خود و پیوستن به مجموعه خیالی آن‌ها می‌شوند. در این روش هیچ محدودیت مکانی، فردی یا زمانی برای فروش وجود ندارد، لذا به بهانه به دست آوردن پول در اوقات فراغت، این سیستم کنترل و حاکمیت بر کل زندگی افراد را به دست می‌گیرد و تبعیت بدون چون‌وچرا از برنامه‌هایش را الزام می‌کند. این رویکرد نشان می‌دهد که چرا افراد درگیر نیازهای خودشان می‌شوند و آن‌چنان تکیه بر این مدل بازاریابی می‌زنند که حتی از روابط پایدارشان بیگانه شوند و یا آن را ترک می‌کنند.

۵. آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی: ارتباطات خانوادگی و اجتماعی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در فرهنگ جوامع انسانی است. در بازاریابی شبکه ای از سه عنوان بازار داغ، گرم و سرد استفاده می‌شود که در درجه نخست توصیه می‌کنند از بازار داغ شامل خانواده، دوستان و وابستگان به عنوان مشتری استفاده کنند. در حقیقت شما باید با کسانی کار را آغاز کنید که شما را دوست دارند و از شما حمایت می‌کنند و آن‌ها را تبدیل به مشتریان دائمی خود کنید. این در حالی است که وارد کردن معاملات تجاری در روابط دوستانه و خانوادگی و یا استفاده از این گونه بازارها که در سیستم بازاریابی چند سطحی یک الزام معرفی می‌شود، عامل تخریب‌کننده روابط بوده و باعث صدمه عاطفی و اخلاقی و ایجاد درگیری در روابط افراد می‌شود. بدیهی است که سرمایه‌گذاری بر روی وابستگی‌های خانوادگی و وفاداری‌های دوستانه و یا حتی روابط عاطفی و احساسی برای ساختن یک کسب‌وکار از عوامل تخریب روابط اجتماعی است. در حقیقت شما تنش و استرس ناشی از کار را وارد روابطی می‌کنند که پایه اولیه آن عشق، وفاداری و حمایت است و صدمه‌ای به آن وارد می‌کنید که ممکن است قابل جبران نباشد. خارج از جنبه اجتماعی، تجربه نشان داده است که تعداد کمی از افراد هستند که از پیشنهاد دوستانشان برای خرید کالا احساس لذت و قدردانی داشته باشند و اغلب باعث سلب اعتماد و پشیمانی می‌گردد.

۶. نارسیسیسم در کنار ناسیونالیسم: مضرات استفاده ابزاری و افراطی از این دو واژه (خودشیفتگی – میهن‌دوستی) به خوبی برای همگان روشن و نتایج مخرب برداشت مفهومی ناصحیح و استفاده نادرست از آن‌ها بدیهی است. در جلسات فشار، وعده‌های دروغین و دور از ذهن در جهت رسیدن به تعالی فردی و کمال شخصی تکراروار بیان می‌شود، به طوری که احساسی را در فرد به وجود می‌آورند که فرد را به خودشیفتگی و دوپینگ کاذب می‌رساند. استفاده از مفاهیم غیرمادی و معنوی مانند خودآگاهی و تجسم خلاق و ایجاد صمیمیت و همدلی تصنعی برای ایجاد روابط و راه‌اندازی سازمان فروش از جمله تحریفات به کار رفته در این حرفه است. چون افرادی که امید و آرزوهایشان را بر کسب ثروت متمرکز می‌کنند، بصیرتشان را به معنویت واقعی و آموخته‌های اخلاقی‌شان را در پاسخ به نیازهایشان از دست می‌دهند. استفاده از این اصول معنوی نشان‌ از وجود فریب در این سیستم است. حمایت و همدلی که در  بازاریابی چند سطحی از اعضا می‌شود دقیقا بر مبنای میزان سودآوری و در راستای بهره‌کشی از آن‌ها است. برگزاری سمینارهای متعدد و ارائه سخنان خیال‌پردازانه و امیدوار کننده که برای جذب و نگه داشتن اعضا صورت می‌گیرد، بدترین شیوه ترویج مادی‌گرایی است. چون فرهنگی که در این کسب‌وکار حاکم است افراد را از مسیر ارزش‌های شخصی‌شان و تمایل به استفاده از استعدادها و آرزوهای منحصر به ‌فردشان منحرف می‌کند و در جهتی سوق می‌دهد که به آن‌ها بفهماند که این سیستم یک روش جدید زندگی است که سعادت و کمال را نصیب آنان می‌کند و آن‌ها برای رسیدن به هر چیز خوبی در زندگی به آن نیاز دارند.

نتورک مارکتینگ

این مسائل و بسیاری مسائل دیگر از جمله مضرات نهفته در بازاریابی چند سطحی است که گریبان‌گیر آحاد جامعه خصوصا قشر جوان ما شده است. امیدوارم در این فرصت اندک و با ذکر این چند نکته که نظر شخصی من بوده است توانسته باشم ذهن فعال جوانان این مرزو و بوم را متوجه انحراف این گونه فعالیت‌ها نموده باشم تا در دام چنین مهلکه‌ای گرفتار نشوند. همچنین امیدوارم دولتمردان ما نیز قبل از اینکه فرصت از دست برود و بسیاری از آحاد مردم مالباخته شده و سرنوشتی مانند شرکت‌های هرمی پیدا کنند، فکری اساسی و اقدامی شایسته و بایسته در این خصوص به انجام رسانند.

حسین حقی – دانشجوی دکترای تصمیم‌گیری و خط مشی‌گذاری عمومی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۵۲ دیدگاه

 1. ببخشید چرا این تبلیغ هارو توی سایت گذاشتید؟ همین تبلیغ شهر فرش و علی بابا و …
  لطفا جواب بدید. جز اینه که شما یک واسطه و دلالید؟ جز اینه که برای پول این کارو میکنید؟ اصلا ما هم دلال. رفیقم چرا با همکارت اینقدر بد رفتار میکنی. شما خودتم که یه تبلیغاتچی بیش نیستی. و باید بگم چند نکته. با توجه به پلن درامدزایی که تو شرکت ما هست، کسی که پایین تره میتونه پورسانت بهتری داشته باشه چون فروش محصول وجود داره. و میتونه حتی شاخه جداشونده بشه و از بالایی هاش بالاتر بره. راستی پولش از کجا میاد؟ شرکت معلومه قیمتارو دوبرابر میکنه تا بتونه در امد بده؟ درسته؟ نه کاملا اشتباهه. اون پولی که قرار بود بره توی شکم ویزیتور وشرکت های ویزیتوری و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، میره تو جیب مشتری های راضی که خودشون مشتری جذب کردن. همیشه همینطوری بوده. من میرفتم یه رستوران و خوشم می اومد و به دوستم میگفتم و براش مشتری میبردم، ولی اون عوضی ها یه درصد بابت پورسانت نمیدن. بازاریابی شبکه ای یه راه برطرف کردن نیازه که بعد از بقالی، سوپر مارک و هیاپر مارکت اومد و یه روش خرید کردنه . نه صرفا یه شغل. که واسطه ها رو حذف میکنه. کسانی مثل خودتون که من نمیدونم تا حالا خودتون از شهر فرش خرید کردید یا نه. ولی من وقتی یه محصول رو به دوستم معرفی میکنم، قبلش اون رو خودم و حتی خانوادم مصرف میکنه و اگه از کیفیتش راضی بودم بعد به بقیه هم پیشنهاد میدم. اگه راضی مباشم حق ندارم پیشنهاد بدم. مثل تبلیغاتچی ها نیستم که ممکنه طرف تلویزیون سامسونگ رو تبلئغ کنه ولی تو خونش تلویزیون ال جی باشه. در مورد حلال بودنش بگم اون پولی که تلویزیون بابت تبلیغ میگیره حلال نیست، اگه همون پول بره تو جیب مردم، بره تو جیب دوستام، بره تو جیب نیازمندا نه ثروتمندا، چرا حلال نباشه؟

 2. گویا شما بیشتر از بزرگترین نویسنده های جهان میفهمی؟؟؟؟ خخخخخ اطلاعاتت صفره
  هر کاری معایب و مزایا داره.. ایران و ایرانی شده منفی نگری _ هزاران نفر موفق شدن و ب چیزایی ک خواستن رسیدن،هرچیزی و هر شغلی ک اصولی باشه ب جاهای خوب میرسه، بحث نتوورک مارکتینگ نیس، نتوورک عالی نیس فقط بهتره. و اینو بدون ک این تجارت رو بزرگان دنیا مثل بیل گیتس تایید کردن نیازی به اراجیف شما نیس، صد در صد شما با قصد تخریب این مطالبو نوشتی ک هیچکس پیشرفت نکنه و هر روز بدبخت تر بشیم!!!!!
  و اینکه توی هر کاری کسایی هستن ک اشتباه دارن مثل خیلی از پزشکان ن!
  شما برو دنبال اصل داستان ن فرعیات!!!!
  موفق باشی دکتر جان!

 3. با سلام‌. دوستان بذارین از واقعیت زندگیمون بگم که بدبخت شدیم.بردار بنده نزدیک ۵سال بود که نتورک کار میکرد، فقط اینو بگم که بخاطر این توهمات بردارم، خونه ماشین سرمایه حتی لب تاب و گوشیامونو فروختیم ک بردارمو از این منجلاب نجات بدیم تا زندان نیفته، الان حتی پول رهن خونه هم نداریم و باید ۳ماه دیگه خونمونو تخلیه کنیم. هرکسی تو این دام گرفتار شده تورو خدا ب خودتون رحم کنین و خودتونو نابود نکنین. فقط نمیدونم چچرا رسانه ها و مسیولین در مورد این گروها اطلاع رسانی نمیکنندچرا جوونامونو نجات نمیدن؟

 4. با توجه به اینکه دیدگاه و رویکرد نویسنده آسیب شناسی میباشد اگربا دقت و بدون تعصب نگاه کنیم متوجه میشویم که این مقاله با مطالعه و تحقیق نوشته شده و در آن به نکات درستی اشاره شده است

 5. من خودم ۲ سال نتورک کار میکردم
  مستند آغاز یک پایان درباره گروهک تروریستی مجاهدین خلق رو دیدم
  به شما هم توصیه میکنم ببینید
  همون حرفایی که اون تررویستا میزدن همون کارها برا شستشوی مغزی جوونا
  حالا این لیدرا دارن انجام میدن
  جلسات هفتگی تو خونه ها، خونه تیمی، تیم سازی، جذب افراد و…
  امیدوارم روزی این به نتورک مسخره تو کشورمون جمع بشه
  البته نتورکرا رو نمیشه قانع کرد چون ذهنشونو شتسشو دادن

  • مثل اینکه شما از جناب اقای احمد روستا، پدر علم بازاریابی ایران بیشتر میدونید. درضمن باید بگم ایشون جوون نیستن که مغزشو شستوشو داده باشن. فقط این سوالو جواب بده: از اقای احمد روستا بیشتر میفهمی؟ بیشتر میفهمی؟

 6. باید بگم واقعا مقاله عالی بود نتورک مارکتینگ از سال ۹۰ ۹۱شروع بکار در ایران کرده از اون موقع کمپانی های زیادی در حال فعالیت هستند ولی باید بگم که نتورک مارتینگ دارای پلن درامدی خیلی زیادی می باشد از جمله همان مولتی لول که در مقاله گفتید، باینری و… در مولتی لول که در کشورمان در حال اجراست باید بگم که ضعیف ترین حالت پلن نتورک مارکتینگ است در تمام دنیا شرکت های موفق نتورک مارکتینگ بیشتر از پلن باینری استفاده میکنند باینری یعنی دو دویی که یه زمانی شبکه کمپانی های مانند کوعست که ازین قبیل بود بدون داشتن مجوز در ایران شروع بکار کرد که دولت ایران به دلیل خروج ارز شدید از ایران شبکه ها را از بین بردند و باید بگم نتورک مارکتینگ واقعا کار قدرتمندی است ولی به دلیل مولتی لول بودن پلن ها باید با نهایت تأسف بگم در ایران ضعیف ترین است و به همین دلیل نتورکر ها جوان کشور ما در حال شکست در این صنعت هستند

 7. متاسفانه مغز جوونامونو شست و شو دادن بزارید خودشون در آینده پی به اشتباهشون ببرن کسانی که نه مطالعه ای میکنن و نه تربیت دارن که به یک نویسنده که خودشو مسئول دونسته آگاهی رسانی کرده اینطور بی احترامی میکنن لیاقتشون همینه

 8. تک تک نظرات رو خوندم. کاملا مشخصه سر شاخه ها دستور سازمانی صادر کردند که زامبی های نتورک بریزن و با فحش و فضیحت کاری کنن دیگه کسی جرات نکنه به ساحت مقدس نتورک مارکتینگ جسارت کنه. هر چی دلتون میخواد بگید ولی واقعیت اینه که هر نتورکری که دیدم و هر شرکت نتورکی که تا حالا برای پرزنت منو کشوندن سر قرار همه شون شبیه این فرقه های عجیب و غریب مذهبی بودن. دیگه تازگیا روشون نمیشه از کلمه لیدر و سرشاخه هم استفاده کنن به بالا دستی شون میگن حامی! تنها چیزی م که تو کلاسا یادت میدن خیال پردازی و دروغ گفتنه. جنس هایی که دارن با قیمت پایین تر تو بازار قابل خریده، تازه اون هم با برندهای معتبر. آخه من نمی فهمم چرا وقتی می تونم تو بقالی سر کوچه ماکارونی با قیمت معقول از یه برند صاحب نام بخرم برم و به رفیق نتورکرم التماس کنم که برام ماکارونی بیاره! تازه با یه برند ناشناخته! به اون هایی که دم از فهم و سواد می زنند پیشنهاد می کنم برن نتایج تحقیقات در خصوص سطح درامد نتورکر ها در سطح جهان رو مطالعه کنند. با یه سرچ ساده قابل دستیابیه: جواب ساده اش اینه که بالای نود درصد نتورکرها درآمدشون صفره! بله صفر! ده درصد به درآمد می رسن و از اون ده درصد شاید کمتر از یک سوم به درآمدی می رسن که بتونه هزینه هاشون رو پوشش بده. از بین اونایی که هزینه هاشون پوشش داده میشه چند نفر به درآمدهای بالا می رسند؟ فقط ده نفر!

  Berkowitz, Bill (28 January 2009). “Republican Benefactor Launches Comeback”. Inter press service. Retrieved 19 September 2018. (in reference to BERR vs Amway (Case No:2651, 2652 and 2653 of 2007) in point of objectionability”c”)

  تازه این آمار برای بازاریاب های Amway هست که شده قبله آمال همین دوستان نتورکر. کل هنرتون اینه که رفقا و فک و فامیل رو بندازین تو رو درواسی تا این آت و آشغال ها رو ازتون بخرن. برای این که گیر قانونی بهتون ندن تو اساسنامه شرکت می نویسید تعیین حداقل خرید ممنوعه و نمیشه شما رو مجبور کرد که حداقل فلان قدر بخرید برای وارد شدن به سیستم! اما در عمل چه اتفاقی می افته؟ اونی که شما رو وارد سیستم کرده چنان آویزون تون میشه که مجبور شید حتما یه رقم قابل توجهی به عنوان خرید اول ثبت کنید. حتی اصرار می کنن که برو قرض کن!!! یه کاری می کنید که بعد از یه مدت رفقاتون خیلی راحت شما رو تو لیست تلفن تون بلاک می کنند. طبق معمول الان چهار نفر میان بهم میگن نه اونی که این جوری کرده کارشو بلد نبود و نتورکر خوب ندیدی و فلان! نتورکر خوب وجود نداره چون اساسا نتورکر یه آدم ورشکسته است که یه بار گول خورده و یه جنسی خریده و عملا خودش خریدار اون جنس محسوب میشه! حالا مجبوره چیزی که خرید کرده رو به هر قیمتی که هست حتی به قیمت بردن آبروی خودش جلوی بقیه به اولین کسی که میشناسه بندازه! آره بچه پولدارا! میلیاردرای آینده! همین الان بیدار شید خیلی بهتر از فرداست. هر چی ضرر کردید بسه. دو سه سال دارید وقت میذارید تا شاید به ثروت میلیاردی برسید؟ (از همین الان خیالتون تخت بهش نمی رسید) همین زمان رو وقت بذارید و کلاس برید تا یه زبان برنامه نویسی یاد بگیرید یا یه نرم افزار طراحی یا حداقل زبان تون خوب بشه. اون موقع میتونید کار فریلنس انجام بدید و رئیسی م نداشته باشید. یه اپ موبایل بنویسید و بذارید تو بازار تا از حاصل زحمت واقعی خودتون پول در بیارید. به جای التماس به بقیه برای خریدن رب و چایی و دستمال و هزار کوفت دیگه یه کاری بکنید بقیه به خاطر تخصص تون بیان و التماس شما رو بکنن.

  • دوست عزیز باید بهتون بگم که شرکت amway از پلن باینری استفاده میکنه و یکبار خرید هست یعنی یکبار در کل فقط یکبار خرید میکنند و شروع به مجموعه سازی میکنن و اینکه کمپانی amway به قدری موفق هست که حتی از فروش نفت ایران هم بیشتر درامد دارد و پلن باینری قدرتمند ترین سیستم نتورک است که یه زمانی کمپانی مثل کوعست وارد ایران شد و در ایران ۴میلیون نفر عضو گیری کرد و به دستور دولت به دلیل خارج شدن عرض شدید از ایران شبکه ها از بین رفت در ایران همه کمپانی ها از پلن مولتی لول که موضوع بحث است استفاده میکنند که ضعیف ترین انهاست و باید بگم که دلیل خارج شدن جوان های نتورکی از این صنعت هم همین دلیل است و به طور تخصصی در پلن باینری بیشتر از دو نفر نمیتوان عضو معرفی کرد که باعث میشود راحتر از بقیه پلن ها از جمله مولتی لول باشد

 9. یک مطلب جالب رو می خوام به جناب حسین حقی نویسنده این مطلب و تمامی افرادی که این مقاله را می خوانند عرض کنم

  بنده چندین سال هست که گجت نیوز رو دنبال می کنم

  همچین مطلبی رو کاربران ثابت گجت نیوز حتی باز هم نمی کنند!!!!، چه برسه که بخوان تا آخر بخوننش!!!! و حتی به فکر نظر دادن هم نمی افتند!!!!

  حالا جالبه چنین مطلبی میاد ۳۸ تا کامنت می گیره!!!!

  تمامی این افراد که کامنت گذاشته اند، شرکت های مبتنی بر نتورک مارکتینگ دارند و معلوم هست که با شما مخالفت می کنند و یک تعداد هم از همکلاسی های شما در دانشگاه هستند

  جناب حسین حقی شما حسود زیاد کنار خودتون دارید

  در کار خودتون ناامید نشید و به افشای ماهیت زدانسانی این شرکت های ضرر ده که جز ضرر، هیچ منفعتی برای بازاریاب و کل آحاد جامعه ندارند، ادامه بدید

  با سپاس

 10. تازه
  عنوان مطلب ذکر شده :
  سراب خاموش
  خیلی هم بجاست …
  میدونید چرا ؟
  بهتر بود جلوش مینوششت
  سراب خاموش نتورک مارکتینک برای اولین بار در تاریخ نتورک مارکتینک در ایران در حال رخ دادن هست …!
  نتورک در امریکا سراب نیست ، خوشبختی و زندگی هست .
  این ایرانه که
  همه چی توش
  سراب
  توهم
  خیاال
  و نابودی هست .
  بحث نتورک نیس اصلا …..

 11. به نظرم اصلا بحث نتورک مارکتینگ نیس بابا !
  ببینید :
  یک انسان باسواد ، و باهوش البته اگه مغزش درست کار کنه میبینه اصلا نتورک مارکتینک در حال حاظر تمیزترین و شیک ترین و البته پردرامدترین شغل به حساب میاد .
  دیگه بزرگترین اقتصاد های دنیا با تحقیق جزعی مشخصه در کدوم صنف فعالیت دارن !!!
  یادتون باشه مردم
  دولت ها
  همیشه از ادما در هر زمینه حمالی میکشن جیبشون پر شه و قدرت طلبی کنن ….
  کدوم دولت دوست داره مردمش بدون حمالی جیبشش پر پول شه ؟!
  دوست عزیز
  نتورک در ایران قبول دارم تنها راهه نجات هست ،
  ولی قبول کنید
  شما کلمه نتورک رو در ایران از دهنتون میارید بیرون …
  اینجا سوییس هست ؟
  این جا نروژه ؟
  اینجا امازونه نیویورکه ؟
  چی فکر کردید ؟
  اصلا دوست ندارم نتورک هم از بیخ زده بشه ، ولی حقیقته که در این مملکت بزرگ تر از نتورک هم قراره از بیخ زده شه …
  یادتون نره کجا زندگی میکنیم …………..

 12. سلام آقای حقی دوست عزیزم من میگم همه حرفاتون درست و هرچی گفتین همونجوره ولی من یه سوال دارم ازتون شما گفتین این تصور رو بوجود میارن که درآمد نامحدود و رسیدن به خواسته ها تو شغل های دیگه وجود نداره میشه دقیقا بگید کدوم شغلها تو این چند سال اصلا اطلاع دارین چندتا تولیدی کوچیک و بزرگ ورشکست شدن خبر دارین همین چند وقت پیش یک برند ۹۰ساله اعلام ورشکستگی کرد و تمام کارگرا و کارکنانشون رو اخراج کردن آخرین بار که یکی از هزارن فارغ التحصیل دانشگاهی که استخدام شده که خیلیاشون دوستا و نزدیکان خودمونن کی بوده یادتون هست ی بار قبل نوشتن طومارتون زحمت اینو به خودتون دادین برین ببینین شرکتهای بازاریابی چقد خط تولید اضافه کردن تو این چند سال و چقد اشتغال زایی داشتن فرمودین با کسانی که تو این کسب و کار لطمه دیدن صحبت کردین قبول دارم هستن افرادی که نمیتونن درامد کسب کنن و حتی ضرر هم میکنن ولی آیا تو کسب و کارای دیگه هم همه دارن موفق میشن سوال دارم ازتون با چندتا از کسایی که موفقن نشستین صحبت کنین یا به قول خودتون که میگین قراردادای یک طرفه همونطور قضاوت کردین همه رو.ی خواهش دارم ازتون اگه نمیتونین کمک کنین لااقل مانعی نباشین برا مردم

 13. دوست عزیز دکتررررررر. حرررررررررررف مفففففففت در مورد چیزی که اصلا هیچی ازش اطلاعات نداری. و شک ندارم حتی حاظر نشدی بری بشنوی نظر نده. به احترام خودتم شده این گندی رو بالا نوشتی پاکش کن. چون امثال شما از این تجارت بیم دارید. و با این نحوه نوشتار و تفکر دوس دارین خودتون فقط یک تاز باشین. و همین شما اجازه نمیدید کشورمون رشد کنه. وسلام

 14. نتورک مارکتبنگ ریشه ۷۰ ساله داره و کتابهای خیلی زیادی نوشته شده مثل کتاب ریچاردپو به اسم سه موج یا اولین سال من نتورک دکتر چرزکینگ که مثل نویسنده این مقاله کاملا منفی بود ولی الان بزرگترین مدرس دانشگاه در زمینه نتورک مارکتینگ نتورک ۸۰%نگرش یعنی طرز فکر بازاریاب و۲۰%اطلاعات دوستان دنبال اطلاعات اضافی ومنفی بافی ها نباشین دنبال ایمان اعتقاد باور و یک شرکت اصولی و درست باشین تا موفق بشین مثل هزاران نفرهایی که موفق شدن

 15. سلام اینکه شما اینجوری گفتی اولا منبعت نادرسته
  دوما نظر شخصیته تو نتورک اگه عقلتم به چشمتم باشه میتونی ببینی چه حوری یک تازه اورد پول درمیاره
  لطفا خودتو زیر سوال نبر مدرکتم مثل خودته

 16. وقتی بزرگای دنیا دارن از نتورک حرف میزنند از جمله ترامپ اونوقت در مورد چی حرف میزنی…
  دوست عزیز شما موفق تری یا ترامپ اگه که شما موفقتری چرا فقط دکتری و رئیس جمهور نشدی که الان بخوای ترامپ تصمیم برات بگیره و تحریمت کنه و اگر هم موفق تر نیستی که قطعا همین طوره درمورد چیزی ک نمیدونی نظر نده
  نتورک تجارتی که از سال ۱۹۲۰ با یک شرکتی بت نام نوترولیت شروع بت کار کرده و سال ۱۹۵۹ دو شخص خریدنس و نامش رو amwey تغییر دادند و الان تو ۱۱۸ کشور دنیا داره کار میشن
  کشورهای دیگه حتی خود ایران دارن تدریس می کنند…
  شماهایی هم که مقاومت کردی یا حالا گفتین نه…
  به زندگی معمولی عادت کردین؟؟؟
  واقعا نمیخواین از خواب بیدار بشین
  اگر نتورک رو کامل بهتون نگفتند بیایید خودم زراتون باز کنم
  منی که ۳ سال هم تو شرکت خارجی و هم تو شرکت ابرانی کار کردم و دارم کار میکنم هنوز نمیگم کامل میشناسمش
  …………….

 17. صرفا جهت اطلاع
  کشور چین بیش از ۱/۵میلیارد جمعیت داره کمتر از یک میلیون نفر بیکار
  با بیش از ۱۳۰۰شرکت بازاریابی شبکه‌ای
  ایران عزیز ۸۰میلیون جمعیت حدود ۲۲میلیون نفر بیکار با دکترهای خوبی مثل شما
  چطوری دکتر

 18. سلام
  بسیار خوشحال شدم بعد از خوندن نظرات مردم
  شاید اگر دو سال پیش یک نفر مثل این دوست عزیزمون که این مقاله رو نوشته چنین توهماتی رو مینوشت خیلی ها باور میکردن حرفاشو ولی الان میبینیم که مردم به آگاهی رسیدن
  من از نویسنده مقاله تشکر میکنم که نظرشو نوشته ولی پیشنهاد میکنم قبل از صحبت کردن در مورد یک مسئله کمی فکر هم بکنید خیلی بده این ذهنی رو که خدا به ما داده رو همینجور دست نخورده بدیمیش تحویل خاک
  و صد آفرین به دانشگاهی که به شما مدرک داده در کل خدا برات خوش بخواد

 19. جامعه ای که به یه سری آدم بنجل وبیخودی مدرک بیخودی ترازخودشون میده بیشترازینم ازش انتظارنمیره هرکی میگه نتورک سرابه بیاد تامن نشونش بدم حقیقتی جزنتورک تودنیا وجود نداره

 20. سلام دوست عزیز.شماکجایی؟؟؟؟؟؟؟!روزانه که هیچ سالانه چقدر مطالعه ی اقتصادی داری که راجع به یک صنعت وشغل نظروایده میدی؟!

 21. سلام وقتتون بخیر خیلی خلاصه بگم نتورک مارکتینگ ی شغل فوق العادس چون لیاقتت هرچقدر باشه همون اندازه بهت پول میدن اگه شب تا صب زحمت بکشی ارزش واقعی شب تا صب رو بهت میدن ن اینکه بری چندسال دانشگاه درس بخونی بعد اخرش بشی مسافرکش یا برای کسی کار کنی ک سرش ب تنش ارزش نداره اما مجبوری ب سکوتت پا بدی چون هنوز در گیر حقوق ثابتی چون نگاهت ب دست اون کارفرماته و ۹۹درصد سود رو اون میبره ۱ درصد بهت میده

  نتورک مارکتینگ این اصل رو از بین برده و هروقت ک بخوایی میتونی کار کنی هرچقدرم بخوایی میتونی پول دربیاری اینجا کسی زیرابتو نمیزنه ک بیاد بالا و جاتو بگیره.

  لطفاااا این چرتو پرت هارو انتشار ندید.شمایی ک این مقاله رو نوشتی یا معنی نتورک مارکتینگ رونمیدونی یا اینکه از بسکی درس خوندی ذهنت شبیح ی کارمند شده ازت دعوت میکنم کتاب دانش کسبو کار رابت کیوساکی رو بخون متوجه میشی داری اشتباه میزنی..

 22. دوست عزیزم که این مطلب رو نوشتی
  سلام
  میخوام یه مطلبی رو باشما به اشتراک بزارم
  ببینید برای اینکه اقتصاد مملکت ما بچرخه و روبه جلو پیش بره
  ما به چیزی نیاز داریم بنام تولید ملی
  توی بحث تولید ملی استفاده از کالای ایرانی مطرح میشه
  ولی ما یه کار دیگه ای میتونیم انجام بدیم که خیلی آسون تره و اون هم واردات کالاست
  ولی باید قبول کنیم که واردات اونم واردات جنسی ک خودمون میتونیم تولید کنیم ضربه میزنه به درآمد غشر کارگر که یه غشر بسیار زحمت کش این مملکت عزیزه

  وحالا این نت ورک مارکتینگ میاد کمک میکنه به تولید ملی وجلوی واردات بی رویه کالای خارجی رو میگیره ویه فرهنگی از خودش بجا میزاره بنام استفاده از کالای ایرانی

  باتشکر

 23. این متنها کاملا اشتباه هست شما اول درک کامل و واضحی از متورم مارکتینگ و قدرت اون، پیدا کنید و بعد درباره اون تصمیم بگیرید
  بخش شرعی این موضع هم مثل داستان اون قنده ست که بعد از گرفتن رشوه توسط اون شخص مرجع اعلام شد که اگر قند را در چای بزنید و بعد بخورید حلال است!!!!!!

  • پس معلومه اصلا تاریخ نخوندی
   این همه ادم بودم از قشر های مختلف که توی تاریخ خیانت کردن
   یعنی همهی اون قشر رو باید ببری زیر سوال؟
   یه سری از پزشکا رشوه میگرین، نسخه الکی مینویسن و عمل الکی میندازن روی دوش طرف که کلی هم سر و صدا کرده بود
   پس شما دیگه نباید بری پیش پزشک
   ملت یه جو اون فکر رو به کار مینداختن این همه مشکل نداشتیم

 24. این متنها کاملا اشتباه هست شما اول درک کامل و واضحی از متورم مارکتینگ و قدرت اون، پیدا کنید و بعد درباره اون تصمیم بگیرید
  بخش شرعی این موضع هم مثل داستان اون قنده ست که بعد از گرفتن رشوه توسط اون شخص مرجع اعلام شد که اگر قند را در چای بزنید و بعد بخورید حلال است!!!!!!

 25. تو کشورهای توسعه یافته یه پدیده جدید که وارد کشورشون میشه مورد برسی علمی قرار میگیره اگه خوب بود استفاده میکنند اگه بد بو دکنار گذاشته میشه تو کشور ما همیشه بر اساس شنیده ها وحکایت ها تصمیم میگیرند لرای همینه که اینهمه در مقابل همه چیز مقاومت نشون میدیم دوو سال ۱۹۹۰ وارد کشور شد همه میگفتند مو تورش پرسیه ویکبار مصرفه بعد پژو اومد گفتند از لا دراش آب میاد داخل اسنپ اومد گفتند معلوم نیست کی هستند سوار نشید ما یه ملت نا آگاه تو تمام زمینه های اجتماعی و اقتصادی هستیم برای همین تو تمام زمینه ها اجازه سوء استفاده را به دیگران میدیم هیچوقت یک کدوم از دوستانی که از نتورک انتقاد شدید میکنند مطالعه ای در مورد این علم داشتند لطفا منبع معرفی کنید نتورک انسان را متحول میکنه بدرد آدمهای مغز فندوقی هم نمیخوره بدرد بچه زرنگ ها هم نمیخوره که بخوان پشت دیگران مخفی بشن نتورک یعنی مادر مجمو عه ات باشی فکر استیج زدن دایرکتت باشی فکر نشر مهربانی باشی فکر انتشار صداقت باشی فکر جنگیدن برای اطمینان دایرکتهات باشی که به تو اعتماد کردن اگه اینها تو مغزت هست بسم اله وگر نه باش تو تفکرات ارتجاعی خودت

 26. سلام برات متاسفم که این همه درس خوندی ولی هیچی نشدی نتورک مارکتینگ داداشم راه یک شبه پولدار شدن نیست بلکه راهی مطمین برا پولدار شدنه تو برو با مدرکت که هیچ وقت پول نمیشه پوز بده دیگه برا این کار نظر نده دوست عزیز

  • شما اول سواد خودتو ببر بالا بعد بیا این مزخرفات رو بگو
   اولا توی دنیا نمیان از همون اول بازاریاب رو کیلویی وارد جریان کار کنن
   چندین ماه اموزش اونم بدون مزایا دارن یعنی پول بی پول
   بعدش که حرفه ای شدن وارد حریان کار میشن
   توی ایران فقط یه مشت دروغگو و رویا پرداز که پاشونو روی پا انداختن و دارن از پول و زحمت بقیه استفاده میکنن از نتورک حمایت میکنن
   یکی از دوستای من بعد دو سال جون کندن تازه به ۸۰۰ تومن در ماه رسیده بود
   تازه هیچ کدوم از اون لیدر های دروغگو حاضر نیستن حساب خودشون رو باز کنن تا ببینی چقدر در ماه در میارن
   مگه اون رده بالاها که خون بقیه رو توی شیشه کردن و درامدشون میلیونی شده

 27. من چند ماهه با یه شرکت معتبر دارم نتورک مارکتینگ کار میکنم راضی هستم هیچ کدوم از این اراجیفیم که شما گفتین توش،نیست

 28. با سلام.واقعا متاسفم که عده ای با عنوان دکترا وتحت عنوان دیدگاه علمی یک سری اراجیف غیر علمی که هیچ حتی غیر عقلانی به خورد مردم میدهند.ومن به عنوان کسی که مدتی در نتورک مارکتینگ فعالیت داشته وبه خاطر جو مسمومی که فقط از طرف مافیای واردات به کشور به وجود امده فعالیت خود را متوقف کردم الان لازم میدانم حرف بزنم.من به جرات اعلام میکنم نتورک مارکتینگ تنها راه اعتلای نظام اقتصادی داخلی است ومبنای ان استفاده کردن افراد از محصولات داخلی ونتبجه گرفتن از ان ومعرفی ان به افراد دیگر است.وشما در در نظر بگیرید که در صورت اعتلای این تجارت ایا محصولات بنجل خارجی ومخصوصا چینی توسط مردم خریداری میگردد؟؟همین اقایی که این مقاله را نوشته است اگر خودش را محقف میداند که به نظر من از ان افرادی است که یک مطلبی را پیدا کرده وکپی پیست کرده است برود ودر حد ۵ دقیقه کتاب تجارت قرن ۲۱ وچند کتاب در مورد نتورک بخاند وبعد خودش نتیجه بگیرد

 29. سلام دوست خوب. من بجای شما بودم هم مضررات هم فواید این کار میپرداختم. نه فقط مضررات که نشان دهنده اینه که شما دید منفی نسبت به این کار دارین تا دید خنثی.
  یک نویسنده نبایستی دید خود را به دیگران تحمیل کند.

 30. هر کی بگه این روش پول توش نیست اشتباه گفته بله هست منتها نه برای کسی که تازه داره از لول فرضاً ۵۰ نفر اول شروع به کار میکنه متاسفانه چون تو ایران این نوع درآمدی زایی با اسم گولد کوئست وارد شد بسیار بد نام شد ولی واقعاً پول توش هست و میشه درآمد کسب کرد منتها یا باید دست اول باشی نهایتاً اگر لول ۱۰ نفر اول باشی یا ۲ تا ۳ سال وقتت رو کاملاً وقف اون شرکتی که توش هستی بکنی من اسم نمیبرم ولی شرکت های بسیار موفقی تو ایران الان دارن کار میکنن.
  فقط یک نکته بهتون بگم که تجربه شخصی خودمم هست اینکه اگر میخوای وارد کار بشی اولش تصمیم بگیر که باید ۶ ماه براشون رسما کار کنی و حمالی کنی هر کی بگه نه غلط کرده و نکته دوم اینکه تو انتخاب تیم خیلی خیلی خیلی خیلی دقت کن متاسفانه تو این نوع کارها روابط زیر میزی بسیار باز هست و ممکنه تمام تلاش چند سالت یهو از بین بره مثلاً کلی لول میچینی برای خودت یهو میان تمام لول هات رو میدن به یکی دیگه.
  به هر حال توصیه میکنم که فقط سعی کنید بیکار نمونید همین و بس.

 31. شما چند کتاب درباره نتورک مارکتینگ خوندید که اینطور نظر میدید؟
  چرا میگید سراب خاموش

 32. نتورک مارکتینگ یه تجارت چندین ساله اس. که تو کل دنیا موفق بوده و خیلی از اقتصادهای کشورهای مختلف رو رونق داده.
  شما که دانشجوی دکترای تصمیم گیری هستی سعی کن تو تصمیم گیری مردم تاثیر مثبت بذاری نه اینکه با عدم آگاهی راجع‌به این تجارت بزرگ داری افکار مردم رو منفی میکنی.

  • شما برو ببین توی دنیا چطور داره اجرا میشه اونوقت توی ایرانچطوریه
   اینایی که دارن دفاع میکنن از همین لیدهای شرکت های به درد نخور شبکه ای هستن
   من خودم توش بودم
   دوستم هم بوده
   فقط مزخرف و دروغ
   پول دار میشه شد ولی از طریق خر کردن زیر مجموعه
   چون مالیات رو بازاریاب میده و فقط سود خرده فروشی رو میبره
   بعد بالا دستیا نشستن با ماشین بنز مانو میدن میگم شما هم زیر مجموعه بگیرید میشید این
   که چرته محظه
   طرف بعد ۲ سال ۸۰۰ تومن داشت در میاورد
   یکی دیگه هم که از اون جمع اومد بیرون داشت بهم میگفت فلانی و فلانی و… که ایندر دک و پز دارن درامشون یک تومن هم نشده با اینکه چندیدن ماه داشتن کار میکردن

 33. کی این خزعبلات رو نوشته !!
  نتوورک مارکتینگ ادامه هرمی :/
  مطالعه و تحقیق هم داشته یا صرفا به خاطر انتخاب اشتباه و ضربه خوردن قصد تلافی داشته!!!
  پایان نامه ارشد بازرگانیم درباره نتوورک بود و اونجا تازه فهمیدم این روش چه فدرت عجیبی در شبکه توزیع و فروش داره،
  و بسیاری از افراد سرشناس در زمینه بازاریابی و فروش در سطح بین المللی چه نظرات جالب و مثبتی روی این پدیده دارن
  لطفا هر مزخرفی رو نشر ندید
  دانشجوی تصمیم گیری و خط مشی عمومی دقیقا چه نظری میتونه درباره شیوه توزیع و فروش کالا بده!!!

 34. بیزحمت شما اول برو خودتو به یه روان پزشک نشان بده بعد این اراجیف و برای مردم بباف تجارت نتورک مارکتینگ یه تجارت جدید نیست والان خیلی از کشورها از این تجارت استفاده می کنند ولی شما به مشکل خودباوری کاذب رسیدی و فکر می کنی مغز کوچکی که داره از همه بزرگان کشورهای دنیا بیشتر کار میکنه حتما به روانپزشک مراجعه کن

  • سلام
   شما اول سواد خودتو ببر بالا بعد بیا این مزخرفات رو بگو
   اولا توی دنیا نمیان از همون اول بازاریاب رو کیلویی وارد جریان کار کنن
   یک تا دو سال اموزش اونم بدون مزایا دارن یعنی پول بی پول
   بعدش که حرفه ای شدن وارد حریان کار میشن
   توی ایران فقط یه مشت دروغگو و رویا پرداز که پاشونو روی پا انداختن و دارن از پول و زحمت بقیه استفاده میکنن از نتورک حمایت میکنن
   یکی از دوستای من بعد دو سال جون کندن تازه به ۸۰۰ تومن در ماه رسیده بود
   تازه هیچ کدوم از اون لیدر های دروغگو حاضر نیستن حساب خودشون رو باز کنن تا ببینی چقدر در ماه در میارن
   مگه اون رده بالاها که خون بقیه رو توی شیشه کردن و درامدشون میلیونی شده

  • واقعا مغز خر خوردید میرید نتورک مارکتینگ؟
   چند سال میش وعده میدادن که بیاید سر سال بنز خریدید
   تازگیا شنیدم میگن وقا پرت خودتون رو از دست ندید و حداقل برای خودتدن شغل پاره وقت داشته باشید. سال آینده هم التماس میکنن بیاید از شرکت ما بخرید. آدم احمق این که میگی کشورهای دنیا و با ایران نقایسه میکنی اثبات بی عقلیته. همون کشورها هم محدودیتهایی دارن که این تجارت اجازه فعالیت داشته باشه. واقعا بجای این ۷ هشت ساعت فک زدن واسه مرم اگه نتورکرا گوجه بکارن اقتصاد خودشون و مملکتشون رونق میگیره. ولی کو عقل. ادمین ممنون بابت شفافسازیتون.
   در ضمن یه زمانی خودم بی عقل بودم😂
   الان روش دیگه ای از تجارت به صورت واقعا پاره وقت و سود چندین برابری بدون نیاز به خرید اجباری دارم با خونواده هم وقت زیادی میگذرونم. به هر حال به امید آگاهی جامعه ی …..

 35. عالی بود ،دستت درد نکنه، من یه بار توسط یکی از همکارام بهم پیشنهاد شد اول نمیدونستم چیه دو ساعت تمام مغزمو خوردن … بعد ک متوجه شدم موضوع چیه خندیدم و خدافظی کردم… فکرشو بکنید دو ساعت حاشیه رفتن و زمینه چیدن… ب قول معروف تکنیک سخنوری و ‌…

 36. خیلی عالی بود،الان راحتتر میتونم از خودم اصرار نشون بدم که وارد اینجور شرکتها نشم، من تا حالا یکبار با مقاومت زیاد تونستم وارد این شرکتها نشم

 37. مهم ترین مسئله تو بحث نتورک فقط پرداختی به موقع هست اگر طبق زمانی که گفته شده مبلغ دریافت نکردید بزنید بیرون وگرنه مثل بنده ۴ ماه حقوق تون رو میکشن بالا و به خاطر اینکه هیچ قراردادی هم نیست کاری نمیتونید بکنید

  • خاک عالم تو سر اون نویسنده که اسم خودشو دکتر گذاشته
   اگر جایی ازت میسوزه برو به دکتر نشان بده نه اینکه مثل بچه ها بزنی زیر گریه
   و بیای تو دنیای اینترنت هر حرف رو بزنی
   دنیای نتورک دنیای خیلی بزرگیه که از سواد و شعور تو بیشتره و نیاز به درک بیشتری داره.
   اسم نتورک رو هم خراب نکنید اگه یکسری بیسوادهایی مثل شما حرف نزنن این مردم نمیگن که لالی اید.
   برو بیشتر مطالعه کن اقای به اصطلاح دکتر ….متاسفم برای این کشور که یک مدرک جعلی به یک ادم بیسواد میدن و از اون ادم بیسواد نظر هم میخوان….