آخرین مطالب
20
امروز
دوربین هواوی پی 30 پرو

مقایسه عملکرد دوربین هواوی پی 30 پرو و گوگل پیکسل 3 در محیط‌های کم‌نور

هواوی با نوآوری‌های خود در گوشی پرچمدار جدید هواوی پی ۳۰ پرو (Huawei P30 Pro)، مشکل عکاسی در نور کم را حل کرده است. در این مطلب قصد داریم توانایی دوربین هواوی پی 30 پرو و گوگل پیکسل 3 را در محیط‌های کم‌نور مقایسه کنیم.

گوشی هوشمند هواوی پی 30 پرو (Huawei P30 Pro) بهترین دوربین برای عکاسی در نور کم را دارد و عملکرد آن از حالت Night Sight در گوشی‌های پیکسل گوگل بهتر است. این گوشی هوشمند توانسته استاندارد جدیدی برای عکاسی در شب تعریف کند. هواوی سراغ چالش‌برانگیزترین موقعیت برای عکاسان رفته و کاری کرده است که عکاسی در این موقعیت، مانند گرفتن عکسی معمولی در نور روز شود.

حالت Night Sight در گوشی گوگل پیکسل 3 (Google Pixel 3) جادویی الگوریتمی است و می‌تواند دیدی فرا انسانی در اختیار کاربران قرار بدهد. در این حالت، دوربین گوشی پیکسل 3 به شش ثانیه نوردهی نیاز دارد و در این مدت باید گوشی را ثابت نگه داشت تا عکس نهایی تمیز و شفاف از کار در بیاید. هواوی هم حالت مشابهی برای عکاسی در شب دارد، اما استفاده از این حالت با دوربین هواوی پی 30 پرو کاملا نالازم و بی‌جهت است. دوربین هواوی پی 30 پرو می‌تواند بدون نیاز به زمان نوردهی زیاد، عکس‌های بهتری از حالت Night Sight گوگل بگیرد.

مقایسه دوربین هواوی پی 30 پرو و گوگل پیکسل 3

نخستین عکس، خروجی دوربین گوشی پیکسل است تا بدانید تصویری که چشم انسان می‌بیند، چگونه است. دوربین آیفون هم بدون کمک فلاش یا پردازش عکس خام، عکس مشابهی ثبت خواهد کرد. همان‌طور که می‌بینید، در این حالت چشم انسان نمی‌تواند هیچ رنگی تشخیص بدهد. عکس دوم مربوط به حالت Night Sight گوشی گوگل است که تا پیش از معرفی و عرضه Huawei P30 Pro، بهترین عکسی بود که می‌شد در این شرایط نوری از دوربین یک گوشی هوشمند انتظار داشت. اما نتیجه کار دوربین گوشی هواوی باعث می‌شود عکس گوشی گوگل بی‌کیفیت به نظر برسد.

دوربین هواوی پی 30 پرو

از نظر کیفیت رنگ هم واضح است که مقدار نویز عکس گوشی پیکسل زیاد است و حالت دانه‌دانه دارد. در این حالت، اکثر گوشی های هوشمند عکسی کاملا تیره در اختیارتان خواهند گذاشت که هیچ رنگی در آن مشخص نیست. نتیجه کار گوشی پیکسل، با هر متر و معیاری، چشمگیر است. اما گوشی هواوی پی 30 پرو کاملا در سطح دیگری است و کیفیت عکس آن نیازی به تشریح و توصیف ندارد.

عکس‌های بعدی، مقایسه قبلی را تایید می‌کنند. عکس گوشی پیکسل در حالت معمولی، نشان می‌دهد که راهرو چقدر تاریک بوده است.

دوربین هواوی پی 30 پرو

گوشی پیکسل در حالت Night Sight به نتیجه بسیار بهتری می‌رسد. اما با این حال، مقدار نور به اندازه کم است که عکس نهایی همچنان دلخواه نیست. درست است که عکس Huawei P30 Pro کامل و بدون نقص نیست و در آن، برخی جزئیات با تکنیک کاهش نویز، از دست رفته‌ (به ویژه طرح شیشه که در عکس گوشی پیکسل جزئیات بیشتری از آن مشهود است) اما روی هم رفته عکس بسیار بهتری است. در عکس گوشی هواوی می‌توانید به راحتی پله‌ها و کابل روی دیوار را تشخیص بدهید. در این نمونه، گوشی هواوی پی 30 پرو در محاسبه تعادل رنگ سفید عملکرد بهتری داشته است، هر چند بررسی کامل‌تر نشان می‌دهد که به طور کلی، گوشی پیکسل در زمینه محاسبه تعادل رنگ سفید عملکرد بهتری دارد.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که Huawei P30 Pro نمی‌تواند در همه رودررویی‌ها با حالت Night Sight گوگل برنده باشد. در فضای بیرون از ساختمان، به سختی می‌توان تفاوتی در عملکرد این دو گوشی مشاهده کرد. اما این هم به خودی خود دستاورد بسیار مهمی برای هواوی است؛ چون گوشی گوگل برای ثبت چنین عکسی به چند ثانیه نوردهی نیاز دارد، اما گوشی هواوی می‌تواند با یک نوردهی معمولی به چنین نتیجه‌ای برسد. نمونه عکس‌های بعدی مشخص می‌کنند که وقتی نور بیشتری در محیط باشد، گوشی‌های Huawei P30 Pro و پیکسل عملکردی بسیار نزدیک به هم خواهند داشت.

دوربین هواوی پی 30 پرو

هرچه نور کمتری در عکس باشد، دوربین هواوی پی 30 پرو برتری‌های خودش را بیشتر به رخ می‌کشد. در نمونه بعدی، در کمدی که چشمان ما فقط شکل اشیا را می‌بیند و نمی‌تواند هیچ رنگی را تشخیص داد، دوربین Huawei P30 Pro عملکردی باورنکردنی دارد و توانسته روی اشیا فوکوس کند و عکسی واضح و شفاف بگیرد. اگر 30 ثانیه زمان بگذاریم و این عکس را در گوگل فوتوز ویرایش کنیم، آن وقت به نظر خواهد رسید که در نور کامل روز گرفته شده است! گوشی پیکسل، مانند دوربین اکثر گوشی‌های دیگر و حتی دوربین‌های DSLR حرفه‌ای، نتوانسته است فوکوس کند. نمونه عکس زیر حاصل چند بار تلاش برای فوکوس کردن با گوشی پیکسل است.

دوربین هواوی پی 30 پرو

ترفند هواوی برای فوکوس در شرایط کم‌نور، استفاده از حسگر عمق میدانی باشد که در پشت Huawei P30 Pro تعیبه شده‌، حسگری که وظیفه اصلی آن بهبود عکس‌های پرتره و قابلیت‌های مربوط به واقعیت افزوده است، اما در هنگام ثبت عکس‌های معمولی هم می‌تواند داده‌های مفیدی جمع‌آوری کند. بسیاری از دوربین‌ها برای فوکوس در محیط‌های کم‌نور، چراغ کمکی کوچکی روشن می‌کنند (یا از همان فلاش بهره می‌گیرند)، اما هواوی روشن کرده است که هنگام عکاسی در شرایط حساس، مانند عکاسی از شخصی که خوابیده، چنین گزینه‌هایی بی‌فایده‌ هستند.

دوربین هواوی پی 30 پرو دوربین هواوی پی 30 پرو

به سختی می‌شود توضیح داد که هواوی به چه جهشی در زمینه عکاسی در نور کم، آن هم با استفاده از دوربین عادی گوشی هوشمند، دست پیدا کرده است. هواوی کاری کرده که حالت عکاسی در شب که به زمان زیادی برای نوردهی نیاز دارد، به فناوری زائدی تبدیل شود. بر خلاف نام این محصول، شاید نیازی به حالت Pro در دوربین گوشی Huawei P30 Pro نباشد، چون دوربین این گوشی در حالت معمولی هم عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.

آیا گوشی هواوی پی 30 پرو روی هم رفته بهترین دوربین را در بین گوشی های هوشمند دارد؟ هنوز نه. گوشی Huawei P30 Pro هنوز ترفندهای زیادی در آستین خود دارد که توانایی زوم 10x (زوم هیبریدی) یکی از آن‌ها است.

۶ دیدگاه

  1. عزیزم بیشتر گوشیا از لنز سونی استفاده میکنن دلیل نمیشه مثلا خود سونیم از لنزش استفاده میکنه سامی اس ۱۰ شیائومی لنوو همه از لنز سونی استفاده میکنن ولی نمیتونن تو شب عکس ب این خوبی بگیرن

    (6)
  2. حالا خوبه ک لنزش ساخت سونی هس.حداقل یه اسم از لنز میبردین.
    سونی اشتباه میکنه باید مث شرکت لایکا و زایس گوشی سازایی که از لنزش استفاده میکردن رو مجبور میکرد اسم لنز رو پشت گوشی بنویسن

    (-3)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*