دست های بریده چند هزار ساله، اکتشافی وحشتناک از دوران مصر باستان

دست های بریده غول‌آسا، اثبات وجود غول ها در دوران مصر باستان؟!

کشف دست های بریده غول‌آسا در بقایای یکی از قصرهای مصر باستان به تازگی خبرساز شد. گفته شده که این اعضای قطع‌شده قدمتی چند هزار ساله دارند و بزرگی بیش از حد آنها فرضیه وجود غول ها در دوران باستان را یکبار دیگر پررنگ تر کرده است.

اخیرا گروهی از متخصصان باستان شناسی در بقایای مربوط به یکی از قصرهای مصر باستان که قدمتی 3600 ساله دارد، تعداد 16 مجموعه استخوان مربوط به دست های بریده شبه انسان را کشف کرده‌اند. گفته شده که این اعضا همگی دست راست قربانیان بوده‌اند و در بین آن‌ها هیچ دست چپی وجود ندارد. همچنین ابعاد بزرگ این دست‌ها نکته دیگری بوده که توجه‌ها را به این کشف عجیب جلب کرده است؛ برخی از اعضای مورد نظر به قدری بزرگ هستند که مخاطبان را به یاد داستان‌های نقل شده در مورد نژاد غول‌ها می‌اندازند. با گجت نیوز در بررسی این کشف عجیب همراه باشید.

دست های بریده مصر باستان

بقایای این دست‌ها توسط گروهی از کاوشگران که در شهر باستانی آواریس (Avaris) فعالیت داشتند، از زیر خاک بیرون کشیده شدند و اینطور که به نظر می‌رسد، هر 16 دست بریده شده در چهار چاله مجزا قرار داشته‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اندازه بسیاری از این استخوان‌ها بزرگ بوده و برخی از دست‌ها از بزرگترین دست‌هایی که در عصر حاضر رکورد ثبت کرده‌اند، ابعاد بیشتری دارند!

منفرد بیتاک (Manfred Bietak)، سرپرست تیم کاوش می‌گوید که در هرکدام از دو چاله اول که در فضای داخلی قصر، در جلوی اتاق تاج و تخت قرار داشتند، یک دست راست قطع‌شده قرار داشته و دو چاله دیگر هم که خارج از محیط قصر بودند و با فاصله چند سال از چاله‌های اول حفر شده‌اند، حاوی چهارده دست دیگر بوده‌اند.

دست های بریده چند هزار ساله، اکتشافی وحشتناک از دوران مصر باستان

قدمت دست های بریده به زمانی برمی‌گردد که مردمان هیکسوس (Hyksos) قسمتی از مصر باستان شامل شهر آواریس را تحت کنترل خود داشتند. این بقایا در قسمت شمال شرقی قاهره،‌ پایتخت مصر کشف شده‌اند و به زمان حکمرانی پادشاه خایان (Khayan) مربوط هستند. یکی از مراسمی که به آن زمان از تاریخ مصر نسبت داده شده،‌ قطع کردن دست راست دشمن و معاوضه این غنیمت با طلا است.

بیتاک در این رابطه می‌گوید که شواهد کشف‌شده توسط او و تیمش قدیمی‌ترین و تنها مدارک موجود در رابطه با این نوع از غنیمت گیری هستند. چنین روشی علاوه بر راحت‌تر کردن کار شمردن تعداد قربانیان،‌ نوعی حرکت نمادین برای نشان دادن قدرت جنگجویان است که با بریدن دست راست دشمن قدرت را از او گرفته و حریف را ناتوان می‌کردند.

البته هنوز مشخص نیست که دست های بریده آواریس متعلق به مصریان بوده‌اند و یا مردم هیکسوس این اعضا را از بدن دشمنان خود در سرزمین شام جدا کرده‌اند.

نمایش شجاعت با بریدن دست دشمن

رسم بریدن دست دشمن نه تنها توسط هیکسوس‌ها،‌ بلکه توسط مصری‌ها هم انجام می‌شد. بر روی مقبره یکی از جنگجویان مصر باستان به نام آهموس (Ahmose) که در مبارزه با هیکسوس‌ها افتخار کسب کرده بود، نوشته شده که این جنگجو برای دست‌های بریده دشمنان از حاکم وقت «طلای شجاعت» دریافت کرده است.

این نوشته‌ها حدودا به 80 سال پس از زمان دفن 16 دست کشف‌شده مربوط می‌شدند و در بخشی از آن‌ها آمده که آهموس برای بریدن دست سه نفر دیگر از دشمنانش در جنگ تن به تن، مقادیر زیادی پاداش گرفته است.

دست های بریده چند هزار ساله، اکتشافی وحشتناک از دوران مصر باستان

هنوز مشخص نیست که چنین رسمی برای اولین بار توسط کدام یک از تمدن‌ها باستانی ابداع شده است؛ در زادگاه اصلی مردم هیکسوس شواهدی در این رابطه وجود ندارد و برخی از باستان شناسان معتقدند که احتمالا مصریان باستان این رسم را شروع کردند. این احتمال وجود دارد که هیکسوس‌ها در نوعی اقدام متقابل شروع به بریدن دست مصریان کرده و چنین رسمی را در سراسر منطقه ترویج داده باشند.

همانطور که اشاره شد، بقایای کشف‌شده در قصر آواریس قدیمی‌ترین شواهد رسم جمع‌آوری دست های بریده هستند، اما رفتارهای خشن و شرم‌آور با زندانیان موضوعی است که اکتشافات باستانی زیادی را به خود اختصاص داده است. به عنوان مثال شیئی به نام لوحه نامار (Narmer Palette) با قدمتی 5 هزار ساله وجود دارد که زندانیان مصر باستان را با سرهای بریده‌شده نشان می‌دهد و یکی از فرعون‌های مصر هم بر روی لوح، در حال له کردن سر یکی از قربانیان خود دیده می‌شود.

درسوی دیگر، اندازه بزرگ این دست ها باعث بروز اظهار نظرهایی عجیب و ترسناک شده است. همانطور که در بالا اشاره شد، اندازه این دست ها از اندازه بزرگترین دست های ثبت شده برای انسان بسیار بیشتر اعلام شده و همین موضوع داستان های وجود غول ها در دوران باستان را بیش از پیش قوی تر کرده است. هرچند که هنوز هیچ مرجع رسمی این موضوع را تایید را رد نکرده است ، اما بسیاری از باستان شناسان عقیده دارند که اندازه دست های کشف شده به هیچ وجه با استانداردهای دست انسان همخوانی نداشته و با اینکه ساختاری شبیه به دست انسان دارند اما مشخص نیست متعلق به چه موجوداتی با این ابعاد بوده است!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

6 دیدگاه

  1. ممکنه مربوط به بیماری تیرویید باشه که سایز بدن بطور غیرعادی بزرگ میشه،متاسفانه اسم بیماری یادم رفت..احتمالا بخاطر شرایط غیر عادیش پرستش میشده به عنوان خدا البته

  2. با سلام خدمت شام … دستهای قطع شده با ابعاد بزرگ احتمالا مربوط به قوم عاد یا همنژاد با قوم عاد است.

  3. با سلام … دستهای قطع شده با ابعاد بزرگ احتمالا منسوب به قوم عاد یا عمالقه بوده است.

  4. کلی حرف در مورد بریدن دست بود که مهم نبود خیلی ولی اندازه دست ها چقدر بوده هیچی نبود متوجه بشیم

    تو ذهنمون یک برآوردی داشته باشیم تو عکس هم اگه واقعی باشه هم چیزی نمیشد فهمید از اندازه اش

  5. ینی واقعا بودن؟؟؟