آخرین مطالب
0
امروز
ماه گرفتگی

ماه گرفتگی 26 تیر 98 را از دست ندهید

علاقه‌مندان به پدیده‌های فضایی می‌توانند در بامداد 26 تیرماه 98 پدیده ماه گرفتگی را در سراسر ایران تماشا کنند. گفتنی است پیش از این رویداد نجومی، پدیده خورشید گرفتگی نیز رخ می‌دهد که از آسمان ایران قابل رویت نیست.

مهندس عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص رویدادهای نجومی تیرماه سال 98 عنوان کرد در روز سه شنبه 11 تیر ماه جاری رویداد نجومی خورشید گرفتگی رخ می‌دهد، اما این نوع از خورشید گرفتگی که از نوع گرفت کلی است، در آسمان ایران قابل رویت نیست. مهندس عتیقی افزود ساکنان آمریکای جنوبی به خصوص ساکنان کشورهای شیلی، آرژانتین و اقیانوس آرام می‌توانند این خورشید گرفتگی را به راحتی رصد کنند، اما متاسفانه امکان رویت آن برای ساکنان ایران وجود ندارد.

جزئیات رصد ماه گرفتگی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه اظهار کرد حدود دو هفته پس از خورشید گرفتگی کامل 11 تیر ماه سال 98، علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی می‌توانند در بامداد چهارشنبه 26 تیرماه شاهد پدیده خسوف باشند. وی افزود این ماه گرفتگی جزئی در ساعت 32 دقیقه بامداد روز چهارشنبه 26 تیرماه شروع می‌شود و در ساعت 3 و 30 دقیقه بامداد به پایان خواهد رسید. البته پیش از نیمه‌شب و در شبانگاه 25 تیر، ماه وارد نیمسایه زمین می‌شود. پدیده خسوف روز 26 تیر را ساکنان آمریکای جنوبی، قاره‌های آسیا، اروپا، آفریقا و استرالیا نیز می‌توانند رصد کنند. همچنین مردم سراسر ایران نیز با چشم غیر مسلح و بدون هیچ خطری به آسانی می‌توانند این خسوف را تماشا کنند.

به روز رسانی 26 تیر 98 : 

شب گذشته آخرین ماه گرفتگی کامل سال به وقوع پیوست و علاقمندان به این پدیده نجومی را مثل همیشه شگفت زده کرد. اگر موفق به دیدن این خسوف زیبا نشده اید، تصاویر و ویدیوهای این ماه گرفتگی زیبا را از لینک های زیر تماشا کنید.

4 ویدیوی تایم لپس دیدنی از ماه گرفتگی شب گذشته

تصاویر و ویدیو خسوف 25 و 26 تیر 98

۹ دیدگاه

 1. سلام یه سوالی داشتم مگه هر روز ماه جلوی خورشید نمیره پس چرا هر روز خورشید گرفتگی نمیشه هر روز تو یه کشورایی باید خورشید گرفتگی دیده بشه یا برعکس ماه گرفتگی هر روز شبانه روز این کار داره تکرار میشه اما چرا هر روز ماه گرفتگی وخورشید گرفتگی اتفاق نمیوفته ممنون میشم راهنمایی کنید

  (0)
 2. وای به شدت منتظرشم میگن تا 4 سال دیگه نداریم!!!

  (0)
 3. ملت بیکاری که ماه گرفتگی نگاه می کنند!!!

  با ید گریست

  با سپاس

  (-7)
 4. به به از مکان ما هم قابل رویته دمتون گرم

  (1)
 5. چقدر ماه رگفتگی داریم

  (-3)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*