مرسدس ، آینده خودرو های بدون راننده را به CES آورد

با اینکه نمایشگاه CES جایی برای معرفی خودرو ها به حساب نمی آید اما نباید فراموش کنیم که فناوری در خودرو های امروزی موج می زند.خصوصا این کانسبت شگفت انگیز مرسدس که که به ما نشان می‌دهد اتومبیل‌های بدون راننده در آینده چه شکلی خواهند بود.

نام این اتومبیل F 015 Luxury in Motion است. این اتومبیل در واقع پوسته‌ای صیقلی است که محفظه بزرگی برای سرنشینان دارد؛ یک جنبه مثبت از آینده‌ای که بیشتر اوقات خود را با اتومبیل‌ها سپری خواهیم کرد و اتومبیل‌ها به صورت خودکار ما را از منزل به سرکار و از سرکار به منزل انتقال خواهند داد. در واقع شرکت مرسدس محفظه این اتومبیل کانسپت را شبیه کاناپه‌ای می‌داند که می‌توان روی آن استراحت کرد و به آرامش رسید. در این محفظه چهار صندلی چرخان وجود دارد که روبروی یکدیگر قرار گرفته‌اند. صفحه‌نمایش‌ها به سرنشینان اجازه می‌دهد تا اتومبیل را کنترل کنند و سرگرم شوند. این صفحه‌نمایش‌ها از ویژگی‌هایی مانند ردیابی حرکات و چشم نیز برخوردار هستند.

14C1540_051-626x416

یکی از ویژگی‌های چشمگیر، وجود یک جفت صفحه LED در جلو و عقب اتومبیل است که طبق حالت فعلی رانندگی اتومبیل، تغییر رنگ می‌دهند؛ در حالت رانندگی دستی، سفید و در حالت رانندگی خودکار به رنگ آبی درمی‌آیند. شاید در حال حاضر این ویژگی بی‌فایده به نظر برسد؛ اما در آینده، اطرافیان شما می‌خواهند بدانند خودتان در حال رانندگی هستید یا اتومبیلتان. این موضوع از نظر اجرای قانون و برای عابران پیاده اهمیت دارد.

14C1450_065-626x469
F 015 به دلیل کاربرد فراوان از پلاستیک تقویت‌شده با فیبر کربنی (CFRP) به نسبت ابعادش، بسیار سبک است. CFRP ماده‌ای است که شرکت BMW در اتومبیل i3 و مدل i8 استفاده می‌کند. این ماده در رانشگر نیز به کار رفته است. در واقع این اتومبیل از هیدروژن برای کار کردن استفاده می‌کند و مخزن‌هایش از این ماده ساخته شده‌اند. با توجه به این که مخزن‌های هیدروژن باید بسیار قدرتمند باشند تا از تصادف در امان بمانند، این امر باعث ایجاد اعتماد به این اتومبیل می‌شود.

شرکت تویوتا که به تازگی اعلام کرده در حال ثبت هزاران اختراع در زمینه باتری‌های سوختی و هیدروژنی است تا این فناوری را رواج دهد، مطمئناً از مشاهده یک کانسپت هیدروژنی توسط مرسدس خرسند خواهد شد. با این حال زیرساخت این اتومبیل هنوز چالش‌برانگیز است؛ شبکه‌ای از پایگاه‌های پر کردن سوخت باید ساخته شوند تا این اتومبیل‌ها در آینده اعتبار پیدا کنند.

منبع : engadget

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*