دوربین گوشی های آیفون

سیر تکاملی دوربین گوشی های آیفون ؛ از آیفون 6 تا آیفون 11 پرو مکس

دوربین گوشی های آیفون تا امروز پیشرفته زیادی داشته است. در این مطلب با مقایسه نمونه عکس های گرفته شده، سیر تکاملی دوربین آیفون‌ها را از آیفون 6 تا آیفون 11 پرو مکس ارزیابی می‌کنیم.

طی چند سال اخیر، گوشی‌سازان تمرکز ویژه‌ای روی دوربین محصولات خود داشته‌اند؛ دوربین گوشی های هوشمند امروزی مجهز به چند سنسور بوده و علاوه بر ثبت عکس‌های باکیفیت‌تر، از قابلیت‌های متعددی همچون عکاسی پرتره، زوم بدون کاهش کیفیت یا عکاسی در شب پشتیبانی می‌کنند.

روزی تصور می‌کردیم هر چه رزولوشن یک دوربین بیشتر باشد، عکس‌های بهتری ثبت خواهد کرد. گوشی‌سازان نشان دادند اعداد و ارقام در دنیای دوربین‌ها دارای کمترین ارزش بوده و همه چیز به نحوه پردازش تصویر برمی‌گردد.

از ابتدای ظهور گوشی های هوشمند، آیفون‌ها از نظر کیفیت دوربین جزو بهترین‌ها بوده‌اند. این موضوع در سال 2019، با وجود معرفی گوشی های پرچمدار مجهز به دوربین‌های بسیار باکیفیت، به وسیله معرفی آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس تکرار شد. دوربین‌ آن‌ها در مقایسه با مدل‌های قبلی پیشرفت‌های فراوانی داشته است.

بررسی دوربین گوشی های آیفون با مثال‌های واقعی

در این مطلب بر اساس یک سری نمونه تصویر، نحوه پیشرفت دوربین گوشی های آیفون از سال 2014 تا امروز را بررسی می‌کنیم. در نظر داشته باشید در اینجا، وقتی نام یک گوشی را عنوان می‌کنیم، منظور همه محصولات معرفی شده با آن طی یک سال است، چرا که اپل هر سال از فناوری‌های یکسانی در همه گوشی های هوشمندش استفاده می‌کند. به عنوان نمونه، حین صحبت درباره نمونه عکس یا یک ویژگی دوربین آیفون 11 پرو، منظور دوربین آیفون 11، 11 پرو و 11 پرو مکس است.

صحنه 1

دو تصویر ثبت شده توسط دوربین دو سری آیفون 6 و آیفون 6s در وضعیت تقریبا یکسانی قرار دارند. آن‌ها در مقایسه با دیگر عکس‌ها تاریک‌تر بوده و میزان جزئیات در نواحی سایه بسیار کم است. روی هم رفته می‌توان این دو را عکس‌های قابل قبولی بیان کرد.

آیفون 7 موفق شد صحنه را روشن‌تر و بشاش‌تر به ثبت برساند. نحوه ثبت عکس‌ها در آیفون 8 به مراتب بهتر است، هر چند یک ته مایه زرد رنگ در پس‌زمینه دیده می‌شود. تا اینجا، آیفون ایکس اس بهترین عکس را به ثبت رسانده است. این گوشی برای اولین مرتبه به ویژگی Smart HDR مجهز شد، قابلیتی که به لطف آن محدود دینامیکی به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

وضعیت در آیفون 11 پرو باز هم بهتر شد، به طوری که با وجود بهبود شدید محدود دینامیکی در دوربین آیفون ایکس اس، این ویژگی باز هم به میزان قابل توجهی وسیع‌تر شده است. تفاوت دیگر عکس گرفته شده با دوربین آیفون 11 پرو، روشن‌تر و شارپ‌تر بودن در کنار داشتن جزئیات بیشتر است.

صحنه 2

عکس دوربین دو گوشی آیفون 6 و آیفون 6 اس دارای کمی محوشدگی بوده و جزئیات در بخش‌های سایه شدیدا کاهش پیدا کرده است. دوربین گوشی‌های سری آیفون 7 و آیفون 8 در مقایسه با دو مدل قبلی پیشرفت شدیدی داشته، هر چند افزایش میزان روشنایی در حالت اچ دی آر، به غیر طبیعی به نظر رسیدن اطراف درخت‌ها منجر شده است.

این مشکل در حالت اچ دی آر هوشمند آیفون ایکس اس برطرف و عکسی شبیه به نمونه واقعی در طبیعت ثبت شد. آیفون 11 پرو از نظر محدوده پویایی و دقت باز هم پیشرفته کرده است.

صحنه 3

این صحنه به خاطر چالش برانگیز بودن از نظر نحوه نورپردازی، فرصت مناسبی برای بررسی سیر تکاملی دوربین گوشی های آیفون است. در اینجا، خط ساحلی روشن در پشت و جلوی در ورودی قرار دارد. دوربین گوشی‌‌های سری آیفون 6، آیفون 6s و حتی آیفون 7 برای ثبت کل محدوده پویایی دچار مشکل شدند. وضعیت در دوربین آیفون 8 بهتر شد. آیفون ایکس اس و آیفون 11 پرو موفق شدند عکسی ایده‌آل از این صحنه به ثبت برسانند.

صحنه 4

در این صفحه نیز با همان سیر تکاملی دوربین گوشی های آیفون که در صحنه‌های قبلی رویت شد مواجه می‌شویم. عکس ثبت شده با آیفون 6 دارای محدوده پویایی ضعیفی است. با پیش رفتن در مدل‌ها، عکس روشن‌تر شده و جزئیات بیشتری در سایه‌ها قابل مشاهده می‌شود. این جزو صحنه‌هایی است که اختلاف زیادی در آن بین عملکرد دوربین آیفون‌های مورد بحث وجود دارد.

صحنه 5

روال پیشرفت در این صحنه نیز یکسان است. عکاسی در مقابل نور مستقیم خورشید کار دشواری است، اما دوربین آیفون‌های سال 2018 و 2019 موفق شدند به خوبی از پس این چالش برآمده و تصویری زیبا به ثبت برسانند.

صحنه 6

در صحنه ششم، به طور واضح هر چه در نمونه عکس آیفون‌های جدیدتر پیش می‌رویم، تصویری روشن‌تری مشاهده می‌کنیم. نمونه عکس دوربین آیفون 11 پرو و آیفون ایکس اس شباهت زیادی با یکدیگر داشته و اختلاف آن‌ها با عکس ثبت شده توسط دوربین آیفون 8 قابل توجه است.

صحنه 7

هاله نور اطراف درختان در عکس ثبت شده با دوربین آیفون‌های اخیر برطرف شده است. به همین دلیل جابه‌جایی بین رنگ آبی آسمان و رنگ سبز نیمه پایینی فریم، به آرامی صورت می‌گیرد.

صحنه 8

در این صحنه به خاطر وجود محدوده پویایی محدودتر، تفاوت بین عکس ثبت شده با دوربین گوشی های آیفون مورد بررسی چندان فاحش نیست، اما همچنان به خوبی قابل درک است. نه تنها در این صحنه، بلکه در اغلب موارد اختلاف بین آیفون 8 با آیفون 7 به یکباره افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. دوربین این گوشی عکس‌های به مراتب روشن‌تری در مقایسه با مدل‌های قبلی خود به ثبت می‌رساند.

صحنه 9

عکس‌‌های مربوط به اولین صحنه فاقد نور طبیعی شوکه‌کننده است! عملکرد آیفون 6، آیفون 6 اس در اینجا بسیار ضعیف است. عکس مربوط به دوربین آیفون 7 نیز تعریفی ندارد. اپل برای اولین مرتبه، یک حالت عکاسی در شب (Night Mode) به دوربین گوشی‌های هوشمندش اضافه کرد. در عکس گرفته شده با دوربین آیفون سال 2019، حالت عکاسی در شب فعال بوده است.

صحنه 10

بهبود شدید قابلیت عکس‌برداری در شب با دوربین آیفون‌های سال 2019 به خوبی در این صحنه پیداست. اگر قرار باشد در محیطی تاریک، گپی دوستانه داشته باشید، هرگز نمی‌توانید این خاطره را با دوربین آیفون‌های قدیمی جاودانه کنید. عملکرد ضعیف دوربین آیفون 6 و آیفون 6 پلاس پرواضح است. آیفون 7 اگرچه پیشرفت خوبی در مقایسه با دو مدل قبلی داشته است، اما در مقایسه با آیفون‌های 2018 و 2019 اکنون ضعیف تلقی می‌شود. بر اساس این صحنه می‌توان نتیجه گرفت اپل در توسعه حالت عکاسی در شب (Night Mode) اختصاصی برای سیستم عامل آی او اس سنگ تمام گذاشته است.

صحنه 11

عکس‌های دوربین سه گوشی آیفون 6 تا آیفون 7 تیره و تار هستند. آیفون 8 عکسی با ته مایه زرد رنگ و غیر قابل قبول به ثبت رسانده است. عکس گرفته شده با آیفون ایکس اس، در مقایسه با نمونه تصویر دوربین آیفون 11 پرو، به مراتب تاریک‌تر است. پیشرفت عکاسی در شب در دوربین آیفون‌های سال جاری در این صحنه نیز پرواضح است.

صحنه 12

حالت عکاسی در شب مخصوص گوشی‌های آیفون حقیقتا رقابت در زمینه کیفیت عکاسی در شب با دوربین گوشی‌های هوشمند را وارد مرحله جدیدی کرده است.

صحنه 13

ممکن است به عقیده برخی، تصویر آخر با وجود روشن‌تر بودن، غیر طبیعی به نظر برسد. در این صحنه انتخاب گزینه برتر بسته به سلیقه کاربر متفاوت خواهد بود. عکس به ثبت رسیده توسط دوربین آیفون 11 پرو کمی بیش از اندازه روشن بوده و به همین دلیل رنگ‌ها کمی غیر طبیعی به نظر می‌رسند.

نتیجه‌گیری از عکس‌های دوربین گوشی های آیفون

می‌توان ساعت‌ها بر اساس اعداد و ارقام و دیگر اطلاعات، درباره اندازه و نوع سنسور، فاصله کانونی لنز و نوع آن، اندازه پیکسل‌ها، رزولوشن و دیگر فاکتورها همچون الگوریتم‌های پردازش تصویر بحث کرد، اما در نهایت، نمونه عکس‌های واقعی بیانگر توانایی و کیفیت یک دوربین هستند.

بر اساس عکس‌هایی که در این مطلب مشاهده کردیم، اکنون می‌دانیم یکسان خطاب کردن آیفون‌های سال 2019 با مدل‌های سال گذشته و عدم توجه اپل به نیازهای کاربران، روا نیست! این شرکت تمرکز خاصی روی دوربین آیفون 11، آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس داشته و علاوه بر افزودن یک سنسور به دوربین هر کدام در مقایسه با قبل، کیفیتشان را نیز شدیدا بهبود بخشیده است.

با در نظر گرفتن عکس‌های به ثبت رسیده در محیط‌های باز و زیر نور آفتاب، بهبود دوربین آیفون 11 پرو و در مقایسه با آیفون ایکس اس چندان چشم‌گیر نیست، اما اختلاف بین آن‌ها طی عکاسی در شب شدیدا افزایش پیدا می‌کند. پیشتر Night Mode اختصاصی گوگل و مخصوصا هواوی را توانمند خطاب می‌کردیم. به نظر می‌رسد رقیب جدیدی برای این دو ظهور کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*