اپراتورهای تلفن همراه

درآمد دولت از اپراتورهای تلفن همراه چقدر است؟

اپراتورهای تلفن همراه باید طبق قانون قسمتی از درآمد خود را به دولت بپردازند که بررسی‌ها نشان می‌دهد با به پایان رسیدن سرویس‌های ارزش افزوده (وس)، درآمد دولت از اپراتورهای موبایل کاهش پیدا خواهد کرد.

دولت هر ساله بخشی از بودجه کشور را بر اساس درآمدی که از اپراتورهای تلفن همراه به دست می‌آورد، تامین می‌کند. طبق مواردی که در پیش‌بینی بودجه ۹۸ قید شده است، وزارت ارتباطات از اپراتورهای موبایل حدود ۶۸ هزار و ۸۴۵ میلیارد ریال درآمد کسب خواهد کرد که از این مبلغ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سهم ۹۳.۴ درصدی برابر با ۶۴ هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال و شرکت ارتباطات زیر ساخت نیز سهم ۴.۲ درصدی برابر با ۲ هزار و ۹۰۶ میلیارد ریال دریافت خواهد کرد. این درآمد به این صورت تحقق پیدا می‌کنند که بر اساس پروانه اپراتورهای  فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، این اپراتورهای موبایل می‌بایست سالانه بخشی از درآمد خود را تحت حق‌السهم دولت پرداخت کنند که بخش رگولاتوری وزارت ارتباطات بیشترین سهم از این درآمد را در اختیار خواهد گرفت.

جزئیات درآمد دولت از اپراتورهای تلفن همراه

خدمات ارزش افزوده و درآمد ۳۱ درصدی برای دولت

این میزان درآمد دولت از اپراتورهای موبایل از بخش‌هایی چون پروانه، هزینه‌های نامبرینگ و خدمات اجباری عمومی (USO) است که در مجموع ۳ درصد را شامل می‌شود. همچنین مواردی چون حق فرکانس شبکه موبایل، حق فرکانس شبکه‌های رادیویی، درآمد حاصل از مکالمات بین‌الملل صادره و وارده و نیز حدود ۲۸.۱ درصد از درآمد حاصل از سرویس‌ها و خدمات ارائه شده در حوزه ICT به دست می‌آید.

در مصوبه‌های مختلفی که توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسیده، چگونگی پرداخت حق‌السهم دولت از محل این خدمات قید شده است. به گونه‌ای که افزون بر حق‌السهم دولت از واگذاری پروانه خدمات اپراتوری، چگونگی تسهیم درآمد اپراتورها از مکالمات بین‌الملل صادره به خارج کشور نیز در مصوبه ۱۷۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تاکید شده و طبق این مصوبه، اپراتورها از درآمد خود می‌بایست بخشی را به خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری اطلاعات و حق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوی پس از کسر سهم شرکت ارتباطات و زیرساخت از آن تخصیص دهند.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه ۲۴۸ خود نحوه محاسبه مبالغ تسهیم درآمد دولت از درآمدهای به دست آمده از ارائه خدمات ارزش افزوده اپراتورها را تعیین کرده است که بر اساس آن اگر اپراتور به صورت نیابتی به جمع‌آوری مبالغ و به صورت (Direct Carrier Billing (DCB برای هر نوع شخص ثالث نظیر تولیدکننده محتوا بپردازد، سهم اپراتور طبق قراردادی که با شخص ثالث منعقد شده است، همان درآمد اپراتور به شمار می‌رود و می‌بایست طبق آن از درآمد تعریف شده به رگولاتوری، سهم دهد. به صورت کلی پیش‌بینی می‌شود دولت به صورت سالانه حدود ۳۱ درصد از درآمد اپراتورهای تلفن همراه را بر اساس قانون تعیین شده دریافت می‌کند.

درآمد دولت از همراه اول ۴۰ هزار میلیارد تومان است

طبق گزارشی که بر اساس اطلاعات مستند کدال بورس انتشار یافته است، همراه اول به دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است که می‌توانید این میزان پرداختی را به تفکیک هر سال در جدول زیر مشاهده کنید:

سال جمع پرداختی سال به ریال
۸۸ ۱۹.۰۷۱.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰
۸۹ ۲۳.۲۳۴.۶۷۴.۰۰۰.۰۰۰
۹۰ ۳۱.۳۵۷.۹۶۳.۰۰۰.۰۰۰
۹۱ ۳۸.۰۵۵.۸۳۰.۰۰۰.۰۰۰
۹۲ ۴۵.۵۴۳.۰۶۰.۰۰۰.۰۰۰
۹۳ ۵۰.۰۱۴.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰
۹۴ ۵۲.۸۹۹.۶۵۶.۰۰۰.۰۰۰
۹۵ ۶۴.۸۵۶.۶۳۰.۰۰۰.۰۰۰
۹۶ ۶۷.۶۸۴.۱۰۴.۰۰۰.۰۰۰
۹۷ ۷۳.۵۵۷.۵۷۵.۰۰۰.۰۰۰
شش ماهه ۹۸ ۴۲.۶۸۱.۵۸۱.۰۰۰.۰۰۰
جمع کل ۵۰۸.۹۵۷.۲۰۴.۰۰۰.۰۰۰

طبق این گزارش، همراه اول در ۱۰ سال گذشته بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به دولت پرداختی داشته است. پرداختی‌های همراه اول به دولت در عناوین مختلفی انجام شده است؛ از این عناوین می‌توان به رگولاتوری (سازمان تنظیم مقررات)، شرکت ارتباطات زیرساخت، سود ناشی از سهام ۲۰ درصدی دولت در شرکت مخابرات ایران، همراه اول و سهام عدالت، مالیات (عملکرد، تکلیفی، ارزش افزوده و حقوق)، پروانه فعالیت و گمرک اشاره کرد که میزان این پرداخت از سال ۸۸ تا نیمه نخست سال ۹۸ حدود ۵۰۸.۹۵۷.۲۰۴ میلیون ریال گزارش شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا به دنبال شفاف‌سازی ارائه خدمات ارزش افزوده است؛ خدماتی که توسط اپراتورهای تلفن همراه با مشارکت شرکت‌های ثالث به مشترکان ارائه می‌شود و وزارتخانه نیز قصد دارد به این بازار پایان دهد. در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که میزان درآمد رگولاتوری از اپراتورها چقدر کاهش پیدا می‌کند. محمد جواد آذری جهرمی اعلام کرد ارزش بازار خدمات وس حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان است و با توجه به مشکلاتی چون کلاهبرداری و سوءاستفاده که از ناآگاهی کاربران توسط خدمات‌دهندگان ارزش افزوده رخ داده است، تصمیم دارد این بازار را تعطیل کند. آذری جهرمی از دلایل پایان دادن به این بازار به مواردی چون جلوگیری از تخلف و کلاهبرداری خبر داد تا به واسطه آن حق‌الناس نادیده گرفته نشود.

درآمد رگولاتوری از وس حدود ۲۸۰ میلیارد کاهش پیدا می‌کند

با برآورد درآمد اپراتورهای تلفن همراه متوجه می‌شویم که ۱۰ درصد از این درآمدها توسط بخش خدمات ارزش افزوده تامین می‌شود. از این رو با کسر سهم ارائه‌دهندگان خدمات و سایر کسانی که در این حوزه فعالیت دارند، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از این میزان به اپراتور موبایل می‌رسد. از این رو با توجه به اینکه وزیر ارتباطات ارزش این بازار را ۲۶۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده است، با تصور اینکه سهم همراه اول ۱۵۰۰ میلیارد تومان و سهم ایرانسل ۱۱۰۰ میلیارد تومان از ارزش افزوده باشد و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از این درآمد که به اپراتور می‌رسد، درآمد سالانه برای همراه اول ۵۰۰ میلیارد تومان و ایرانسل نیز ۳۶۰ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود که از این مبالغ هر کدام ۲۸ تا ۳۱ درصد سهم رگولاتوری است و طبق قانون اپراتورها باید آن را پرداخت کنند.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که به طور کلی مجموع درآمد این دو اپراتور از وس حدود ۸۶۰ میلیارد تومان بوده که از این میزان حدود ۲۸۰ میلیارد تومان را می‌بایست به رگولاتوری پرداخت کنند؛ بنابراین با حذف خدمات ارزش افزوده سهم رگولاتوری از درآمد اپراتورها حدود ۲۸۰ میلیارد تومان کاهش پیدا می‌کند. همچنین آمارها از این موضوع حکایت دارند که از سال ۹۰ تاکنون بازار خدمات وس فعال شده و با توجه به محاسبات صورت گرفته، درآمد رگولاتوری از این بازار طی سال‌های گذشته حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

درآمد همراه اول از خدمات ارزش افزوده (تقریبی)

سال میزان درآمد (تقریبی)
۹۰ ۶۰ میلیارد تومان
۹۱ ۲۴۰ میلیارد تومان
۹۲ ۴۸۰ میلیارد تومان
۹۳ ۱ هزار میلیارد تومان
۹۴ ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان
۹۵ ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان
۹۶ ۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان
۹۷ ۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان
۹۸ (نیمه نسخت سال) ۶۰۰ میلیارد تومان

مبالغ دقیق حق‌السهم دولت از از اپراتورهای موبایل در دسترس نیست و در این خصوص نیز رگولاتوری آمار شفافی را ارائه نکرده است. در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که سهم دقیق رگولاتوری از محل خدمات ارزش افزوده اپراتورهای تلفن همراه به چه میزان است و درآمدی که رگولاتوری از اپراتورها کسب می‌کند در چه موضوعاتی هزینه می‌شود؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*