تولید خودروسازان داخلی

تولید خودروسازان داخلی در ۷ ماه نخست سال ۹۸ حدود ۳۵ درصد کاهش یافت

تولید خودروسازان داخلی در هفت ماه اول سال ۹۸ نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل حدود ۳۴.۹ درصد کاهش پیدا کرد و این در حالی است که وزیر صنعت وعده افزایش تولید خودرو را داده بود.

خودروسازان داخلی در ۷ ماه نخست سال ۹۸ حدود ۴۳۰ هزار و ۸۲۳ دستگاه انواع خودرو را تولید کردند که نسبت به بازه مشابه سال ۹۷ شاهد افت ۳۴.۹ درصدی هستیم. از ابتدای سال ۹۸ تا مهرماه حدود ۳۹۵ هزار و ۷۸۳ دستگاه خودرو سواری تولید شده است که نسبت به بازه زمانی سال ۹۷ از افت ۳۶.۲ درصدی حکایت دارد. همچنین در این بازه زمانی نسبت به سال قبل تولید ون حدود ۸۶.۴ درصد، مینی‌بوس و میدل‌بوس ۶۴.۹ درصد، اتوبوس ۶۱.۶ درصد و کامیونت، کامیون و کشنده نیز حدود ۷۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

کاهش ۳۶ درصدی تولید خودروسازان داخلی در مهرماه ۹۸

بر اساس گزارش منتشر شده، خودروسازان در تولید انواع خودرو در ۷ ماهه نخست سال ۹۷ با کاهش ۳۶ درصدی مواجه شدند به گونه‌ای که در ۷ ماه نخست سال ۹۸ حدود ۵۳ هزار و ۳۰۶ دستگاه خودرو در کشور تولید شده است که از این میزان حدود ۴۷ هزار و ۵۱۵ دستگاه خودرو سواری بوده است. در ۷ ماهه نخست سال جاری تولید وانت در کشور با رشد ۴.۵ درصدی روبه‌رو شده است، اما تولید سواری نسبت به مهر ۹۷ حدود ۳۸.۴ درصد کاهش یافت. در مهر ۹۸ تولید ون حدود ۸۹.۸ درصد، تولید مینی‌بوس و میدل‌بوس حدود ۵۹.۵ درصد، تولید اتوبوس حدود ۶۵.۸ درصد و تولید کامیونت، کامیون و کشنده هم حدود ۷۳.۲ درصد کاهش پیدا کرد، اما تولید وانت در این ماه رشد ۱۲.۹ درصدی را تجربه کرده است.

تولید ایران خودرو ۳۷.۶ درصد کاهش یافت

طبق آمار، گروه خودروسازی ایران خودرو در ۷ ماه نخست سال ۹۸ در تولید انواع خودرو با افت ۳۷.۶ درصدی مواجه شد. در این بازه زمانی ایران خودرو موفق به تولید ۱۸۱ هزار و ۷۱۵ خودرو شد که از این میزان ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ دستگاه به تولید ماشین سواری مربوط می‌شود. در ۷ ماهه نخست سال ۹۸ در گروه خودروسازی ایران خودرو، تولید ماشین سواری ۳۶.۹ درصد، تولید وانت ۷۳.۳ درصد، تولید ون ۸۹.۳ درصد، تولید مینی‌بوس، میدل بوس و اتوبوس حدود ۱۴.۲ درصد و تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز حدود ۳۳.۵ درصد کاهش یافته است. تولید انواع خودرو در ایران خودرو در مهر ۹۸ حدود ۲۲ هزار و ۲۱۸ دستگاه بود که نسبت به مهر سال گذشته شاهد کاهش تولید ۴.۳ درصدی هستیم. ایران خودرو از نظر تولید ماشین سواری نیز توانست ۲۱ هزار و ۵۸۲ دستگاه در مهر ۹۸ تولید کند که نسبت به مهر ۹۷ در این زمینه نیز با کاهش ۴۲.۴ درصدی روبه‌رو شد.

تولید سایپا ۲۰ درصد افت را تجربه کرد

گروه خودروسازی سایپا نیز در ۷ ماه نخست سال ۹۸ با افت ۲۰.۵ درصدی مواجه شد. این خودروساز داخلی کشور توانست در این بازه زمانی حدود ۲۲۸ هزار و ۸۶۷ دستگاه خودرو به تولید برساند که از این میزان حدود ۲۰۱ هزار و ۸۹ دستگاه به خودروهای سواری مربوط می‌شود. سایپا در ۷ ماهه نخست سال ۹۸ از حیث تولید ماشین سواری با ۲۴.۱ درصد افت مواجه شد و میزان تولید ون این خودروساز نیز ۹۰.۲ درصد افت پیدا کرد. میزان تولید کامیونت، کامیون و کشنده این خودروساز نیز ۸۸.۲ درصد کاهش یافت و همچنین در این بازه زمانی سایپا هیچ نوع مینی‌بوس، میدل‌بوس و اتوبوسی را تولید نکرده است، اما میزان تولید وانت این خودروساز حدود ۳۵.۴ رشد را تجربه کرد. در مهر ماه سال جاری نیز تولید انواع خودرو توسط سایپا با ۲۸ هزار و ۸۵۶ دستگاه با کاهش ۱۹.۴ درصدی مواجه شده است. همچنین تعداد تولید سواری سایپا نیز در مهر  ۹۸ حدود ۲۴ هزار و ۱۹۶ دستگاه بوده است که نسبت به مهر سال ۹۷ شاهد کاهش ۲۵.۳ درصدی هستیم.

ایران خودرو موفق به تولید هزار دستگاه تندر ۹۰ شد

طبق آمار، ایران خودرو توانست در بازه زمانی ۷ ماهه نخست سال ۹۸ حدود ۸۰۱ دستگاه تندر ۹۰ و ۳۱ دستگاه تندر ۹۰ اتوماتیک تولید کند که در مجموع آمار ۱۱۶۲ دستگاهی از این محصولات در کارنامه تولیدی این خودروساز داخلی ثبت می‌شود. همچنین ایران خودرو در مهر ۹۸ حدود ۵۶ دستگاه خودرو تندر ۹۰ و حدود ۲۵ دستگاه تندر ۹۰ اتوماتیک را تولید کرده است. ایران خودرو در مهر ۹۸ حدود ۲۸۰ دستگاه خودرو پژو ۲۰۰۸ به تولید رسانده که این میزان در طی ۷ ماهه نخست سال ۹۸ حدود ۴ هزار و ۷۲۳ دستگاه است. همچنین ایران خودرو توانست در مهر ۹۸ حدود ۵۰۱ دستگاه و در بازه ۷ ماهه نخست سال جاری حدود ۳ هزار و ۷۰۳ دستگاه از خودروهای هایما را تولید کند. البته در مهرماه تولید سوزوکی به صفر رسیده و این میزان در ۷ ماهه اول سال جاری فقط ۱۲۰ دستگاه بوده است.

تاکنون پژو ۳۰۱ تولید نشد

با توجه به اینکه خط تولید پژو ۳۰۱ به صورت آزمایشی افتتاح شد، اما تاکنون هیچ تولید آزمایشی مربوط به پژو ۳۰۱ توسط ایران خودرو انجام نشده است. هرچند مدیرعامل ساپکو ۲ ماه پس از افتتاح خط تولید این خودرو در مصاحبه‌ای اعلام کرد تولید انبوه پژو ۳۰۱ از سال آینده شروع می‌شود، اما هیچ آماری از تولید آزمایشی این خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت به ثبت نرسیده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

 1. معلومه با این قیمت ها مردم کمتر استقبال میکنن

 2. به زودی با امریکا توافق نامه امضا می کنند و زیر با ۱۲ شرط ترامپ می روند

  بعد از رفع تحریم ها، خودروسازی مجددا تولیدش بالا میره ولی رکود در خرید خودرو بالا میره و مجددا مردم ایران میان تحریم خودروسازی رو نشانه می رن

  اینجا باید مردم متحد بشن و فقط تیر رو روی قلب ایران خودرو و سایپا و پارس خودرو و زامیاد و سایر دولتی ها نشانه برن

  و همه باید برن به سمت کرمان موتور و خودروسازی بهمن و سایر خصوصی ها

  با این اقدام خیلی زود کار خودروسازی دولتی تموم میشه

  با سپاس