نت بلاکس

ایرانسل نت بلاکس را دور زد؛ آمار اتصال کاربران ایرانسل به اینترنت درست نیست

سایت نت بلاکس دیروز از دسترسی بیش از ۹۰ درصدی کاربران ایرانسل به اینترنت خبر داد، اما ظاهرا ایرانسل با پینگ جعلی، نت بلاکس را دور زده و این آمار اصلا درست نیست.

پس از اعلام سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان ۹۸، اعتراضاتی در سراسر کشور به این تصمیم شکل گرفت. به دنبال این اتفاق از روز شنبه ۲۵ آبان اینترنت خانگی و همراه در سراسر کشور قطع شد و فقط امکان دسترسی به سایت‌ها و خدماتی که بر بستر سرورهای داخلی شکل گرفته‌اند، امکان‌پذیر است. از یکی دو روز پیش در خبرها داشتیم که اتصال خطوط تلفن همراه ایرانسل به اینترنت در برخی استان‌ها و شهرهای کشور آغاز شده است و کم کم تمامی مشترکان ایرانسل به اینترنت دسترسی پیدا خواهند کرد.

سایت نت بلاکس به عنوان مرجع مشاهده سطح دسترسی به اینترنت آزاد در جهان در این روزها به منبعی برای مردم ایران و رسانه‌ها تبدیل شد و آمارهایی را از دسترسی به اینترنت در کشورمان منتشر کرد. در آمار اولیه این سایت، سطح دسترسی کلی اینترنت ایران را ۵ درصد اعلام کرد که این ۵ درصد هم شامل سرورها و برخی کاربران خاص می‌شد و در ادامه از دو سه روز پیش با اعلام وصل شدن اینترنت در برخی شهرها، این آمار کم کم افزایش پیدا کرد و به ۷۰ درصد رسید و در این درصد متوقف شد. دلیل این موضوع پینگ نشدن شبکه های موبایلی بود. گفتنی است پینگ به معنای ارسال سیگنال به مقصدی مانند یک کامپیوتر یا سرور و بازگشت سیگنال است. بعد از مطمئن شدن از اتصال اینترنت شبکه داخلی، نمایشگر نت بلاکس در خصوص سطح دسترسی کاربران اپراتورهای تلفن همراه به اینترنت در ایران این آمار را اعلام کرد:

نت بلاکس

همراه اول: ۱ درصد

ایرانسل: ۹۳ درصد

رایتل: ۲۳ درصد

با وجود این که نت بلاکس از دسترسی ۹۳ درصدی کاربران ایرانسل به اینترنت همراه خبر داده است، اما گزارش کاربران از سراسر کشور نشان می‌داد که تاکنون بیشتر مشترکان این اپراتور به اینترنت دسترسی ندارند و کاملا واضح بود که آمار منتشر شده توسط نت بلاکس اصلا واقعیت ندارد. حتی این موسسه در آمارهای بعدی خود از اتصال ۱۰۰ درصدی مشترکان ایرانسل به اینترنت در ایران خبر داد!

نت بلاکس

تا این که در ساعت ۲ بامداد ۴ آذر ۹۸، اکانت رسمی نت بلاکس در لایو چت یوتیوب اعتراف کرد که آمار اعلام شده در خصوص اتصال کاربران ایرانسل به اینترنت اشتباه بوده است. ظاهرا ایرانسل در روز گذشته تقریبا تمام شبکه خود را فعال کرد، اما کاربران فقط به شبکه داخلی یا اینترانت دسترسی داشتند و همچنان اینترنت جهانی برای آنها قطع بود.

نت بلاکس

ایرانسل چگونه نت بلاکس را فریب داد؟

درصدهای اعلام شده توسط نت بلاکس برای سطح دسترسی مشترکان ایرانسل به اینترنت، حقه ایرانسل به نت بلاکس بوده است. در واقع شبکه ایرانسل با باز کردن پورت‌های خاص به نت بلاکس و آمارگیرها اجازه دسترسی می‌دهد و به همین دلیل در مانیتور آنها سطح دسترسی آزاد مشاهده می‌شود، در حالی که این پینگ به کاربران داده نشده است.

اپراتورها در هفته گذشته برای این که اینترنت را قطع کنند، آی پی‌ها را به سمت بین‌الملل ارسال نکردند. یعنی آی پی پابلیک‌های مشترکانشان را به سمت درگاه‌های بین‌الملل ادورتایز نکردند و فقط به سمت درگاه‌های داخلی فرستادند. در واقع راه خروج مشترکان از تجهیزات لبه اینترنتی به سمت بین‌الملل را بستند. به این ترتیب آی پی‌های شبکه دیگر برای زیرساخت ارسال نمی‌شود و زیرساخت هم برای بین‌الملل ارسال نمی‌کند.

نت بلاکس

مجموعه آی پی‌های هر شرکت در دنیا با یک AS Number شناخته می‌شود؛ به عنوان مثال AS Number همراه اول AS197207 و برای ایرانسل AS44244 است که اپراتورها برای AS Number خود یک سری آی پی خریداری می‌کنند. روز گذشته مجوزی برای اپراتورهای تلفن همراه ارسال شد که بر اساس آن باید اینترنت همراه ۹ شهر کشور وصل شود. همراه اول به اندازه ترافیک این ۹ شهر آی پی باز کرد و به زیرساخت فرستاد و زیرساخت نیز این آی پی‌ها را به سمت بین‌الملل ارسال کرد که این میزان تقریبا ۱۵ درصد آی پی‌های همراه اول می‌شد و به این ترتیب ترافیک این ۹ شهر باز شد. اما ایرانسل کل آی پی‌هایی که در اختیار داشتند را به سمت اینترنت بین‌الملل ادورتایز کردند و به این ترتیب نت بلاکس هم این آی پی‌ها را مشاهده و آمار ۹۵ و حتی ۱۰۰ درصدی از اتصال اینترنت ایرانسل را ارائه کرد. ولی واقعیت داستان این است که این آی پی‌ها فقط در حد ۱۰-۱۵ درصدشان مشترک دارند و بیشترشان اصلا ترافیکی ندارند. چون اصلا مجوزی بیشتر این وجود نداشت که ترافیک بیشتر از ۹ شهر باز شود. به این ترتیب نت بلاکس تصور کرد که بیش از ۹۰ درصد اینترنت ایرانسل وصل شده، در حالی که از بین آی پی‌های ارسال شده، تعداد محدودی از آنها مشترک داشتند و حداکثر ۱۰ تا ۱۵ درصد اینترنت این اپراتور در کشور وصل شده است.

حتی آن ۷۰ درصد پینگ ثبت شده هم بسیار مبهم است؛‌ چرا که هنوز برخی مناطق از جمله شهریار، شیراز، جوانرود، ساری و شهرهای ملتهب به اینترنت ADSL دسترسی ندارند و مشخص نیست این پینگ هم جعلی بوده یا خیر. به نظر می‌رسد نت بلاکس باید راه حل بهتری را برای مانیتورینگ سطح دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در پیش بگیرد و به جای پینگ از سرورها، این اطلاعات را از کاربران معمولی دریافت کند. حتی شبکه‌هایی مانند اپ استور و گوگل پلی که به طور مستقیم روی دیوایس‌های کاربران وجود دارند، می‌توانند گزارش‌های موثری از پینگ‌های دریافتی را ارائه کنند که البته این موضوع نیازمند همکاری نهادهای بین‌المللی است.

گجت نیوز این حق برای شرکت ایرانسل قائل می‌شود که توضیحات خود را در این رابطه ارائه کند

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳۳ دیدگاه

 1. سلام
  موضوع همون چبزی هست که همه توایران لحظه اول قطع اینترنت بین الملل متوجه شدیم یعنی دردسترس بودن اکثرسایت های داخلی ثبت شده در ذهن وعدم داشتن موتورجستجوی مناسب مثل گوگل والان همین پروسه تکمیل موتورجسجوی بومی باکمک کلمات کلیدی کاربران هنگام سرچ مثلاکاربری نام دارویی یاهرچیزی راسرچ میکنه تاازمواردمصرف یاعوارض جانبی آن باخبرشوددرظاهراونتیجه ای نمیگیرامامسئولین ومتصدیان ارتباطات خصوصاهمان جستجوبومی توانسته کلی آمارباارزش برای آینده تهیه کنه که صددرصدارزش آن ازوصل کردن اینترنت بین الملل برای مسئولین باارزش ترتعریف میشه.دارورامثال زدم امامابقی کلمات کلیدی راهرکاربری میتوانددرک کنه حتی کسی که خودش فعلامیگه هیچ چیزجای اینترنت بین المللی رانمیگیره!!!این یعنی کسب منفعت شخصی ازحق الناس که صددرصددرآینده ودولت ها بعدی هم کاربردبیشتری پیدامیکنه یعنی جمع آوری چنین دیتا بیسیی که خودگوگل راهم هنوزکل دنیا متهم به جاسوسی و فروش اطلاعات خصوصی کاربران میدانند.فروش دیتابیس بهترازپینگ جعلی میتونه آمار نت بلاکس رو دلخواه نمایش بده////////.

 2. اینترنت همراه اول از ظهر سوم اذر وصل شده شهر همدان اونم با سرعت خیلی بالاتر از قبل

 3. ۵آذر اینترنت وصل نیست. اینترنت همررررررررررررااااااه وصل نیست .تنها دلیل استفاده من از سیم ایرانسل همین نت بود ۷۰ گیگ نت بلا استفاده ….وقتی اینترنت بین الملل ندارم این ۷۰ گیگ بلا استفاده می مونه و پولم دود میشه میره هوا.. موبایلای ما برا آپ دیت شدن به این اینترنت جهانی نیاز داره گوشی هوشمند بدون اینترنت مساوی زباله .من برا درس خوندن به اینترنت نیاز دارم اونم از نوع جهانیش. من موندم وقتی من به اینترنت بین الملل دسترسی ندارم ایرانسل چطور تاریخچه استفاده نت منو از نت بین الملل زده رفتم تو اپلیکیشن ایرانسل تاریخچه دو روز آخر رو زده اینترنت بین الملل فلان قدر 😐

 4. جای تاسف داره دیگه انگار کسی براش قطعی اینترنت مهم نیست .خبرگذاری هام دیگه پیگیر نیستن .پولدار هم نیستیم از این مملکت خارج شیم .واقعا دلم نمیخواد تو چنین جایی زندگی کنم . دیگه.. قطع امید کردم

 5. این ده روزی که اینترنت بین المللی قطع بوده و فقط اینترنت داخلی وصل بوده ایرانسل تمام حجم مصرفی من که از سایت ها و برنامه های داخلی استفاده کردم با حجم بین الملل محاسبه کرده و از حجم داخلی کم نشده .
  از حجم اصلیه بسته اینترنتی کم شده حجم داخلی تکون نخورده .!!!!
  من متوجه نمیشم چطور وقتی اینترنت بین المللی قطعه از حجم اصلی بسته که بین الملل هست کم شده.

  جالبه امروز هم در حال استفاده از اینترنت بودم که پیغام اتمام اعتبار در مرورگر نمایش داده شد خیلی عجیبه از حجم بسته من حدود ۱۰ گیگ باقی مانده و تا اخر بهمن ماه هم مهلت استفاده داره با ورود به برنامه ایرانسل من و مشاهده تاریخچه دیدم امروز هرچی اینترنت مصرف کردم به صورت آزاد حساب کردن و از شارژ کم شده دوباره شارژ خریدم باز هم اینترنت آزاد محاسبه میشه واز شارژ کم میشه و حجم بسته تغییری نمیکنه یعنی چی ؟؟؟؟ معلوم نیست ایرانسل داره چه کار میکنه!!!!!!!
  هرچی هم با ۷۰۰ تماس میگیرم که با اپراتور صحبت کنم پیغام در حال حاضر تمامی خطوط اشغال پخش و تماس قطع می شود گفتگوی آنلاین سایت ایرانسل هم غیر فعال شده است لطفا شما پیگیری کنید

 6. خدایا اینا دیگه کی هستن…
  دم ساقیشون واقعا گرم…خجالت میکشم از خودم که تو ایران زندکی میکنم و به دنیا اومدم

 7. ببینم کسی خبر داره که هنوز توی شهرهایی درگیری هست یا نه؟؟؟ مگه دولت اعلام نکرده که شلوغی ها کاملا از بین رفته پس چرا بعد از سه روز که به گفته خودشون همه جا آروم شده هنوز اینترنت رو وصل نکردن..بنظرم وصل نمیکنن چون احتمال میدن به محض باز شدن اینترنت یه عده فیلم و عکس بفرستن واسه این شبکه های خارجی فارسی زبان…

 8. آقا ایرانسل خیلی کارهای عحیب ترم کرده خبر ندارید برای نمونه ۲ روزه گفتگوی آنلاین تحت وب شو برداشته تو اپلیکیشن هم که انگار وضل بوده به سرور خارجی چت نمیشه کرد کلا تو لود گیر میکنید تماس هم که میگیرید فقط شارژتون کم میشه یکی نیست جواب بده کل کارشئن این شده تظاهرات کنن نت و بدید ملت تظاهرات پیش کش ملت ۱۰ روزه از کار افتادن نمیدونم یه سریا چ جوری آمار نت بلاکس و دارن از ما بهترونن ؟ حواب داری بدی حناب باستانی پخش کنی مردم هم از این سوال بهره ببرن

 9. عزیزدل منظور از اینترنت ملی این نیست که دیگه فقط به شبکه داخلی دسترسی داشته باشی. دولت هدفش اینه که یه بستری از شبکه داخلی که از تعدادی سرور قوی تشکیل شده فراهم بشه تا کارهای عمده و اصلی کشور روی این سرورها انجام بشه..مثلا کارهای بانکی.بانک داده اطلاعاتی دولت مثل ثبت احوال و اسناد و غیره… از سرورهای ایرانی برای انجام کارهاشون استفاده کنن اونم بخاطر مسائل امنیتی..وگرنه اینکه شما داری بهش فکر میکنی که دسترسی به شبکه جهانی اینترنت رو قطع کنن همچین چیزی نیست خیالت راحت باشه…

  • سلام
   موضوع همون چبزی هست که همه توایران لحظه اول قطع اینترنت بین الملل متوجه شدیم یعنی دردسترس بودن اکثرسایت های داخلی ثبت شده در ذهن وعدم داشتن موتورجستجوی مناسب مثل گوگل والان همین پروسه تکمیل موتورجسجوی بومی باکمک کلمات کلیدی کاربران هنگام سرچ مثلاکاربری نام دارویی یاهرچیزی راسرچ میکنه تاازمواردمصرف یاعوارض جانبی آن باخبرشوددرظاهراونتیجه ای نمیگیرامامسئولین ومتصدیان ارتباطات خصوصاهمان جستجوبومی توانسته کلی آمارباارزش برای آینده تهیه کنه که صددرصدارزش آن ازوصل کردن اینترنت بین الملل برای مسئولین باارزش ترتعریف میشه.دارورامثال زدم امامابقی کلمات کلیدی راهرکاربری میتوانددرک کنه حتی کسی که خودش فعلامیگه هیچ چیزجای اینترنت بین المللی رانمیگیره!!!این یعنی کسب منفعت شخصی ازحق الناس که صددرصددرآینده ودولت ها بعدی هم کاربردبیشتری پیدامیکنه یعنی جمع آوری چنین دیتا بیسیی که خودگوگل راهم هنوزکل دنیا متهم به جاسوسی و فروش اطلاعات خصوصی کاربران میدانند.فروش دیتابیس بهترازپینگ جعلی میتونه آمار نت بلاکس رو دلخواه نمایش بده////////.

 10. سایت ایرانسل گفت و گوی آنلاین با کارشناساشو بسته و هیچگونه جوابگو نیست
  واقعا باید گریست به حال ایران
  فرض کنید یه روز اینترنت ملی باشه
  اونوق هر موقع دلشون خواست قطع میکنن فیلتر میکنن هر مطلبی رو دلشون خواست حذف میکنن و هیچجور جواب گو نیستن …
  مشکل حکومته

 11. یعنی واقعا فکر نمیکردم اینقدر شعورشون کم باشه که اینطوری مردمو سر کار بذارن.خداشاهده که دیگه یه ریال از ایرانسل نت یا مکالمه یا شارژ نمیگیرم.
  چی فکر کردن با خودشون؟
  یه چیز دیگه این که الان که همه چی تمومه چرا وصل نمیکنن اینترنتای همراه رو آخه؟خسته شدیم به مولا.بعد میگن از مملکتتون نا امید نباشید

 12. ….
  من که به شخصه ۳ ساله خط ایرانسلمو شارژ نکردم ( اعتبار و شارژ صفر) فقط اگه نت مفتی بده استفاده میکنم

 13. راستی یعنی نت بلاک نشسته ای پی تمام مشترکین تمام اپراتورهای دنیا رو پینگ میکنه ؟؟؟؟؟
  یعنی هر کسی ک تو دنیا یه گوشی داسته باشه با سرویس دستا توسط نت بلاک پینگ میشه
  اصلا امکان داره چنین چیزی ؟؟؟؟

 14. یه کم داستان عجیبه چون همه اپراتورها در ایران بخاطر کمبود IP Public مجبورن NAT کنن و تعداد زیادی از کاربرهاشون روی یه IP Public به اینترنت دسترسی داره . ای پی ایرانسل روی گوشی ها تماما Invalid IP هستش . شما وقتی از این فیچر NAT استفاده میکنی دیگه از روی اینترنت قابل پینگ کردن نیست . امکان نداره پینگ بشه از بیرون خودتون امتحان کنید

  هر‌کسی از راه میرسه اسمشو میذاره کارشناس داداش مدرکتو کجا گرفتی

  • داداش تو که اونقد حالیته ی کلوم بگو اینترنتو میتونن ملی کنن یا دودش تو چش خودشونم میره نمیتونن نظر منو منتشر کنید میخوام بدونم

   • عزیزدل منظور از اینترنت ملی این نیست که دیگه فقط به شبکه داخلی دسترسی داشته باشی. دولت هدفش اینه که یه بستری از شبکه داخلی که از تعدادی سرور قوی تشکیل شده فراهم بشه تا کارهای عمده و اصلی کشور روی این سرورها انجام بشه..مثلا کارهای بانکی.بانک داده اطلاعاتی دولت مثل ثبت احوال و اسناد و غیره… از سرورهای ایرانی برای انجام کارهاشون استفاده کنن اونم بخاطر مسائل امنیتی..وگرنه اینکه شما داری بهش فکر میکنی که دسترسی به شبکه جهانی اینترنت رو قطع کنن همچین چیزی نیست خیالت راحت باشه…

 15. اوج …. ایرانسل رو نشون میده
  در حال حاضر رایتل به نظر من بهترین اپراتور و محترم ترین اپراتور ایرانه
  رایتل نتش قطع میشد یه ساعت دو ساعت به کل کاربراش نت رایگان میداد
  بعدش توی آذربایجان شرقی تماس درون شبکش رایگانه و خارج از شبکه نیم بها هستش فک کنم ، به هر حال بعد وصل شدن نت به نظرم باید ایرانسل جزای این کارشو به مردم ایران بپردازه و حالش گرفته شه

 16. هههخ ایرانسل. نت بلاکس رو مسخره کرد.
  به نت بلاکس چه ربطی داره که ما چکار میکنیم.
  خود ایرانسل زبون داره میگه نت وصل هست یا نیست.

 17. ….متاسفم که پینگ نمیفرستی ، پورت باز میکنی ، اون سایت احمق نیست ولی چون فکرشم نمیکنه یه جایی وجود داشته باشه بخواد به دروغ بگه که اون کشور یا منطقه اینترنت هست در صورتی که نیست این فریب رو خورده ، البته اسمش فریب نیست !!!!

 18. من که دیگه قطعا اپراتورمو از ایرانسل عوض میکنم

 19. الان مثلا بهتون گفتن آفرین که تونستید دور بزنید، یادتون باشه زمین گردِ روزی همین بلا سرتون میاد ده برابر شدیدتر.
  عنترا اینترنت هیچ یک از اپراتور ها رو در بجنورد وصل نکردند
  خاک توسر آمریکا که اینترنت شمارو قطع نمیکنه
  ۲۰:۱۰
  ۹۸/۰۹/۰۴

 20. به نظر من ایرانسل نشون داد اصلا اپراتور قابل اعتمادی نیست وباید تحریم بشه

 21. خدایا خودت ظهور کن

 22. ….
  احمقا فک کردن میتونن به دنیا هم دروغ بگن

 23. همین کار رو هم با مردم میکنند
  دور زدن.