معرفی پست‌ الکترونیکی چاپار

 

 
سامانه chaapaar.ir درحقیقت پورتال دسترسی به انواع خدمات ارتباطی محسوب می‌شود که تنها یکی از این خدمات سرویس پست ‌الکترونیکی است که با آدرس اختصاری chmail.ir قابل دسترسی خواهد بود.
 
سلمان افشار – مدیر پروژه پست الکترونیک چاپار – در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که در حوزه‌ی خدمات گسترده مبتنی بر بستر‌های الکترونیکی سرمایه‌گذاری‌ در کشور ما انجام نشده است، اظهار کرد: همان‌طور که از این عنوان برمی‌آید، سرویس‌ها و خدمات گسترده را باید به مانند محصولی پویا و در حال رشد دانست تا بتوان آن را توسعه داده و به‌روز‌رسانی کرد.
 
وی گفت: این خدمات پیشرفته قابل فروش نیستند و باید به عنوان خدمتی پویا نگریسته شوند تا بتوانیم زمینه‌های توسعه و روز‌آوری آن‌ها را به وجود آوریم.
 
او درباره‌ی ویژگی‌های ای‌میل چاپار که با پشتیبانی شورای عالی اطلاع‌رسانی درصدد ارائه‌ی خدمات بومی است، عنوان کرد: محصول نهایی که توسط چاپار ارائه می‌شود، نمونه‌ی مشابهی ندارد و می‌تواند به عنوان یکی از محصولات برپایه‌ی دانش فناوری اطلاعات مطرح شود که قابلیت تجاری‌سازی هم از قبیل جذب تبلیغات که یکی از نمونه‌های این دست اقدامات به‌شمار می‌رود، داشته باشد.
 
افشار ابراز کرد: میل کلاینتی که به صورت نرم‌افزار برروی این سیستم ارائه شده، امکانی را به وجود آورده تا افراد در زمان‌های خارج از دسترسی‌شان به اینترنت و یا اینترانت، بتوانند صندوق پست الکترونیکی خود را چک کرده و از منابع آن بهره ببرند.
 
مدیر پروژه پست الکترونیک چاپار ادامه داد: ‌در این پروژه به تقلید از نمونه‌های سرویس‌های مشابه خارجی اقدام نکردیم و فضایی مطابق با نیاز‌های داخلی را به وجود آورده‌ایم که مهم‌ترین موضوع آن پشتیبانی از خط و زبان فارسی در این محیط است و برروی هر سیستم عاملی قابلیت اجرا دارد، چرا که زبان آن جاوا است.
 
او درباره ضرورت داشتن ای‌میلی داخلی و بومی گفت: امروزه بر همگان روشن است که موضوع امنیت اطلاعات با استفاده از سرویس‌های مشابه خارجی به‌طور کامل محقق نمی‌شود. علاوه بر این‌که زمینه را نیز برای سوء‌استفاده‌های احتمالی میزبانان به وجود می‌آورد، چراکه اطلاعات در دست آن‌ها قرار دارد و هر کاری بخواهند می‌توانند با آن‌ها انجام دهند.
 
وی خاطر نشان کرد: داشتن چنین سرویس‌هایی به‌صورت داخلی موجب گسترش دانش IT و پشتیبانی از این دانش در کشور می‌شود که به نوبه‌ی خود می‌تواند محدودیت‌هایی از قبیل وابستگی به محصولات مشابه را بکاهد.
 
به گفته او نرم‌افزار Mail Client و اخبار دیگر سرویس‌ها نیز هم‌زمان با ارائه سرویس عمومی از ۲۰ آذر برروی سامانه چاپار قابل دسترس است.
 
اما با مدت زمانی که برروی www.chmail.ir درج شده احتمال می‌رود که تا پایان بهمن ماه جاری این سرویس بتواند به خدمت‌رسانی عمومی البته طبق فازهای در نظر گرفته شده برای آن بپردازد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه