سفینه فضایی ، مقر جدید اپل در کوپرتینو + عکس و ویدیو

روز گذشته خبرگزاری مرکوری-نیوز تصاویر جامعی را از مقرر جدید اپل که با نام «سفینه فضایی» شناخته می‌شود و قرار است در کوپرتینو بنا شود، منتشر نموده.امروز نیز اپل ویدئویی را منتشر کرده است که نمایانگر کنفرانس خبری برگزار شده برای معرفی مقر جدید اپل در کوپرتینو است.

پیش از این نیز تصاویر مختلفی از مقرر جدید اپل در کوپرتینو منتشر شده بود، اما در هیچ کدام تا این حد، جزئیات طرح قابل مشاهده نبودند. مقرر جدید اپل شبیه به یک شهر کوچک با امکانات مختلف از جمله باشگاه‌های ورزشی و سلامت، مراکز بهداشتی، فضای کافی برای تحقیق و توسعه و غیره است.

هنوز چند سال تا ساخت این بنا زمان باقی مانده است و اپل برخی از مجوزهای لازم برای ساخت این مجموعه را از شورای شهر کوپرتینو اخذ نکرده است.

طراحی این مجموعه در زمان استیو جابز صورت گرفته و به خوبی می‌توان دید خاص او را در بخش‌های مختلف طرح مشاهده کرد. در این بنا، سالن‌های سینما، پارکینگ‌های زیرزمینی و ساختمان‌های مخصوص برای انجام پروژه‌های مخفی در نظر گرفته شده است. پشت بام تمام ساختمان‌ها با سلول‌های خورشیدی پوشیده شده‌اند تا بخش زیادی از انرژی الکتریکی مورد نیاز این مجموعه توسط انرژی خورشید تامین شود.

{photo}92/07/22/apple{/photo}

پروژه مورد بحث، تجمیع ۱۷۶ سایت موجود در محوطه‌ی اپل است. همانطور که می‌دانید اپل شرکتی است که در سال ۱۹۷۶ در کوپرتینو با هدف ساخت محصولات الکترونیک، نرم‌افزار‌های کاربردی و کامپیوترهای شخصی تاسیس شده است.

این پروژه دربردارنده‌ی ساختمان‌هایی برای کاربری اداری، تحقیقاتی و توسعه‌ی محصولات است که به‌عنوان بخشی از این پروژه‌ی بزرگ در نظر گرفته شده است. این پروژه به‌اندازه‌ای جامع خواهد بود که همه‌ی نیازهای عمرانی اپل را اعم از بخش اداری، آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه، پارکینگ، مراکز تفریجی برای کارکنان و گلخانه‌ی مرکزی بزرگ رفع خواهد کرد. به‌منظور یاری رساندن برای پیش‌برد این پروژه‌ی بزرگ، بخشی از خیابان Pruneridge توسط شورای شهر تخلیه شده و مسدود خواهد شد تا به‌عنوان کارگاه عمرانی مورد استفاده قرار گیرد. دامنه‌ی این تغییرات، به خیابان‌های اطراف و همسایه‌ی این پروژه نیز نفوذ خواهد کرد، بطوریکه اپل تغییراتی را در محورهای ارتباطی اطراف این پروژه ایجاد خواهد کرد. طراح این پروژه‌ی بزرگ، موسسه‌ی معماری و طراحی فاستر و شرکا است که توسط نورمن فاستر مدیریت می‌شود. همچنین طراحی فضای سبز نیز بر عهده‌ی OLIN است که یک موسسه‌ی طراحی و اجرا در زمینه‌ی فضاهای سبز است و توسط Laurie Olin‌ اداره می‌شود.

اجرای این پروژه منجر به تخریب قسمت‌هایی از ساختمان‌ها و سازه‌های موجود در داخل محوطه‌ی ساخت‌و‌ساز خواهد شد. مساحت قسمت مسقف پروژه ۲۴۸.۰۰۰ مترمربع بوده و کل پروژه مساحتی بالغ بر ۳۱۸.۰۰۰ مترمربع خواهد داشت که شامل دفاتر اداری، تحقیقاتی و تولیدی خواهد شد. ۲۲.۰۰۰ مترمربع جهت تالار کنفرانس، سالن بدن‌سازی و همچنین خدمات پارک خودرو توسط خدمه خواهد بود. همچنین ۸۵۰۰ مترمربع برای گلخانه، پارکینگ و همچنین ساختمان‌هایی برای مصارف امنیتی در نظر گرفته شده است. این ساختمان‌ها از لحاظ مصرف انرژی بسیار بهینه هستند و از انرژی‌های تجدید پذیر استفاده می‌کنند که از طریق سلول‌های خورشیدی تعبیه شده در محوطه، تامین انرژی خواهند کرد.

منبع : ۹to5mac

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*