نام گوشی های آیفون

آیا اعتقاد به نحسی عدد ۱۳ باعث تغییر نام گوشی های آیفون خواهد شد؟

سال ۲۰۲۰ نزدیک است و در این سال، خانواده آیفون ۱۲ از راه می‌رسد. اما در سال ۲۰۲۱ چطور؟ آیفون ۱۳ را خواهیم دید یا اپل شیوه نام گذاری گوشی های آیفون را به بهانه نحسی این عدد، تغییر می‌دهد؟

معرفی نسل بعدی گوشی های اپل تحت نام آیفون ۱۲ قطعی به نظر می‌رسد. ولی بعید است یک سال پس از آن، کمپانی کوپرتینویی نام آیفون ۱۲S را روی محصولات خود بگذارد. از طرفی عدد ۱۳ هم در بسیاری از فرهنگ‌ها، بدیُمن پنداشته می‌شود؛ تا جایی که برخی افراد از آن گریزان هستند. حتی در بعضی از ساختمان‌ها، طبقه سیزدهم وجود ندارد!

طبقه 13

پس شاید اپل هم نام محصول گران‌بهای خود را با این عدد لکه‌دار نکند؛ به این امید که فجایعی مانند خم شدن گوشی‌های آیفون ۶s یا بدتر از آن، انفجار گلکسی نوت ۷ گریبان‌گیرش نشود.

پیش‌تر هم سابقه داشته که اپل بنا به دلایل مبهم، یک عدد را در نام گذاری گوشی های آیفون جا بیندازد. هنگامی که در سال ۲۰۱۷ آیفون ۸ و آیفون X (آیفون ۱۰) همزمان معرفی شدند، برای بسیاری این سوال پیش آمد: پس آیفون ۹ چه شد؟

یک نظریه این است که تلفظ ۹ به زبان ژاپنی، مشابه کلمه درد یا زجر است. گوشی‌های آیفون در ژاپن بسیار محبوب هستند و اپل سهم حدودا ۵۰ درصدی در بازار موبایل این کشور دارد. شاید اپل از عدد ۹ صرف نظر کرد تا خریداران ژاپنی، مشکلی با اسم گوشی خود نداشته باشند.

البته وقتی به سیستم عامل iOS نگاه می‌کنیم، به نظر نمی‌رسد اپل نگرانی مشابهی درباره شماره ورژن آن داشته باشد؛ چرا که اخیرا آی او اس ۱۳ را منتشر کرد. ولی خب این را هم باید در نظر گرفت که iOS را کسی نمی‌خرد و چیزی است که درون گوشی‌های کمپانی وجود دارد.

نام گوشی های آیفون

از طرف دیگر، تمام شماره‌های تک رقمی یا حتی ۱۰، ۱۱ و ۱۲ کوتاه هستند و تلفظ راحتی دارند. اما در زبان انگلیسی از ۱۳ (thirteen) به بعد، تلفظ کمی مشکل می‌شود. حالا تصور کنید کسی بخواهد از گوشی iPhone 13S Pro Max نام ببرد؛ چندان راحت در زبان نمی‌چرخد!

برخی تولیدکنندگان مانند هواوی، طور دیگری از ۱۳ فاصله گرفتند و اعداد ۱۰، ۲۰ و ۳۰ را روی نام محصولات خود گذاشتند.

گزینه‌های اپل برای نام گذاری گوشی های آیفون

شاید ساده‌ترین راه برای کمپانی این باشد که از سال ۲۰۲۱، عددگذاری در اسم مدل‌های آیفون را از نو شروع کند؛ مثلا موبایل جدیدش، آیفون ۱ نام بگیرد. حتی اپل می‌تواند تغییرات عمده‌ای را در طراحی گوشی‌ها پیاده‌سازی کند تا چهره‌‌ی آن‌ها با این شروع مجدد، همخوانی داشته باشد (چه بسا شاهد حذف همیشگی ناچ از آیفون باشیم).

برای معرفی محصولاتی مانند آیپد و لپ‌تاپ‌های مک بوک، معمولا اپل از شماره نسل یا سال (داخل پرانتز) استفاده می‌کند؛ اما برای گوشی‌های آیفون این نمی‌تواند راهکار خوبی باشد و به علت تعدد مدل‌ها، کار بیشتر سخت خواهد شد.

گزینه دیگر، اضافه کردن نام اشخاص به گوشی‌هاست؛ مثلا «آیفون استیو جابز» که البته خیلی با عقل جور در نمی‌آید و تاکنون هم چنین حرکتی از اپل سابقه نداشته است. شاید هم این کمپانی با افزودن یک پیشوند یا پسوند، نسل‌های بعدی آیفون را معرفی کند؛ مثلا آیفون X1 ، ۱X یا A1 و نام‌هایی از این دست!

باید دید نام گوشی های آیفون پس از سری ۱۲ دستخوش تغییر اساسی می‌شود یا اپل با همین فرمان تا آیفون ۲۰ و ۳۰ جلو می‌رود. نظر شما کاربران گجت نیوز دراین‌باره چیست؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

 1. مسئله بدیمنی پدیده ای کاملا درست و حساس هستش

  شما ببین نحسی عدد ۶ گریبان نوت ۷ رو گرفت! و اون ماجرای آتش سوزی ها

  عدد ۱۳ هم بسیار بدیمن هست و تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها

  همیشه سعی کنید روزهای ۱۳ هر ماه رو حواس جمع باشید، ساعت ۱۳ هم مهمه

  مسئله ۱۳ وقتی بغرنج میشه که دو نا عدد ۱۳ در یک زمان کنار هم باشن، حالا می خواد مکان باشه یا زمان، فرقی نمی کنه

  با سپاس

 2. آیفون ۹ برای این حذف شد برای اینکه همراه آیفون ۸ آیفون ۱۰ معرفی شد.. و اون سال یکی از سال های حساس اپل بود! و چون سال بعد اپل بدلیل کم شدن فروش آیفون ها نگران بود. آیفون ۱۰s و ۱۰s max همراه با xr معرفی کرد.

  و سال ۲۰۱۹ هم که به یک نام گذاری عالی با پسوند pro برای کالای لوکس رسید!

  اینکه بگیم از ۹ بخاطر بازار ژاپن گذشته ، حرف منطقی نیست.

  مثل قضیه و داستان های سامسونگ که از نام گذاری نوت۶ گذشت و آن نسل را نوت۷ معرفی کرد. و اخبار اومده بود که عدد ۶ برای کره بد یمن است!! در صورت که سامسونگ برای هماهنگی با سری اس اینکار رو کرد!
  حتی اگر با خرد بیشتر بخوایم نگاه بندازیم میبینم که سامسونگ گلکسی اس۶ را معرفی کرده. پس داشتان بد یمن بودن کاملا منتفی میشد!!

  در مورد عدد ۱۳ یا ۹ هم بنظرم این شایعات کاملا بی محتوا هستن!

  درمورد تلفظ iPhone 13S Pro Max هم کار سختی نیست! آیفون ثیرتین اس پرو مکس ..
  با این حال بعید میدونم پسوند اس در محصولات اپل باقی بمونه!

  بنظرم خوبه اپل همین روند را تا آیفون ۱۰۰ پیش ببره.. چرا که اصالت محصول خودش را به رخ میکشه که مثلا یه قرن داره آیفون معرفی میکنه!