ترابردپذیری

تشریح آخرین وضعیت ترابردپذیری ؛ همراه اول بالاترین رتبه را کسب کرد

جدیدترین آمار طرح ترابردپذیری اپراتورهای تلفن همراه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شد که بر اساس آن اپراتور همراه اول بیشترین ورودی را در این طرح از آن خود کرده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، جدیدترین آمار از طرح ترابردپذیری موبایل را اعلام کرد که بر اساس آن، اپراتور همراه اول پیشتاز گرفتن ورودی از سایر اپراتورهای تلفن همراه بوده و موفق‌ترین اپراتور در این زمینه است. طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل (MNP) از سال ۱۳۹۵ اجرایی شد که در آن مشترکان می‌توانند با حفظ شماره تلفن همراه خود، اپراتور ارائه دهنده خدماتشان را عوض کنند. البته این فرایند شرایطی دارد و ممکن است برخی از درخواست‌های ترابرد از سوی مشترکان با موافقت مواجه نشود. از جمله شرایط عدم موافقت با درخواست ترابردپذیری می‌توان به احراز نشدن هویت، تطابق نداشتن مشخصات اعلام شده با مشخصات دارنده شماره، رعایت نکردن ترابرد نظیر به نظیر مانند درخواست ترابرد سیم کارت دائمی به اعتباری و برعکس، فعال نبودن سیم کارت، فعال بودن در کمتر از سه ماه و پرداخت نکردن به موقع صورتحساب اولیه صادر شده از اپراتور فرستنده توسط مشترک در سیم کارت‌های دائمی اشاره کرد.

اکنون سید محمد امامی، مدیر کل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اعلام کرد طرح ترابردپذیری از تیرماه ۱۳۹۵ به صورت آزمایشی آغاز شد و این پروژه از اول شهریور ۹۵ به صورت رسمی به اجرا رسید. از این زمان تاکنون ۱ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۶۹۸ ترابرد موفق حقیقی و حقوقی در اپراتورهای تلفن همراه انجام شده است. این در حالی است که تعداد درخواست‌های حقیقی ۲ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۶۱ و تعداد درخواست‌های حقوقی ۲۲ هزار و ۶۲۴ عدد بوده و ۹ هزار و ۷۹۰ نفر نیز از درخواست خود انصراف دادند. در مجموع ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۹۷۵ درخواست ترابردپذیری مشترکان حقوقی و حقیقی و انصرافی ارسال شده که ۱ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۶۹۸ درخواست با موفقیت انجام شده است. همچنین ۶۱۹ هزار و ۶۳ درخواست هم به دلیل کدهای ریجکشن رد شده است.

ترابردپذیری

امامی در ادامه در خصوص ورودی ترابردپذیری هر یک از اپراتورهای تلفن همراه اظهار کرد بیش از ۶۱۷ هزار ورودی از سایر اپراتورها به همراه اول بوده و اپراتور اول ارتباطی کشورمان بیشترین ورودی را نسبت به ایرانسل و رایتل داشته است. ایرانسل بیش از ۶۰۰ هزار و رایتل هم بیش از  ۵۳ هزار ورودی از سایر اپراتورها داشته‌اند. در بین خروجی‌ها هم همراه اول آمار کمتری را نسبت به ایرانسل داشته است.

به گفته امامی، در سال ۹۵ تعداد ۹۳ هزار و ۶۹ مورد ترابرد، در سال ۹۶ تعداد ۵۰۱ هزار و ۵۵۱ ترابرد، در سال ۹۷ تعداد ۴۹۹ هزار و ۶۹۵ ترابرد و در سال ۹۸ تاکنون هم ۱۷۶ هزار و ۳۸۳ ترابرد انجام شده است که نشان می‌دهد تعداد درخواست‌های ترابرد در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که فقط نباید ورودی به اپراتورها را ملاک قرار داد و به همان میزان نیز باید خروجی از اپراتورها ملاک قرار بگیرد و در نهایت در تراز ورودی و خروجی مشخص می‌شود که آیا تب ترابردپذیری فروکش کرده است یا خیر. طبق آماری که منتشر شده است، تراز همراه اول مثبت ۶۵ هزار و ۳۴۸ مورد بوده و تراز ایرانسل و رایتل به ترتیب مثبت ۹ هزار و ۵۷۶ مورد و منفی ۷۴ هزار و ۹۲۴ بوده است. بنابراین با توجه به تراز می‌توان گفت که همچنان رغبت به کوچ کردن به شبکه اپراتور همراه اول خیلی بالاتر از اپراتورهای دیگر است، تا جایی که تراز ترابرد به شبکه همراه اول تا اول بهمن‌ماه ۹۸ حدود ۷ برابر ترابرد به شبکه ایرانسل است.

در ادامه جدول ورودی، خروجی و تراز ترابردپذیری اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل از ابتدای اجرای این طرح تا اول بهمن ۹۸ را مشاهده می‌کنید:

آمار طرح ترابردپذیری تا ۱ بهمن ۱۳۹۸

اپراتور ورودی خروجی تراز (ورودی-خروجی)
همراه اول ۶۱۷ هزار و ۵۶۴ ۵۵۲ هزار و ۲۱۶ مثبت ۶۵ هزار و ۳۴۸
ایرانسل ۶۰۱ هزار و ۲۳۰ ۵۹۱ هزار و ۶۵۴ مثبت ۹ هزار و ۵۷۶
رایتل ۵۳ هزار و ۹۷۰ ۱۲۸ هزار و ۸۹۴ منفی ۷۴ هزار و ۹۲۴

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*