یک رکورد شکنی دیگر از اپل : پرسودترین 3 ماهه مالی در میان تمام شرکت های جهان

اپل ساعاتی پیش گزارش درآمدهای مالی سه ماهه پیشین خود را منتشر کرد و همانطور که پیشبینی می‌شد این غول تکنولوژی دنیا بار دیگر رکوردها را شکسته است.

اپل با فروش حیرت انگیز آیفون‌ها و همچنین فروش آیپدها و مک ها موفق به ثبت درآمدی 74.6 میلیارد دلاری (30 درصد بیش از سال گذشته) و سود 18 میلیارد دلاری شده است. رکوردی که بسیار بیشتر از پیشبینی های قبل این شرکت در اکتبر و پرسودترین سه ماهه تاریخ اپل (و تمام کمپانی‌های دیگر) بوده است.

رکورد پیشین با سودی 16.2 میلیارد دلاری در اختیار کمپانی گازپروم روسیه بوده است.

اپل در مجموع 74.5 میلیون آیفون، 21.4 میلیون آپید و 5.52 میلیون مک در سه ماهه قبل به فروش رسانده است. فروش آیفون و مک نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بسیار قابل توجه داشته، اما فروش آیپدهای اپل با کاهشی 18 درصدی مواجه شده است.

اپل درآمدهای سه ماهه قبل خود را بین 63.5 و 66.5 میلیون دلار و تحلیلگران بازار نیز درآمدی 67.50 میلیارد دلاری را تخمین زده بودند.

apple-q4-2014-earnings-1

فروش 21.4 میلیونی آیپد پایین‌تر از میزان پیشبینی ها بوده است. اپل در اکتبر دو مدل آیپد ایر 2 و آیپد مینی 3 را معرفی کرد. بدین ترتیب این تبلت ها در سه ماهه قبل حدود 7.5 هفته در بازار حضور داشته‌اند. تحلیلگران وال استریت انتظار داشتند که فروش آیپدهای اپل به 21.5 میلیون عدد برسد.

این کاهش فروش در بخش تبلت بخشی از کاهش جهانی فروش تبلت است که تحقیقات نشان می‌دهد میزان جایگزینی آن‌ها با دستگاه‌های قدیمی‌تر کمتر از برآوردهای گذشته بوده است. با وجود چنین شرایطی، اپل اعتقاد دارد که فروش آیپدهای این شرکت با پیشرفت روبرو خواهد شد. تیم کوک در ماه اکتبر به تحلیلگران گفته بود: “من کاهش فروش آیپد را کاهش سرعت می‌بینم و نه یک مشکل بزرگ. ما می‌خواهیم که رشد کنیم و تمایلی به ثبت اعداد منفی در فروش نداریم. به اعتقاد من در طولانی مدت، آینده ای بزرگ در انتظار آیپد خواهد بود.”

فروش مک نیز برای اپل همچنان رضایت‌بخش است. پیشبینی ها از فروش 5.58 میلیون عددی مک ها حکایت داشت که فروش 5.52 میلیونی آن‌ها در سه ماهه قبل نیز تقریبا مطابق با پیشبینی ها بوده است. اپل در سه ماهه مشابه سال گذشته 4.84 میلیون مک فروخته بود.

عامل این فروش موفق، مک های جدید چون آی‌مک با صفحه نمایش رتینای 5K، مدل‌های جدید مک مینی و همچنین مدل‌های آپگرید شده مک‌بوک پرو با صفحه نمایش رتینا بوده است.

از دیگر نکات قابل توجه گزارش مالی اپل، درآمد حاصل از فروش بی‌سابقه آیفون در کشور چین بوده است. اپل 16.14 میلیارد دلار از درآمدهای سه ماهه قبل خود را از بازار چین به دست آورده است که 157 درصد بیش از سه ماهه پیش از آن و 70 درصد بیش از سه ماهه مشابه سال قبل است.

تغییر مهم در گزارش درآمدهای اپل، عدم انتشار جزئیات فروش آیپاد است. اپل در این سه ماهه آیپاد را به بخش “محصولات متفرقه” خود منتقل کرده و از این پس، گزارش فروش آن پس از تجمیع با فروش محصولاتی چون اپلتی وی، هدفون‌های بیتس و اخیرا اپل واچ اعلام خواهد شد. این اتفاق به معنای کاهش سهم درآمدهای اپل از فروش آیپاد است.

فروش آیپاد در سه ماهه سوم سال 2014 به 410 میلیون دلار رسیده بود که کمتر از یک درصد از مجموع درآمدهای اپل است. کاهشی شدید نسبت به سهم 55.55 درصدی درآمد 5.75 میلیارد دلاری اپل در سه ماهه مشابه سال 2006.

اپل پیشبینی کرده که برای سه ماهه بعد، درآمدی بین 52 و 55 میلیارد دلار را به ثبت برساند. کارشناسان بازار نیز درآمدی 53.71 میلیارد دلاری را پیشبینی کرده‌اند.

یکی از سؤالات بزرگ به امکان آغاز فروش اپل واچ تا انتهای سه ماهه جاری مربوط می‌شد. این سه ماهه در 15 مارس به پایان می‌رسد، اما تیم کوک خبر داد که اپل واچ در آوریل فروش خود را صادر می‌کند.

اپل واچ برای اجرای عملکردهای خود به آیفون نیاز خواهد داشت که می‌تواند عاملی برای تقویت فروش آیفون باشد. اما از سوی دیگر مشتریان اولیه این محصول چون آیپاد و مک در سال 2001 محدود خواهند بود.

منبع : theverge

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*