مرورگر جدید مایکروسافت ، اسپارتان از افزونه‌ها پشتیبانی خواهد کرد

مرورگر جدید مایکروسافت که هم اکنون با نام رمز اسپارتان شناخته می‌شود، به عنوان بخشی از ویندوز ۱۰ و برای انواع دستگاه‌های پی‌سی، تبلت و موبایل‌ها ارائه خواهد شد. هنوز جزئیات این پشتیبانی مشخص نیست، اما تیم توسعه اسپارتان در توییتر تأیید کرده‌اند که در حال کار بر روی پشتیبانی این مرورگر از افزونه‌ها هستند.

اینترنت اکسپلورر ۱۱ از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند، اما این پشتیبانی مشابه با پشتیبانی ارائه شده در مرورگرهای کروم و فایرفاکس نیست و در عین حال محبوبیت کمتری نیز نسبت به مرورگرهای ذکر شده دارد.

تام وارن نویسنده مشهور The Verge می‌گوید که مایکروسافت هم اکنون روش‌هایی را برای آسان‌سازی ارائه افزونه‌های کروم برای اسپارتان بررسی می‌کند. وبسایت Neowin نیز مدتی قبل خبر داده بود که شباهت کدهای جاوای مرورگر کروم با کدهای به دست آمده در بخشی از ویندوز ۱۰ نشان از شباهت بسیار افزونه‌های کروم و مرورگر آینده مایکروسافت است.

اینترنت اکسپلورر سالهاست که از عدم پشتیبانی افزونه‌ها رنج می‌برد و مایکروسافت تا امروز از تکنولوژی ActiveX خود برای افزایش عملکرد مرورگرش استفاده کرده است. پشتیبانی از افزونه‌ها در مرورگر جدید مایکروسافت می‌تواند به معنای پایانی برای اینترنت اکسپلورر تفسیر شود؛ هر چند گفته می‌شود که ویندوز ۱۰ به همراه هر دو مرورگر اینترنت اکسپلورر و اسپارتان عرضه می‌شوند.

مرورگر اسپارتان از موتور رندر جدیدی موسوم به Edge بهره می‌برد که مشابه با موتور Trident اینترنت اکسپلورر ۱۱ است، اما بهینه‌سازی‌هایی متنوعی را به خود دیده است.

هنوز ابهامات بسیاری در مورد عملکرد مرورگر جدید اسپارتان وجود دارد، اما مایکروسافت در مراسم ۲۱ ژانویه ویندوز ۱۰ از ارائه امکاناتی چون کرتانا و حاشیه‌نویسی در صفحات برای مرورگر خود خبر داد. هنوز مشخص نیست که آیا این مرورگر برای کاربران ویندوز ۷ و ۸.۱ نیز ارائه خواهد شد یا تنها کاربران ویندوز ۱۰ از آن بهره‌مند خواهند بود.

منبع : theverge

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*