روش‌های میان‌بُر لاغری، اثر بخشی و عوارض آن‌ها

تغییر سبک زندگی‌ و کاهش تحرک، باعث افزایش شیوع و بروز چاقی در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه است. به گفته CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها) بیش از یک‌سوم افراد بالغ در آمریکا چاق هستند. این موضوع باعث شده که افراد مختلف از اصناف مختلف‌ از این مشکل در راستای‌ منابع مالی خود سوء استفاده کنند. یکی‌ از این روش‌ها، طیف گسترده قرص‌ها و کپسول‌های لاغری است. این تبلیغات در رسانه‌های مخلف (به ویژه شبکه‌های ماهواره‌ای) پخش شده و فروش آنها در کشور بسیار زیاد است. در ادامه به بررسی‌ ادعا‌های این محصولات می‌پردازیم.

دارای تاییدیه FDA(سازمان غذا و دارو) :

بسیاری از این دارو‌ها تاییدیه FDA ندارند. در ضمن، تائیدیه FDA دلیل بر اثر بخشی دارو نیست. برای مثال ممکن است محصولی به عنوان “داروی ملین” از FDA تأیدیه بگیرد، اما به عنوان “قرص لاغری” تبلیغ شود. نکته مهم آن است که مکمل‌های رژیمی “توسط FDA بررسی‌ نمی‌شوند”. البته در صورتی که ماده دارویی در این محصولات پیدا شود، این محصول دیگر “مکمل” تلقی نشده و توسط FDA بررسی می‌شود .

در سایت FDA جمله‌ای به شدت جلب توجه می‌کند:

Remember, FDA cannot test all products on the market that contain potentially harmful hidden ingredients. Enforcement actions and consumer advisories for tainted products only cover a small fraction of the tainted over-the-counter products on the market.

ترجمه: به یاد داشته باشید، FDA نمی‌تواند تمام محصولات بازار را برای مواد مضر پنهان آزمایش کند. اقدامات قانونی و توصیه‌ها صرفاً تعداد محدودی از دارو‌های در دسترس در داروخانه‌ها را پوشش می‌دهد.

صد در صد طبیعی و گیاهی:

گیاهی بودن دلیلی‌ بر بدون عارضه بودن نیست. بسیاری از سم‌ها از گیاهان گرفته می‌شوند. در ضمن، بسیاری از این محصولات با این که ادعای «کاملاً گیاهی» بودن دارند، در واقع اینگونه نیستند. داروی پر طرفدار “بوتانیکال اسلیمینگ” به دلیل داشتن سیبوترامین توسط FDA از بازار جمع آوری شد. FDA بیش از ۱۰۰ داروی پر فروش را به دلیل داشتن ترکیبات غیر مجاز در ترکیب آنها ممنوع کرده است.

کاهش دهنده اشتها و افزایش متابولیسم:

مکانیزم‌های اشتها در بدن انسان بسیار پیچیده هستند و ناقل‌های عصبی خاصی‌ (مانند نوروپپتید Y در هیپوتالاموس) وظیفه تنظیم آن را بر عهد دارند. این فرایندها بسیار پیچیده‌اند و به راحتی‌ نمی‌توان در آن تغییر ایجاد کرد، و همچنین دستکاری این مکانیزم‌ها ریسک بالایی دارد. متابولیسم انرژی هم در بدن انسان بسیار پیچیده است، و ده‌ها هورمون و آنزیم وظیفه تنظیم متابولیسم را بر عهده دارند. حتی در صورت وجود داروی که به راحتی‌ این مکانیزم هارا به طور دقیق تغییر دهد، خطرات آن زیاد است.

بدون هیچ‌گونه عارضه:

ساده‌ترین دارو‌ها نیز دارای عارضه هستند. سوالی‌ که پیش می‌آید آن است که آیا دارویی که چندین کار را با هم انجام می‌دهد و مکانیزم‌های بسیار پیچیده بدن را یکباره تغییر می‌دهد، چگونه می‌تواند بدون عارضه باشد؟!

بدون برگشت:

این موضوع عملاً با قوانین فیزیک در تناقض است. در صورتی‌ که فرد در حال حاضر انرژی زیاد تر از حد نیاز دریافت می‌کند، حتی اگر با مصرف قرص لاغر شود، پس از پایان دوره کماکان به دریافت بیش از حد ادامه می‌دهد ، تعادل انرژی مثبت می‌شود و انرژی دریافتی اضافه به صورت چربی‌ در بدن ذخیره می‌شود.
کاهش ۸-۱۲ کیلو (و بیشتر) در مدت کوتاه: کاهش وزن سریع دارای عوارض بسیاری است (که در مطلب قبلی‌ به آنها پرداختیم). عوارضی نظیر مشکلات کبدی، سنگ کیسه صفرا، ریزش مو، مشکلات پوستی‌، کم خونی و غیره؛ همگی‌ در اثر کاهش وزن سریع به وجود می‌آیند.

کاهش وزن موضعی:

تا کنون روش موثری، غیر از روش‌های تهاجمی (مانند جراحی) یا روش‌های غیر تهاجمی مانند دستگاه‌های لاغری (که خود مبحثی جدا هستند و عوارض خود را دارند) کشف نشده که امکان این عمل را داشته باشد. توزیع چربی‌ در بدن به ژنتیک فرد مربوط است. در بعضی‌ افراد چربی‌ در شکم، بعضی‌ در ران و بعضی‌ در باسن ذخیره میشود.در پایان باز هم یادآوری می‌کنیم که برای داشتن اندامی مناسب و ایده‌آل، راهی‌ جز رژیم غذایی متعادل و علمی‌ و ورزش منظم وجود ندارد. شما میتوانید با رعایت رژیم‌های منطقی‌ و بدون سختی و همینطور ورزش منظم، کاهش وزنی بدون عارضه داشته باشید، سلامتی خود را افزایش داده و شاد زندگی‌ کنید. در پی‌نوشت یک ویدئو از FDA در مورد قرص‌های لاغری برای شما گذشته شده است. در این ویدئو مواردی نظیر “شهادت افراد” و “جدید‌ترین روش و موثر‌ترین روش” اشاره شده و گفته می‌شود “چند کشف علمی‌ وجود دارد که فقط در تبلیغات نیمه شب یا اینترنت وجود داشته باشند” ؟

dividerبازهم تاکید می‌کنیم سالم‌ترین و اثربخش‌ترین روش “کاهش و حفظ” وزن تغذیه سالم و فعالیت بدنی است. درباره تائید FDA نیز باید نگاهی به قانون DSHEA سال ۱۹۹۴ نگاهی بیندازیم. در این قانون (قانون سلامتی و آموزش مکمل‌های رژیمی) شرکت‌های تولید کننده موظف به ثبت محصول خود (Registered) هستند، اما نیازی به “تائید(Approved)” عوارض و خواص توسط FDA ندارند. طبق این قانون، تولید کنندگان موظف به بیان کامل خواص و عوارض محصول هستند، اما در عمل این موارد انجام نگرفته و FDA حق دخالت و نظارت ندارد. این قانون منتقدان زیادی در طی سالها داشته و عملاً یکی از عوامل بی‌قانونی بازار مکمل‌ها (در کشوری مانند ایالات متحده) همین قانون است.

منبع : gomaneh

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*