آثار یک پادشاهی باستانی مرموز و گم‌شده در ترکیه کشف شد

کشف آثار یک پادشاهی باستانی مرموز و گم‌شده در ترکیه

پادشاهی باستانی مرموز و شگفت‌انگیزی که به تازگی آثار آن در کشور ترکیه کشف شده‌، توجه بسیاری از باستان شناسان جهان و علاقه‌مندان را به خود جلب کرده است. در بررسی آثار این پادشاهی گم شده در تاریخ با ما همراه باشید.

اخیرا باستان شناسان مستقر در ترکیه خبر کشف آثار یک پادشاهی باستانی مرموز را منتشر کرده‌اند که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. گفته شده که حکمرانی مورد نظر مربوط به دوره پادشاه میداس (King Midas) افسانه‌ای بوده و آثار باستانی مربوط به این دوره به صورت غیرمنتظره‌ای در محل حفاری‌های دانشمندان پیدا شده‌اند. در ادامه به بررسی این کشف جالب‌توجه خواهیم پرداخت.

پادشاهی باستانی مرموز ترکیه

گفته شده که شاه میداس به هر چیزی که دست می‌زد، آن شی تبدیل به طلا می‌شد؛ اما همان‌طور که حکمرانی هیچ پادشاهی تا ابد ادامه ندارد، فرمانروایی میداس هم روزی به پایان رسید و بعد از گذشت دوره‌های مختلف، آثار این پادشاهی در ترکیه کشف شد.

حدودا یک سال پیش بود که باستان شناسان در تپه باستانی “Türkmen-Karahöyük” در مرکز ترکیه، بخشی از اکتشافات خود را شروع کردند. این منطقه جزو دشت کنیا (Konya Plain) بوده که برای آثار باستانی موجود در آن معروف است؛ با این حال دانشمندان انتظار نداشتند که آثاری از دوره پادشاهی میداس در حفاری‌های آن‌ها کشف شود.

آثار یک پادشاهی باستانی مرموز و گم‌شده در ترکیه کشف شد

در جریان این اکتشافات، یک کشاورز محلی به باستان شناسان گفت که سنگی بزرگ و عجیب، با نوشته‌هایی مرموز در کانالی نزدیک منطقه اکتشاف وجود دارد. جیمز آزبورن (James Osborne) از دانشگاه شیکاگو که خود شخصا در کانال رفته بود، می‌گوید که در آن زمان به همراه همکارانش تا کمر در آب کانال ایستاده بودند تا بتوانند سنگ باستانی را از نزدیک ببیند. بررسی آزبورن و همکارانش نشان داد که سنگ‌تراشی‌ها به زبان لوویان (Luwian) که در عصر برنز و آهن رایج بوده، نوشته شده‌اند.

آثار یک پادشاهی باستانی مرموز و گم‌شده در ترکیه کشف شد

تصویری از سنگ دوره پادشاهی باستانی میداس که به قرن ۸ قبل از میلاد مربوط می‌شود

با کمک مترجمان زبان لوویان، مشخص شد که این لوح سنگی اطلاعاتی در مورد یک پیروزی نظامی را بر روی خود دارد؛ اطلاعاتی در مورد شکست فریگیه (Phrygia)، یکی از فرمانروایی‌های آناتولیا که حدودا ۳ هزار سال قدمت دارد. گفته شده که پادشاهی باستانی فریگیه توسط مردانی که به نام میداس شناخته می‌شدند، اداره می‌شد، اما آنالیز سنگ‌نوشته کشف شده در ترکیه نشان می‌دهد که نوشته‌ها مربوط به اصلی‌ترین مدیاس آن دوران هستند.

آزبورن و همکارانش پس از بررسی نوشته‌ها دریافتند که پیام سنگ‌نوشته توسط پادشاه دیگری به نام هارتاپو (Hartapu) نوشته شده و به نظر می‌رسد که در آن زمان میداس توسط نیروهای هارتاپو دستگیر شده بود؛ اما نکته جالب‌توجه اینجاست که تقریبا هیچ اطلاعاتی در مورد هارتاپو و پادشاهی باستانی مرموز او وجود ندارد. با این حال می‌توان حدس زد که منطقه Türkmen-Karahöyük مرکز فرماندهی هارتاپو بوده و شکست میداس و فریگیه هم در این منطقه رخ داده است.

آزبورن در این رابطه می‌گوید که تا پیش از این اطلاعاتی در مورد فرمانروایی هارتاپو در دست نبود، اما کشف لوح نوشته مورد نظر اطلاعات شگفت‌انگیزی را در مورد این پادشاهی باستانی مرموز و وضعیت خاورمیانه در عصر آهن در اختیار ما قرار می‌دهد.

آثار یک پادشاهی باستانی مرموز و گم‌شده در ترکیه کشف شد

نوشته‌هایی به زبان لوویان که بر روی لوحی در نزدیکی محل سنگ پادشاهی هارتاپو کشف شده است

گفته شده که در ماه‌های آینده حفاری‌های بسیار بیشتری در این منطقه صورت می‌گیرند و هنوز بررسی پادشاهی باستانی مرموز هارتاپو به پایان نرسیده است. آزبورن می‌گوید که در تپه باستانی تحت بررسی تیم او، قصرها، یادبودها و خانه‌هایی پنهان شده‌اند و کشف سنگ‌نوشته هارتاپو جرقه زنجیره‌ای از اکتشافات را ایجاد کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. مسعول میخواد به قیمتها نظارت کنه که نداریم