عقیده الان ماسک درباره دانشگاه

ایلان ماسک: دانشگاه صرفا برای تفریح است، نه یادگیری!

به عقیده ایلان ماسک، مدرک دانشگاهی نشان‌دهنده داشتن توانایی استثنایی نیست. موسس و مدیر عامل تسلاموتورز و اسپیس ایکس، دانشگاه را به جای مکانی برای علم‌اندوزی، برای تفریح مناسب می‌داند!

در جریان کنفرانس Satellite 2020، ایلان ماسک کمی درباره عقایدش درباره تحصیل در دانشگاه صحبت کرد. یکی از خبرنگاران از ایلان ماسک سوالی درباره چگونگی کمک دانشگاه‌ها و صنایع مختلف به افراد برای راحت‌تر و ارزان‌تر شدن ثبت نام در دانشگاه‌ها سوال کرد. به عبارتی چه اهدافی برای فراهم شدن امکان تحصیل در دانشگاه برای افراد قرار گرفته در طبقه ضعیف جامعه وجود دارد؟

علم‌اندوزی در گرو رفتن به دانشگاه نیست!

ایلان ماسک در پاسخ گفت برای یادگیری، نیازی به گرفتن مدرک داتشگاهی نیست! دانشی که افراد می‌خواهند به وسیله پرداخت پول و رفتن به دانشگاه به دست بیاورند، به صورت رایگان در اختیار همه قرار دارد! او دانشگاه را تنها محدود به یک سری تکالیف آزاردهنده خطاب کرد. مدیر عامل اسپیس ایکس، یکی از نکات مثبت درباره دانشگاه را سپری کردن زمان با افرادی هم سن خود پیش از پیوستن به بازار کار دانست! به عبارتی ارزش یادگیری در مقایسه با گذران وقت با هم سن و سالان خود در دانشگاه کمتر است!

آقای Elon Musk به طور مستقیم اعلام کرد دانشگاه صرفا برای تفریح مناسب بوده و برای یادگیری مکان ایده‌آلی نیست. این صحبت، تشویق افراد حاضر در کنفرانس را در پی داشت. این دیدگاه درباره دانشگاه سبب شده ایلان ماسک، شرط داشتن مدرک دانشگاهی را از شرایط استخدام نیروی کار جدید در شرکت تسلاموتورز حذف کند. وی از اقدام مشابه بیل گیتس، استیو جابز و لری الیسون در برداشتن شرط نیاز به مدرک دانشگاهی به منظور استخدام در مایکروسافت، اپل و اوراکل قدردانی کرد.

بعد از استیو جابز، عقیده درباره عدم اهمیت مدرک دانشگاهی توسط مدیر عامل بعدی شرکت اپل یعنی تیم کوک دنبال شد. سال گذشته و در جریان یک مصاحبه، تیم کوک دلایل عدم نیاز به مدرک دانشگاهی برای کسب موفقیت را تشریح کرد.

آقای ماسک معتقد است پی بردن به بااستعداد بودن یک فرد نیازمند وجود یک سری شواهد است. داشتن مدرک دانشگاهی هرگز جزو این شواهد به شمار نمی‌رود. او در تایید صحبت‌های خود مجددا به بیل گیتس، استیو جابز و لری الیسون اشاره کرد. هر سه نفر از دانشگاه انصراف داده یا اخراج شده‌اند، در حالی که می‌دانیم آن‌ها جزو باهوش‌ترین انسان‌های دنیا محسوب می‌شوند. بیل گیتس، استیو جابز و لری الیسون سه غول بزرگ دنیای فناوری را تاسیس و اداره کردند.

ایلان ماسک پیشتر در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود اعتباری که مدرک فارغ التحصیلی از برخی دانشگاه‌ها به افراد می‌دهند بیش از اندازه بوده و یک نوع مبالغه است. عقیده وی درباره بی‌نیاز بودن افراد برای رفتن به دانشگاه به منظور کسب موفقیت مربوط به سال‌های اخیر نیست و از او از همان ابتدا به این باور رسیده بود. ایلان ماسک در سال ۲۰۱۴ نیز در جریان گفتگو با یک مجله تخصصی اتومبیل‌رانی آلمانی، بعد از اشاره به بیل گیتس، استیو جابز و لری الیسون به عنوان افرادی بسیار باهوش و موفق، موضوع انصراف از تحصیل آن‌ها در دانشگاه را مطرح کرد.

با وجود این صحبت‌ها، ایلان ماسک دارای مدرک از دو دانشگاه معروف و بسیار خوب است. او دو سال در دانشگاه کویینز کینگستون در استان انتاریو کانادا تحصیل کرد و سپس در دانشگاه پنسیلوانیا به تحصیل در زمینه فیزیک و اقتصاد پرداخت. با این حال وی از تحصیل در دوره دکترا (PhD) در دانشگاه استنفورد انصراف داد و اولین شرکتش یعنی Zip2 را در سال ۱۹۹۵ تاسیس کرد. چهار سال بعد، شرکت Zip2 به قیمت ۲۲ میلیون دلار به Compaq فروخته شد! ۲۲ میلیون دلار برای یک جوان ۲۸ ساله مبلغ زیادی است!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

۲ دیدگاه

  1. سال هل پیش دکتر عباسی این حرف رو بارها و بارها تو سخنرانی هاش بیان کرد ولی چون حزب الهی بود همه علیه اش جبهه گرفتن ( هم حوزه رو کوبید و هم دانشگاه )

  2. البته اینجوری که من خوندم ۳۰۵ میلیون دلار فروخته شد که ۲۲ میلیون دلار سود خالص به ایلان ماسک رسید