عطسه جزو علائم شایع بیماری کرونا نیست!

عطسه کردن جزو علائم شایع بیماری کرونا نیست!

علائم شایع بیماری کرونا یا همان کووید ۱۹ که برای هفته‌های اخیر، عملا کل جهان را تعطیل کرده است، شامل موارد مختلفی می‌شوند که عطسه یکی از آن‌ها نیست؛ در ادامه به بررسی نشانه‌های اصلی کرونا خواهیم پرداخت.

علائم شایع بیماری کرونا بیش از هر چیز دیگری شامل تب و سرفه‌های خشک می‌شوند. با این حال، اگر دیدید که کسی از اطرافیان شما عطسه می‌زند، نیازی به نگرانی وجود ندارد چرا که عطسه کردن جزو این نشانه‌های شایع نیست. عطسه کردن آن‌قدر در طول روز و به دلایل مختلف رخ می‌دهد که دانشمندان مشخصا برای این واکنش بدن به محرک‌های مختلف صحبت‌هایی جالب‌توجه را مطرح کرده‌اند تا خیال بسیاری از افرادی که بیش از حد نگران ابتلا به کووید ۱۹ هستند را راحت کنند.

علائم شایع بیماری کرونا

از زمان شیوع بیماری کرونا تاکنون حداقل ۲۲ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و تقریبا نیم میلیون نفر به این بیماری مرگبار دستگاه تنفسی مبتلا شده‌اند. آشنایی با اصلی‌ترین نشانه‌های بیماری کووید ۱۹ بسیار مهم است و همان‌طور که اشاره شد، سرفه خشک و تب شایع‌ترین این علائم هستند. پس از این دو مورد، خستگی، حالت تهوع، درد بدن، سرفه، تنگی نفس و مشکلات گوارشی به عنوان سایر علائم شایع بیماری کرونا معرفی ‌شده‌اند.

عطسه جزو علائم شایع بیماری کرونا نیست!

بر اساس تصویر بالا که به کمک اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا و مراکز درمانی و بهداشتی معتبر دیگر تهیه شده، علامتی مثل تب تنها در بیماری کرونا و آنفولانزا رخ می‌دهد و برای مشکلاتی مثل آلرژی‌های فصلی و سرماخوردگی، نسبتا نادر است.

از طرف دیگر، نشانه مهم دیگر یعنی تنگی نفس، در آنفولانزا و سرماخوردگی به وجود نمی‌آید و اگر کسی به عوامل آلرژی‌زا حساسیت نداشته باشد، احتمال وجود ویروس کووید ۱۹ در بدن او کم نیست. در انتهای تصویر هم می‌بینیم که تنها برای حساسیت‌ها و سرماخوردگی بیماران دچار عطسه می‌شوند و در این بیماری جدید دستگاه تنفسی، چنین علامتی وجود ندارد.

با فرارسیدن بهار، بسیاری از ما دچار آلرژی‌های گوناگون می‌شویم که باعث عطسه کردن، گرفتگی مجرای بینی و خارش چشم‌ها می‌شوند. با این وجود، بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت در مورد ۵۶ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در چین نشان داده که گرفتگی بینی تنها در ۴.۸ درصد موارد رخ می‌دهد. این در حالی است که در ۸۷.۹ درصد این مبتلایان دچار تب شده بودند و برای نشانه‌های شایع دیگری مثل سرفه خشک و خستگی، این اعداد به ترتیب ۶۷.۷ و ۳۸.۱ درصد بودند.

با این حال، از آنجایی که تعداد قابل توجهی از علائم شایع بیماری کرونا با بیماری‌های دیگری مثل سرماخوردگی و آنفولانزا مشترک هستند، انجام آزمایش‌های گسترده یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با کووید ۱۹، شناسایی مبتلایان و شکستن زنجیره انتقال است. همچنین، این امکان وجود دارد که فردی هم‌زمان با ابتلا به کرونا، دچار آلرژی شود و یا سایر بیماری‌های فصلی را در بدنش داشته باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. خداروشکر
    چند روز دیگه میگن تب ام جزو علایم اش نیست و تنها راه فهمیدن اش اینه که تست بدین

  2. چقدر این عطسه دست مایه شوخی کردن ما مردم قرار گرفته

  3. آبریزش بینی و عطسه بیشتر از علایم سرما خوردگی وانفولانزا س
    تنگی نفس شدید از علایم شایع وجدی کروناس

  4. تو این ماه به دلیل گرد افشانی گل ها خیلیا آلرژی دارن و مدام عطسه میزنن
    دلیل بر داشتن کرونا نیست