جدیدترین تصویر ناسا از ستون های آفرینش حیرت‌انگیز است

ستون های آفرینش (Pillars of Creation) حجمی عظیم از گرد و غبار در سحابی عقاب بوده که موضوع یکی از معروف‌ترین تصاویر فضایی ناسا است. به تازگی هم تازه‌ترین عکس این پدیده حیرت‌انگیز منتشر شده که شما را به دیدن آن دعوت می‌کنیم.

در سحابی عقاب حجمی عظیم از گرد و غبار و گاز بین ستاره‌ای وجود دارد که تصویر آن مدت‌ها پیش با نام ستون های آفرینش (Pillars of Creation) بسیاری را حیرت‌زده کرد. اخیرا تلسکوپ فضایی هابل یک عکس فضایی دیگر از این پدیده را منتشر کرده که دیدن آن به هیچ وجه خالی از لطف نیست.

عکس جدید ستون های آفرینش

اولین بار در سال 1995 بود که تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) تصویر شگفت‌انگیز سحابی عقاب و گرد و غبار و گازهای بین ستاره‌ای آن را به دنیا نشان داد. از آن زمان تاکنون این تصویر به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین عکس‌های کیهانی مورد توجه قرار گرفته است.

مجددا سازمان فضایی ناسا و آژانس فضایی اروپا ستون های آفرینش را موضوع عکس‌برداری خود قرار داده‌اند و در تصویر جدید منتشر شده، این پدیده را در نور مادون قرمزی می‌بینیم که به اطراف حجم گرد و غبار و گازها نوعی درخشش آبی‌ رنگ را اضافه کرده است:

جدیدترین تصویر ناسا از ستون های آفرینش حیرت‌انگیز است!

در زیر تصویر سال 1995 را می‌بینیم که با ترکیب سه عکس ثبت شده به کمک نور مرئی به دست آمده و گازهای هیدروژن سرد و گرد و غبار کیهانی ستون‌ها را به ما نشان می‌دهد:

جدیدترین تصویر ناسا از ستون های آفرینش حیرت‌انگیز است!

البته این اولین باری نیست که ستون های آفرینش مجددا موضوع عکس‌برداری می‌شوند و در سال 2015 بود که ناسا یک تصویر شگفت‌انگیز دیگر را که با کنار هم گذاشتن عکس‌های نور مرئی ساخته شده بود، منتشر کردند. جزئیات سحابی عقاب در این تصویر بهتر دیده می‌شوند:

جدیدترین تصویر ناسا از ستون های آفرینش حیرت‌انگیز است!

در سال 1745 ستاره شناسی سویسی سحابی عقاب را در صورت فلکی مار (Serpens constellation) کشف کرد. این سحابی 7 هزار سال نوری از ما دور بوده و همانند یک شیرخوارگاه برای ستاره‌های جوان و تازه متولد شده است. ستون های آفرینش بسیار عظیم و فشرده بوده و تقریبا بین 4 تا 5 سال نوری عرض دارند. با این وجود در مقابل کل سحابی عقاب که فضایی به طول 55 تا 75 سال نوری را به خود اختصاص داده، این ستون‌ها بسیار کوچک هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه