فرود موفقیت آمیز ماهنورد چین بر سطح کره ماه

Chang e 3 lunar lander

فضاپیمای بدون سرنشین Chang e-3 چین حامل نخستین ماهنورد این کشور عصر دیروز (شنبه) با موفقیت بر سطح ماه فرود آمد.کاوشگر حامل ماهنورد چین روز شنبه ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) در ساعت ۱۳:۱۲ به وقت گرینویچ (۱۶:۴۲ به وقت تهران) با موفقیت در دشت گسترده Sinus Iridum» یا خلیج رنگین کمان ماه فرود آمد.

Chang e 3 lunar lander

نخستین تصویر ارسالی توسط کاوشگر چینی Chang e-3 از سطح کره ماه

طی فرآیند ۱۲ دقیقه‌ای فرود خودکار، کاوشگر یک تنی Chang'e-3 از حسگرهای مختلف برای تشخیص سطح ماه استفاده کرده و پیشرانه‌ها نیز آنرا بسمت سطح هدایت کردند و فضاپیما فرود نرم و کنترل شده‌ای را تجربه کرد.چند ساعت پس از فرود بر سطح ماه، کابل اتصال بین کاوشگر حامل Chang'e-3 با ماهنورد «یوتو» قطع شده و با باز شدن چرخ‌ها و پنلهای خورشیدی، ماهنورد حرکت بر سطح ماه را آغاز کرد.

Chang e 3 lunar lander

نمایی از ماهنورد یوتو بر سطح ماه از منظر دوربین کاوشگر حامل Chang e-3

ماهنورد «Jadde Rabbit» یا «یوتو» اول نوامبر (۱۰ آذر) توسط موشک لانگ مارچ- ۳B از مرکز پرتاب موشکی شیچانگ در استان سیچوان چین به فضا پرتاب شد.

پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق و آمریکا، چین به عنوان سومین کشور در جهان موفق به فرود یک کاوشگر بر سطح ماه شد.

نخستین ماهنورد چین از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند سیستم ناوبری خودکار و طراحی ویژه چرخ‌ها با قابلیت حرکت بر سطح پودر‌ مانند ماه برخوردار است؛ همچنین قادر به بالا رفتن از موانع با زاویه ۳۰ درجه و حرکت با سرعت ۲۰۰ متر در ساعت است.

چین از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون ۱۰ فضانورد را راهی فضا کرده است که تعدادی از آنها برای انجام تحقیقات علمی در ماژول آزمایشگاهی تیانگونگ-۱ در مدار زمین مستقر شدند.برنامه فضایی چین بسرعت در حال گسترش بوده و این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی ایستگاه فضایی مستقل خود را در مدار زمین به بهره‌برداری رسانده و پس از آن فضانورد به ماه ارسال کند.

منبع : space

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*