چیپ XR هواوی

چیپ XR هواوی با GPU و NPU یکپارچه و پشتیبانی از دیکدینگ 8K معرفی شد

شاخه HiSilicon هواوی از اولین چیپ XR خود با پشتیبانی از دیکدینگ 8K رونمایی کرد. این چیپ واقعیت ایکس، مجهز به GPU و NPU یکپارچه است و برای نخستین بار در عینک واقعیت افزوده Rokid Vision استفاده می‌شود.

علاوه بر دیکدینگ 8K ، چیپ XR هواوی از رزولوشن 42.7PDD (پیکسل در درجه) برای هر چشم نیز پشتیبانی می‌کند. در حوزه واقعیت مجازی، وضوح ایده‌آل برای چشم انسان تقریبا 60PPD است. حالا اگر یک چیپ قادر به پشتیبانی از دیکدینگ 4KP60 باشد، یعنی می‌تواند از رزولوشن 21.3PPD برای هر چشم پشتیبانی کند. در چنین حالتی، نمایش محتوا کیفیت مطلوبی نخواهد داشت.

اما چیپ XR هواوی از توانایی دیکدینگ بالاتری برخوردار است تا محتوا را با وضوح بیشتری نمایش دهد. همچنین معماری پیشرفته واحد پردازش عصبی یا NPU این چیپ، قدرت پردازشی معادل 9TOPS را تامین می‌کند.

عینک AR راکید ویژن ؛ اولین دیوایس مجهز به چیپ XR هواوی

این عینک واقعیت افزوده، محصول یک استارتاپ چینی به نام Rokid است. بخش جلویی گجت بی‌شباهت به عینک‌های آفتابی معمولی نیست؛ اما پشت هر شیشه‌ی آن، یک نمایشگر مستقل وجود دارد. این عینک دارای میدان دید +40 درجه و وضوح 1080p 3D است.

Rokid vision

راکید ویژن برای نمایش تصویر از راهکار موجبری نوری استفاده می‌کند و در هر دو طرف، صدای استریو دارد تا تجربه‌ای نزدیک به واقعیت برای کاربر رقم بزند. به ادعای کمپانی چینی، این مثل آن است که از فاصله 4 متری یک تلویزیون سه‌بعدی 110 اینچی HD را تماشا کنید. گفته می‌شود عینک واقعیت افزوده Rokid Vision در حوزه‌های امنیتی، صنعتی، آموزشی، نمایشگاه‌ها و زمینه‌های دیگر کاربرد دارد.

البته سابقه همکاری HiSilicon و Rokid به پیش از این برمی‌گردد. آن‌ها قبلا هم روی توانایی پردازش در هوش مصنوعی با یکدیگر کار کرده بودند؛ با این هدف که قابلیت‌های صنعت XR (واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی) را افزایش دهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*