چشم رباتیک نوابغ هنگ کنگی بدن انسان و ربات را ترکیب می‌کند!

چشم رباتیک نوابغ هنگ کنگی بدن انسان و ربات را ترکیب می‌کند!

دانشمندان هنگ کنگی اخیرا مقاله‌ای را در مورد ساخت نوعی چشم رباتیک منتشر کرده‌اند که ایده ترکیب بدن انسان با تجهیزات اتوماتیک و ربات‌ها را یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر کرده است.

نمونه اولیه یک چشم رباتیک به تازگی توسط دانشمندان هنگ کنگی ساخته شده و این‌طور که به نظر می‌رسد، پیشرفت‌های حوزه علم و تکنولوژی در حال عملی کردن ایده ترکیب انسان و ماشین با یکدیگر هستند؛ در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

سایبورگ‌ها (cyborgs) به عنوان ترکیبی از انسان و ربات در دنیای داستان‌های علمی تخیلی شناخته می‌شوند، اما همان‌طور که از مقاله منتشر شده توسط محققان هنگ کنگی در ژورنال “Nature” پیداست، در آینده نزدیک ایده سایبورگ تنها در داستان‌ها دیده نمی‌شود! این دانشمندان با ساخت نمونه اولیه یک چشم بیومتریک که شامل سیم‌های فشرده نانو می‌شود، به نوعی نیمکره شبکیه چشم را شبیه‌سازی کرده و عملکرد بیولوژیکی گیرنده‌های نوری چشم انسان را با تجهیزات ساخت دست بشر شبیه‌سازی کرده‌اند.

ساخت نمونه اولیه چشم رباتیک

سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ فان ژییونگ (Fan Zhiyong)، از اساتید این دانشگاه بوده و ایده ساخت چشم رباتیک و ترکیب قابلیت‌های انسان و ماشین، در سال 2012 و از طریق فیلم‌ها و سریال‌های علمی تخیلی به ذهن این دانشمند رسیده بود. البته همان‌طور که اشاره شد، ایده بهتر کردن بینایی انسان با تجهیزات رباتیک تازه نیست، اما عملی کردن چنین وسیله‌ای که می‌تواند دیدی فوق‌العاده قوی به ربات‌ها داده و در نهایت به بدن انسان پیوند داده شود، کاری فوق‌العاده چالش‌برانگیز است.

ژیوونگ می‌گوید که سخت‌ترین قسمت شبیه‌سازی چشم انسان به وجود آوردن سطح منحنی مردمک چشم بوده و به همین خاطر می‌بینیم که دوربین‌های مورد استفاده برای چشم‌های تجهیزات رباتیک، سطحی صاف دارند. این دانشمند در سال 2012 به فکر ایده استفاده از سیم‌های نانوی فشرده برای ساخت سیستمی از پردازش داده‌های تصویری افتاد که برخلاف تجهیزات دیگر، سطحی منحنی دارد.

این ایده از 8 سال پیش تاکنون مورد توجه ژییونگ و همکارانش بوده و نتیجه نهایی، ساخت چشم رباتیک جالب‌توجهی است که بین سنسورهای گیرنده نوری آن، تنها 3 میکرومتر فاصله وجود دارد. در واقع کار گذاشتن این تعداد حسگر در شبکیه مصنوعی ساخته شده باعث می‌شود تا مجموعه سنسورهای نوری مورد استفاده 30 برابر از چشم انسان بیشتر شود.

به این ترتیب می‌توان ایده تصویربرداری ابر انسانی و بینایی فوق طبیعی را عملی کرد؛ در حال حاضر ژییونگ و تیمش از چشم رباتیک ساخته شده برای مجهز کردن ربات‌های پزشکی در بیمارستان‌ها استفاده کرده‌اند. این ربات‌ها از طریق داده‌های تصویری وضعیت بیماران را آنالیز می‌کنند. محققان هنگ کنگی گفته‌اند که در صورت کشف مواد قابل تطابق با بدن انسان، شاید روزی این اختراع شگفت‌انگیز برای بازگرداندن بینایی به افراد نیازمند به کار گرفته شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. کاش چشم انسان این جوری بود