مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

مجموعه عجیب ترین تصاویر مریخ به ما نشان می‌دهد که برخلاف تصور بسیاری از علاقه‌مندان، سیاره همسایه ما چندان هم شبیه به زمین نیست و اتفاقات عجیب و غیرمعمولی در آن رخ می‌دهند.

شاید بسیاری از ما تصور کنیم که سیاره مریخ شرایطی بسیار شبیه به زمین دارد، اما آنچه در این مطلب در مورد عجیب ترین تصاویر مریخ خواهید دید، تفاوت‌های شگفت‌انگیز و گاه خطرناکی را نشان می‌دهد که شاید نظر ما را در مورد زندگی در مریخ تغییر دهد.

در حالی که سیاره سرخ نسبتا کوچک بوده و همانند زمین سنگی است، شباهت‌های دیگری مانند وجود اتمسفر و همچنین ویژگی‌های جغرافیایی گوناگون باعث می‌شود تا اهدافی مانند فرستادن انسان‌ها به مریخ مدنظر آژانس‌های فضایی بزرگی مانند ناسا قرار بگیرد. تا به حال چهار مریخ‌نورد به این سیاره فرستاده شده و هوا و زمین آن توسط تجهیزات گوناگون مورد بررسی قرار گرفته است. به علاوه آنالیز ترکیب سنگ‌های موجود و اطلاعات لرزه‌نگاری جمع‌آوری شده هم در فهم شرایط سیاره سرخ بسیار مفید بوده‌اند.

با این وجود سیاره همسایه ما از خیلی جهان با زمین فرق داشته و تصاویر تهیه شده توسط مریخ‌نوردها و مدارگرهای اطراف این سیاره به خوبی این موضوع را به ما نشان می‌دهند. در مجموعه عجیب ترین تصاویر مریخ هم قصد داریم تا با دیدن برخی از مهم‌ترین عکس‌های تهیه شده از شرایط گوناگون محیطی در سیاره سرخ، گوشه‌ای از وضعیت شگفت‌انگیز مریخ را به شما نشان دهیم. با ما همراه باشید.

عجیب ترین تصاویر مریخ

۱. دهانه‌ای پر از یخ

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

آنچه در بالا می‌بینیم، عکسی از دهانه کورولو (Korolev Crater) در نزدیک قطب شمال مریخ است؛ این عکس توسط مدارگرد مریخ اکسپرس (Mars Express) آژانس فضایی اروپا تهیه شده و دهانه مورد نظر که بیش از ۸۰ کیلومتر قطر دارد را به ما نشان می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که کورولو در تمام طول سال مریخی پر از آب و یخ است.

این مورد از عجیب ترین تصاویر مریخ با مکانیسمی جالب‌توجه سرما و یخ‌های خود را حفظ می‌کند؛ گفته شده که با عبور جریان هوا از روز کورولو، دمای مولکول‌های هوا کاهش یافته و یک لایه از هوای عبوری سرد شده بر روی یخ دهانه ساکن می‌ماند. از طرف دیگر چون هوا رسانای خوبی برای انتقال حرارت به حساب نمی‌آید، لایه تشکیل شده روی یخ دهانه از آب شدن یخ‌ها جلوگیری کرده و دمای پایین محتویات کورولو را حفظ می‌کند.

اطلاعات جمع‌آوری شده نشان می‌دهند که ضخامت یخ موجود در دهانه کورولو چیزی در حدود ۱.۸ کیلومتر بوده و عرض این یخ هم بیشتر از ۶۰ کیلومتر است؛ بنابراین ۲.۲ هزار کیلومتر مکعب یخ در دهانه مورد نظر قرار گرفته و با اینکه این مقدار، از یخ موجود در قطب جنوب زمین کمتر بوده، وجود این حجم از آب منجمد در سیاره‌ای به خشکی مریخ چندان هم عادی نیست.

۲. ماه‌گرفتگی در مریخ

 

نکته جالبی در مورد ماه‌گرفتگی بر روی زمین که بسیاری از ما به آن توجه نمی‌کنیم، تناسب ابعادی و فاصله‌ای خورشید و ماه است؛ به بیان دیگر نسبت فاصله ماه از زمین و خورشید تقریبا با نسبت اختلاف ابعادی این دو جرم آسمانی برابر بوده و به همین دلیل، به هنگام ماه‌گرفتگی بر روی زمین، قمر ما می‌تواند کل خورشید را از نظر ما پوشش دهد و تمام نور دریافتی از آن به مناطقی از زمین را مسدود کند.

با این حال آنچه در ویدیو بالا از مجموعه عجیب ترین تصاویر مریخ دیدیم، نشان می‌دهد که چنین وضعیتی در سیاره سرخ برقرار نیست. ویدیو بالا قمر فوبوس (Phobos) که بزرگ‌ترین ماه مریخ به شمار می‌رود را به هنگام عبور از جلوی خورشید نشان می‌دهد. همان‌طور که دیدیم، عبور این قمر و دومین قمر سیاره سرخ که دیموس (Deimos) نام دارد، بیشتر شبیه به رد شدن سایه از جلوی خورشید بوده و ابعاد کوچک این اجرام آسمانی و فاصله آن‌ها باعث می‌شود تا ماه‌گرفتگی‌های مریخی کمی عجیب به نظر بیایند.

تصاویر بالا توسط فضاپیمای کنجکاوی ناسا تهیه شده بودند و تاکنون موارد زیادی از ماه‌گرفتگی‌های مریخی توسط این مریخ‌نورد به ثبت رسیده است.

۳. عجیب ترین تصاویر مریخ ؛ نماد جنگ ستارگان 

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

بسیاری از طرفداران فیلم‌های جنگ ستارگان با دیدن عکس بالا فورا به یاد مجموعه خیالی اخترناوگان یا همان استارفلیت (Starfleet) این سری فیلم‌ها میافتند. در سال گذشته بود که این ویژگی سطحی دشت هلاس پلانتیا (Hellas Planitia) مریخ خبرساز شد و توجه بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای جنگ ستارگان را جلب کرد. البته دشت مورد نظر صدها نمونه از این علامت‌ها را که به واسطه حرکت جریان‌های باستانی مواد مذاب به وجود آمده‌اند، در خود جا داده است. این علامت‌ها با نام تپه‌های ارواح (ghost dunes) شناخته می‌شوند.

دانشمندان در مورد این نمونه از عجیب ترین تصاویر مریخ گفته‌اند که در زمان‌های بسیار قدیم، جریان‌های مذاب به وفور بر روی این جرم آسمانی وجود داشتند و حرکت این مواد در محل قرارگیری تپه‌های شنی گوناگون، باعث به وجود آمدن شکل بوم رنگ‌مانند تپه‌های ارواح شده بود. وقتی بعد از مدتی بادهای مریخی تپه‌های شنی وسط جریان مذاب را پخش کردند، مرکز شکل بوم رنگ‌مانند خالی شد و تنها قالب اطراف تپه‌ها که از مواد مذاب خشک شده بود، به جا ماند.

اسم تپه‌های ارواح هم به این دلیل برای پدیده مورد نظر انتخاب شده که علامت‌های استارفلیت خبر از تپه‌هایی باستانی را می‌دهند که دیگر وجود خارجی ندارند.

۴. حفره عجیب

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

شاید عکس بالا یکی از عجیب ترین تصاویر مریخ به حساب بیاید؛ آنچه می‌بینیم تصویر کوهی است که در بالای خود یک حفره متقارن و به شکل دایره‌ای نسبتا کامل دارد. گفته شده که این ویژگی سطحی شگفت‌انگیز در کنار یک آتش‌فشان سپری (Shield volcano) قرار گرفته و با نام نورگیر حفره گدازه‌ای (lava tube skylight) شناخته می‌شود.

اما دلیل وجود حفره در بالای کوه مورد نظر چیست؟ محققان می‌گویند که گاهی اوقات مواد مذاب در بالای کوه و دهانه حفره منجمد می‌شوند و این در حالی است که جریان مذاب زیر حفره ادامه دارد. پس از تخلیه تمامی مواد مذاب زیرین، مجرایی لوله مانند در زیر باقی می‌ماند که پس از مدتی با فروریختن گدازه‌های منجمد شده در بالا، یک ویژگی نورگیر مانند را در داخل حفره ایجاد می‌کند.

بر روی زمین هم نمونه‌های مشابهی از این پدیده وجود دارد، اما این نورگیر حفره گدازه‌ای از لحاظ شکل و ابعاد منحصر به فرد است. هنوز کسی نمی‌داند که چرا شکل فضای اطراف حفره به صورت یک مخروط بوده و این مسئله همچنان یکی از اسرار سیاره مریخ در نظر گرفته می‌شود.

۵. برخورد شگفت‌انگیز

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

در مقایسه با زمین، مریخ تعداد زیادی دهانه و حفره عظیم را بر روی خود دارد. از آنجایی که اتمسفر این سیاره از جو محل زندگی ما بسیار نازک‌تر است، محافظتی که جو زمین در مقابل بارش اجرام آسمانی گوناگون ایجاد می‌کند، در مریخ وجود ندارد. آنچه در بالا از مجموعه عجیب ترین تصاویر مریخ می‌بینیم یکی از نمونه‌های آثار بارش شهاب‌سنگ در سیاره سرخ است.

گفته شده که در بین سپتامبر ۲۰۱۶ تا فوریه ۲۰۱۹ این دهانه در مریخ شکل گرفته و می‌توان گفت که نمونه مشابهی از آن بر روی زمین وجود ندارد. البته رنگ‌های تصویر بالا، برای نمایان کردن آثار برخورد کمی دست کاری شده‌اند. با اصابت سنگی که این دهانه را به وجود آورده، گرد و غبار سطحی سیاره در اطراف محل برخورد پاک شده‌اند و لایه زیرین از خاک تیره‌ رنگ مریخ به خوبی قابل مشاهده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که دهانه مورد نظر بین ۱۵ تا ۱۶ متر قطر دارد و سنگی هم که آن را به وجود آورده باید فوق‌العاده چگال و دارای حداقل ۱.۵ متر عرض باشد. اگر قرار بود چنین سنگی به سمت زمین حرکت کند، بسیار قبل‌تر از برخورد با سطح، جرم مورد نظر در اتمسفر متلاشی می‌شد.

۶. غروب مریخی

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

با تماشای صدها عکسی که توسط کاوشگران ناسا از سطح و آسمان مریخ تهیه شده‌اند، مخاطبان به دیدن آسمان قهوه‌ای رنگ سیاره سرخ عادت دارند. با این حال جالب است بدانیم که برخلاف رنگ‌های نارنجی و سرخی که در زمین دیده می‌شود، در هنگام طلوع و غروب در مریخ، خورشید و آسمان به رنگ آبی درمی‌آید!

دلیل این مورد از لیست عجیب ترین تصاویر مریخ به ذرات معلق در جو سیاره سرخ مربوط می‌شود؛ در زمین ذرات گازی داخل جو به گونه‌ای هستند که در هنگام برخورد نور خورشید، رنگ آبی را بیشتر از همه در آسمان پخش می‌کنند. در هنگام قرارگیری خورشید در وسط آسمان، زمینیان آسمان را آبی می‌بینند، اما وقتی خورشید در خط افق قرار می‌گیرد و طلوع یا غروب می‌کند، پرتوهای نور باید مسافت بیشتری را در اتمسفر و از میان ذرات معلق در جو طی کنند و به همین دلیل تنها امواج نوری قرمز رنگ می‌توانند چنین مسیر طولانی را طی کنند.

با این حال در جو مریخ ذرات گرد و غبار بیشتری معلق بوده و از آنجایی که این ذرات بزرگ‌تر از اتم‌های گازی هستند، امواج نوری سرخ رنگ با اصابت نور خورشید به آن‌ها منتشر می‌شوند؛ بنابراین وضعیت رنگ آسمان در وسط روز و به هنگام طلوع و غروب دقیقا برعکس زمین می‌شود.

۷. عجیب ترین تصاویر مریخ ؛ فرسایش 

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

دره شگفت‌انگیزی که در میان عجیب ترین تصاویر مریخ عکس آن هم دیده می‌شود، جونتا چازما (Juventae Chasma) نام دارد که دره‌ای به طول ۲۵۰ کیلومتر است. در کنار دهانه‌های گوناگون، کانال معکوسی در این عکس دیده می‌شود که با فرسایش زمین‌های کم ارتفاع اطراف آن بالا آمده و نمایی دیدنی را به وجود آورده است.

به علاوه، حفره‌ها و شیارهایی هم در تصویر دیده می‌شوند که نشان دهنده لایه‌های گوناگون رسوبات و سنگ‌های مختلف این محل هستند؛ پدیده‌ای مشابه بر روی سیاره ما به هنگام به وجود آمدن فرسایش با وزش باد شکل می‌گیرد. هنوز مشخص نیست که دقیقا چه فرآیندی باعث شکل‌گیری این لایه‌های سنگی و سطحی مریخ شده، اما بررسی‌ها نشان می‌دهند که در قسمت‌های مختلفی از سطح این سیاره چنین ویژگی‌هایی دیده می‌شوند.

۸. قطرات باران شن

مجموعه‌ای از عجیب ترین و مرموزترین تصاویر ثبت شده از مریخ

مدت زیادی است که در مریخ باران نباریده و به شکلی جالب‌توجه، تپه‌های شنی دهانه کوپرنیک (Copernicus Crater) این سیاره هم ظاهری شبیه به قطرات باران دارند. این تپه‌ها حاوی مقادیر زیادی از نوعی ماده معدنی به اسم اولیوین (olivine) هستند. اولیوین در واقع سیلیکات آهن منیزیم موجود در سنگ آذرین بوده و در گوشته زمین هم این ماده معدنی بیشتر از مواد معدنی دیگر حضور دارد.

البته نکته جالب‌توجه در رابطه با مورد آخر لیست عجیب ترین تصاویر مریخ این بوده که به واسطه وضعیت خاص جوی مریخ، اولیوین می‌تواند به راحتی در سطح سیاره باقی بماند. با این حال در سیاره ما این ماده معدنی به دلیل رطوبت موجود سریعا به رس تبدیل شده و از بین می‌رود. به همین دلیل مقدار زیادی اولیوین در سطح زمین وجود ندارد. از طرف دیگر خشکی سیاره مریخ به اولیوین این اجازه را می‌دهد تا برای مدت زیادی بر روی سطح باقی بماند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. آدم نمیدونه این سایت مربوط به گجت و تکنولوژیه یا خبرای علمی

  • وقت بخیر دوست عزیز.
   هردو…

  • حالا مگه برای شما فرقی هم میکنه که تکنولوژی باشه یا خبری ، ؟
   بیکار نیستیم دونه دونه برای هر عنوان یک سایت دیگرو جست جو کنیم …(البته اگه کنیم )
   گجت نیوز با اراعه تمامی محتوا هم باعث تنوع بیشتر و هم صرفه جویی در وقت مخاطب و از همه مهم تر بارها بنده شده که هنگام مطالعه سایت چیزایی به چشمم خورده که دور از دانش درونیم و میل درونیم بوده ،ولی با مطالعش از حالت تک بعدی خارج شدم و با محتواهای دور از علایقم اشناشدم و روشن شدم ! علت عدم اگاهی عده ایی از مردم اطلاعات تک بعدی هست که فایده ایی برای اگاهی نداره …
   ممنون از زحمات تیم گجت نیوز