نور قرمز کاهش قدرت بینایی ما را متوقف می‌کند

تحقیقی جدید و شگفت‌انگیز نشان داده که می‌توان کاهش قدرت بینایی در اثر افزایش سن و پیر شدن چشم‌ها را به روشی ساده و در عین حال موثر، متوقف و حتی معکوس کرد!

دانشمندان به تازگی نشان داده‌اند که می‌توان به کمک نور قرمز از کاهش قدرت بینایی جلوگیری کرد و کم‌بینا شدن در دوران پیری را متوقف کرد. با گجت نیوز همراه باشید.

مردمک چشم انسان همانند تمامی اعضای بدن با افزایش سن دچار پیری می‌شود و در بسیاری از موارد افراد مسن بخش قابل‌توجهی از توان بینایی خود را از دست می‌دهند و کم‌بینا می‌شوند. در واقع چون چشم‌ها هم جزوی از بدن به شمار می‌روند، انتظار چنین موضوعی می‌رود، اما کمتر کسی انتظار این را دارد که عضوی به این کوچکی و مهمی، با تغییراتی جزئی در اثر کهولت سن توان قبلی خود را از دست بدهد.

در همین رابطه، دانشمندان اخیرا اعلام کرده‌اند که می‌توان به روشی بسیار ساده و تنها به کمک نور قرمز معمولی که در دسترس تمامی ما قرار دارد، این کاهش قدرت بینایی در اثر پیری را متوقف کرد و حتی تاثیرات منفی آن را از طریق انجام مداوم نور درمانی، معکوس کرد. در واقع می‌توان به این روش بینایی افراد را تقویت کرد!

کهولت سن و کاهش قدرت بینایی

به صورت کلی، دانشمندان علاقه ویژه‌ای به انجام تحقیقات مختلف روی آثار منفی نور آبی بر مردمک چشم دارند و معمولا دیده می‌شود که مقالات منتشر شده در این رابطه، هرکدام به روشی مضرات نور آبی روی سلول‌های چشم را نشان می‌دهند. با این حال دانشمندان دانشگاه UCL بریتانیا در مقاله اخیر خود که توسط ژورنال “Journals of Gerontology” هم منتشر شده، برخلاف روش سایر محققان، در مورد آثار مثبت نور قرمز بر سلول‌های شبکیه پژوهش کرده‌اند و نشان داده‌اند که تنها چند دقیقه قرار گرفتن در معرض نور قرمز، مزایای فراوانی برای چشم ما دارد.

با اینکه بحث افزایش سن سلول‌های شبکیه چشم می‌تواند برای افراد میان‌سال و حتی جوان هم اتفاق بیافتد، محققان می‌گویند که معمولا عبور از مرز ۴۰ سالگی به معنی شروع کاهش قدرت بینایی در اثر کهولت سن خواهد بود. در واقع از آنجایی که سلول‌های این قسمت از بدن ما به صورت معمول مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کنند و همچنین چگالی میتوکوندریایی بیشتری دارند، بعد از ۴۰ سالگی میزان انرژی در دسترس این سلول‌ها کاهش می‌یابد و به همین دلیل است که حتی به نسبت سایر اعضای بدن، شبکیه چشم نرخ کهولت بیشتری خواهد داشت.

نور قرمز کاهش قدرت بینایی ما را متوقف می‌کند

در واقع هنگامی که فرد به سن ۶۵ سالگی می‌رسد، آثار کاهش قدرت بینایی در او به وضوح قابل‌مشاهده خواهند بود و خود فرد هم متوجه تغییرات ایجاد شده و کهولت سن چشم‌ها می‌شود. تغییراتی که تنها با چند دقیقه نور درمانی به کمک نور قرمز، قابل‌توقف و حتی معکوس شدن خواهد بود.

محققان دانشگاه UCL بر اساس پژوهش‌های قبلی که روی چشم حیوانات و به خصوص موش‌ها انجام شده بود، تحقیقات خود را به سطح دیگری بردند و ایده مورد نظر را روی چشم انسان‌ها امتحان کردند.

جزئیات تحقیقات اخیر

در تحقیقات انجام شده، دانشمندان ۱۲ مرد و ۱۲ زن که بین ۲۸ تا ۷۲ سال سن داشتند و هیچ‌کدام هم مشکل بینایی و بیماری چشمی خاصی نداشتند را تحت آزمایش قرار دادند. در مراحل اول توانایی بینایی این افراد و همچنین وضعیت سلول‌های مخروطی و میله‌ای چشم‌های آن‌ها به دقت مورد بررسی قرار گرفت تا برای تعیین تغییرات ایجاد شده در قدرت بینایی افراد، اطلاعاتی از وضعیت اولیه آن‌ها در دست باشد. در ادامه چراغ‌قوه‌های قرمز رنگی از لامپ‌های ال ای دی که نور سرخ ۶۷۰ نانومتری تولید می‌کردند به داوطلبان داده شد.

به داوطلبان گفته شد که هر روز به مدت ۳ دقیقه به نور چراغ‌قوه‌ها زل بزنند و این کار را تا دو هفته ادامه دهند؛ در حالی که تغییرات زیادی در توانایی بینایی افراد جوان‌تر به وجود نیامد، محققان تاثیرات شگفت‌انگیزی را در داوطلبان مسن‌تر (بالای ۴۰ سال) مشاهده کردند و دیده شد که روش درمانی مورد نظر به طرز قابل‌توجهی از کاهش قدرت بینایی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

حتی دیده شد که برخی از افراد مورد آزمایش تا ۲۰ درصد در تشخیص نورهای مختلف بهبود یافته بودند؛ نورهایی مرتبط با رنگ آبی که معمولا در اثر کهولت سن، قبل از رنگ‌های دیگر دیدن آن‌ها برای افراد مسن سخت خواهد شد.

محققان گفته‌اند که تکنیک مورد نظر به نوعی انرژی سلول‌های شبکیه چشم افراد را بازیابی می‌کند و تنها با استفاده از چراغ‌قوه‌هایی که در حد ۱۵ دلار قیمت دارند، تاثیرات شگفت‌انگیزی در بهبود توانایی بینایی آن‌ها ایجاد می‌کند.