گوشی های بالاتر از 300 یورو

افزایش عجیب و غریب قیمت گوشی های بالاتر از ۳۰۰ یورو در ایران؛ به آیفون ۶۰ میلیونی سلام کنید!

قیمت گوشی های بالاتر از ۳۰۰ یورو در ایران به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرد و این گوشی‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی مثل دیجی کالا هم موجود نیستند.

روز گذشته در خبرها داشتیم که با اعلام رسمی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوزام جانبی، واردات موبایل با قیمت بیش از ۳۰۰ یورو به ایران ممنوع شده است. محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در این رابطه اعلام کرد بودجه بیش از ۳۰۰ یورو حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بازار موبایل را به خود اختصاص داده و بیش از ۸۰ درصد بازار به موبایل‌های کمتر از ۳۰۰ یورو تعلق دارد. به همین دلیل با توجه به عدم تخصیص ارز و کاهش شدید منابع ارزی ایران، واردات گوشی‌های دارای قیمت بیشتر از ۳۰۰ یورو به داخل کشور ممنوع اعلام شد.

انتشار این خبر با واکنش‌های مختلف فعالان بازار موبایل و همچنین کاربران همراه شد و شاهد انتقادهای زیادی به این طرح بودیم. البته سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل تاکید کرده که این قانون توسط این انجمن تصویب نشده است. حتی وزیر ارتباطات نیز تلویحا به این طرح انتقاد کرد و ضمن اشاره به ایرادهای طرح ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو، از بازنگری این تصمیم خبر داد.

تاثیر ممنوعیت واردات گوشی های بالاتر از ۳۰۰ یورو بر بازار

با این حال انتشار خبر ممنوعیت واردات گوشی های دارای قیمت بیشتر از ۳۰۰ یورو باعث شد بازار موبایل به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و در همین یک روزی که از این موضوع می‌گذرد، به وضوح می‌توانیم میزان این تاثیر را مشاهده کنیم. البته افزایش قیمت گوشی های موبایل از چند ماه پیش و با افزایش نرخ ارز شروع شده بود. به طبع با ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ دلار، باز هم شاهد کاهش عرضه موبایل به بازار و به دنبال آن افزایش قیمت گوشی خواهیم بود. این در حالی است که طبق آمارهای منتشر شده، در سه ماه گذشته به اندازه ۳ برابر مدت مشابه سال پیش، گوشی وارد کشور شده بود و امید می‌رفت وضعیت بازار موبایل بهبود پیدا کند.

پس از منتشر شده خبر روز گذشته، سایت‌های فروش اینترنتی مثل دیجی کالا، وضعیت گوشی های آیفون اپل را به حالت ناموجود درآورده و خبری از فروش این گوشی‌ها که بالای ۳۰۰ یورو قیمت دارند، نیست.

همچنین با سری به بازار متوجه می‌شویم که قیمت گوشی های بالای ۳۰۰ یورو مثل آیفون‌ها و پرچمداران دیگر برندها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. در جدول زیر، قیمت برخی از این گوشی‌ها را قبل و بعد از اعلام ممنوعیت وارداتشان مشاهده می‌کنید:

گوشی قیمت قبل از ممنوعیت قیمت بعد از ممنوعیت
آیفون ۱۱ پرو ۶۴ گیگ ۲۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ۳۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۱ پرو ۲۵۶ گیگ ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۱ پرو مکس ۲۵۶ گیگ ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۱ پرو مکس ۵۱۲ گیگ ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
سامسونگ گلکسی اس ۲۰ ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۱۶ میلیون تومان
سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا ۲۶ میلیون تومان ۳۰ میلیون تومان
سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۲۴ میلیون تومان ۳۵ میلیون تومان

باید دید سرانجام این قانون و وضعیت بازار موبایل کشور چگونه می‌شود؛ آیا طرح ممنوعیت واردات گوشی های دارای قیمت بیشتر از ۳۰۰ یورو تصویب و اجرایی می‌شود یا خیر و در صورت اجرا شدن این طرح آیا قیمت گوشی های موبایل بیش از پیش افزایش پیدا نمی‌کند؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

 1. مملکت نیست که دیونه خونه است

 2. دوتا پیام دارم.

  ۱-جایی هست بریم اعتراض کنیم بهمون نگن خس و خاشاک و برانداز؟

  ۲-برون رفت از شرایط حال کشور،برو رفت از توهم ج.الف هست
  برون رفت از جانشینی آرماگدون
  برون رفت از گام دوم و هزاران تخیل و توهم دیگه هست.
  جلوگیری از شیفت ۱/۸ میلیارد دلاری هست که قبل دادگاه لاهه گرفتن
  و هزاران راه دیگه

 3. هیی من خیلی وقته قیمتا رو نگاه میکنم به امید بهتر شدنی که هیچ وقت نمیاد..