زباله های فضایی

ژاپن با استفاده از ماهواره لیزری به دنبال نابودی زباله های فضایی است

ژاپن برای نابودی زباله های فضایی که در مدار سیاره زمین قرار دارند، به زودی یک ماهواره لیزری را به فضا ارسال خواهد کرد که در ادامه جزئیات آن را بررسی می‌کنیم.

برنامه جدید مهندسان شرکت ماهواره‌ای ژاپنی JSAT نابودی زباله های فضایی خواهد بود. این شرکت ژاپنی قصد دارد یک ماهواره مجهز به لیزر را به مدار زمین بفرستد تا زباله‌هایی که در مدار زمین در حال حرکت هستند را به کمک شلیک لیزر نابود سازد.

برنامه ژاپن برای نابودی زباله های فضایی

زباله های فضایی

بسیاری از دانشمندان از برخورد زباله های فضایی با سایر ماهواره‌های فعال و گران قیمت ابراز نگرانی کردند و در همین راستا شرکت ماهواره‌ای ژاپنی JSAT طی برنامه جدید خود در سال ۲۰۲۶ یک ماهواره لیزری را به مدار زمین ارسال خواهد کرد. این ماهواره قادر است به کمک شلیک لیزر کم توان با پالس‌های کوتاه این زباله‌ها را مورد هدف قرار دهد. در واقع مهندسان از همان روشی استفاده می‌کنند که متخصصان پوست با لیزر لکه‌های پوستی را از بین می‌برند.

مهندسان این شرکت ژاپنی به جای این که به تمام بخش‌های زباله های فضایی با لیزر شلیک کنند تا سوزانده شود، می‌خواهند طی یک برنامه‌ریزی مشخص به بخش کوچکی از هر زباله لیزر شلیک کنند تا این زباله‌ها به بیرون از مدار زمین تغییر مسیر دهند. از این رو هر زباله پس از خروج از مدار و برگشت به مدار زمین به صورت کامل توسط جو زمین نابود خواهد شد.

در همین راستا تادانوری فوکوشیما به عنوان سرپرست این پروژه فضایی عنوان کرد در حال حاضر زباله های فضایی مشکل بزرگی محسوب می‌شوند که من قصد دارم با تمام توان این پروژه را عملی کنم. گفتنی است این ماهواره لیزری دارای وزنی حدود ۲۷۰ تا ۳۱۷ کیلوگرم خواهد بود و در ارتفاع حدود ۳۵۰ تا ۶۰۰ مایل بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد. این ماهواره هم‌اکنون در حال گذراندن مراحل طراحی خود قرار دارد.

در حال حاضر بیش از ۱۷۰ میلیون زباله فضایی در مدار زمین قرار دارند که این ماهواره قادر خواهد بود به تمامی آنها دسترسی داشته باشد. گفتنی است تعداد زیادی از این زباله‌های موجود در مدار زمین فقط چند سانتی‌متر طول دارند که به عنوان اجزای کوچک جدا شده از ماهواره‌ها یا موشک‌ها محسوب می‌شوند. البته پیش‌بینی محققان نشان می‌دهد بیش از ۳۴ هزار زباله بزرگ‌تر از ۱۰ سانتی‌متر نیز وجود دارد که تعدادی از آنها به اندازه یک ماهواره کامل بوده و قادرند به سایر ماهواره‌های فعال آسیب بزنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. زباله های زمینی و بیان نابود کنند با فضا چیکار دارن

  2. وقتی یک ماهوراه در فضا رها میشه این زباله و تجرام هوایی هستن که مهم ترین تهدید برای ان ماهوراه محسوب میشن و در اثر برخورد ماهوراه بهش ماهواره نابود میشه