هشدار FDA در مورد وجود مواد شیمیایی خطرناک در ضدعفونی کننده های دست

هشدار FDA در مورد وجود مواد شیمیایی خطرناک در ضدعفونی کننده های دست

ضدعفونی کننده های دست به تازگی خبرساز شده‌اند؛ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از مدتی پیش به واسطه وجود مواد شیمیایی خطرناک حجم زیادی از این محصولات را از بازارها جمع‌آوری کرده است.

ضدعفونی کننده های دست موادی پایه الکلی هستند که از زمان شیوع بیماری کرونا به عنوان گزینه‌ای برای شستن دست‌ها در نظر گرفته‌ شده‌اند. در همین رابطه، گفته شده که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از مدتی پیش حجم زیادی از محصولات مورد نظر را به دلیل وجود مواد شیمیایی خطرناک، به تولید کننده‌ها ارجاع داده بود و اخیرا هم هشدارهای جدی در این رابطه مطرح شده‌اند.

سازمان FDA اعلام کرده که ماده شیمیایی مورد نظر می‌تواند در برخی موارد خاص مشکلات سلامتی دائمی را در افراد به وجود بیاورد و به همین خاطر، اخیرا تعداد ۲۰ هزار بطری از ضدعفونی کننده‌های پایه الکلی در جریان بررسی‌های این سازمان، از فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها جمع‌آوری‌ شده‌ و به تولید کنندگان بازگردانده شده‌اند. از یک ماه پیش تاکنون، بررسی‌های مربوط به همین مواد شیمیایی به چندین مورد دیگر از جمع‌آوری محصولات از بازار منجر شده بود.

متانول در ضدعفونی کننده های دست

اخبار جدید نشان می‌دهند که ماده مدنظر FDA، متانول بوده است؛ شکلی از الکل که به راحتی در دسترس عموم قرار دارد و حتی در برخی مراکز بهداشتی به عنوان ماده‌ای برای ضدعفونی استفاده می‌شود.

با این وجود از چندین هفته پیش دانشمندان در مورد خطرات تماس مستقیم متانول با پوست و به کار گیری این ماده برای ساخت ضدعفونی کننده های دست هشدار داده بودند و اکنون هم می‌بینیم که حتی در ایالات متحده برخی تولید کنندگان برای کسب سود بیشتر به جای اتانول، از ماده خطرناک متانول استفاده می‌کنند.

تازه‌ترین مورد از جمع‌آوری محصولات ضدعفونی کننده به کمپانی “ITECH 361″ و محصولی به شکل بطری‌های یک لیتری با برند”All Clean” مربوط می‌شود.

هشدار FDA در مورد وجود مواد شیمیایی خطرناک در ضدعفونی کننده های دست

به صورت کلی می‌توان گفت که اگر فردی با مقدار زیادی متانول در تماس باشد، امکان بروز علائم خفیف مانند سرگیجه و حالت تهوع در او وجود داشته و در موارد شدیدتر، ممکن است فرد دچار مشکلات جدی‌تری مثل تشنج، از بین رفتن توان بینایی و حتی مرگ شود. خوشبختانه کمپانی ITECH 361 تاکنون هیچ شکایت یا موردی از مسمومیت مصرف کنندگان با محصولات خود را نداشته است.

به واسطه برخی شایعات غلط و بی‌پایه و اساس، متاسفانه برخی افراد برای وارد کردن اتانول موجود در ضدعفونی کننده های دست به بدن خود، این مواد را می‌خورند؛ از طرف دیگر، گاهی اوقات کودکان با مقدار زیادی از این مواد تماس پیدا می‌کنند و به همین دلیل چنین مواردی بیشتر از بقیه در خطر تجربه مشکلات خطرناک مسمومیتی هستند.

کمپانی ITECH 361 در اقدام اخیر جمع‌آوری محصولات اعلام کرده که خریداران از برند مورد نظر استفاده نکنند و با بازگرداندن ظرف محصول، یا یک بطری جدید از ضدعفونی کننده سالم‌تری دریافت کنند و یا پول خود را پس بگیرند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. دست شستن مداوم خیلی بهتره

  2. دست شستن مداوم خیلی بهتره

  3. استفاده کنی می‌میری نکنی می‌میری قشنگ نیست ؟