تجهیزات مخابراتی هواوی در بریتانیا

استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی در بریتانیا نیز ممنوع شد

استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی در بریتانیا نیز ممنوع شد. این جدیدترین تصمیم دولت بوریس جانسون با هدف حفظ امنیت زیرساخت ارتباطی جزیره است.

هواوی بزرگ‌ترین سازنده تجهیزات مخابراتی و ارتباطی در دنیا محسوب می‌شود. این کمپانی طی چند سال اخیر با مشکلات زیادی روبرو بوده که مهم‌ترین آن‌ها اتهام ناامن بودن محصولات و جاسوسی برای دولت چین است. این موضوع پیامدهای بسیاری داشته که ممنوعیت استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی در بریتانیا از جمله جدید‌ترین آن‌هاست.

بریتانیا تا چندی پیش نیز با حضور هواوی در گسترش زیرساخت شبکه ۵G موافق بود، اما به تازگی دولت بوریس جانسون پس از جلسه‌ای با شورای امنیت ملی تصمیم خود را عوض کرد. این تصمیم جدید همچنین بر مبنای توصیه مرکز امنیت سایبری ملی در پاسخ به آخرین تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه هواوی و تامین کننده چیپست‌های این کمپانی در اوایل ماه می است.

این ممنوعیت که از تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰، یعنی آخرین روز سال میلادی جاری اجرا می‌شود، استفاده از تجهیزات شبکه ساخت این غول چینی را برای اپراتورهای مخابراتی بریتانیا غیرممکن می‌کند. همچنین قرار است تا سال ۲۰۲۷، تمامی تجهیزات مخابراتی ۵G ساخت هواوی از سراسر بریتانیا جمع آوری شوند.

اولیور دودن، وزیر ارتباطات بریتانیا ضمن اظهار این موضوع که در همان ابتدای استفاده از تجهیزات چینی ساخت هواوی و ZTE می‌دانستند چنین اقدامی ریسک بالایی دارد، اعلام کرد که شورای امنیت ملی به وزرای کابیه دولت اعلام کرد که ارزیابی خود از امنیت حضور هواوی در توسعه شبکه ۵G بریتانیا را تغییر داده است.

وی همچنین افزود با وجود چنین شکی به زنجیره تامین هواوی، بریتانیا دیگر نمی‌تواند امنیت تجهیزات ۵G این کمپانی را تضمین کند و بهترین راه برای امنیت شبکه ارتباطی آینده، جلوگیری از اپراتورها برای خرید تجهیزات مخابراتی از هواوی است.

و اما پیرو اقدام جدید دولت مبنی بر ممنوعیت استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی در بریتانیا نیز دفتر این کمپانی چینی در لندن بیانیه‌ای به شرح زیر منتشر کرد:

چنین تصمیم ناامید کننده‌ای خبری بد برای هر شخص دارنده موبایل در بریتانیا است. چنین کاری سبب کند شدن شبکه دیجیتال و افزایش هزینه‌ها شده و شکاف دیجیتالی را عمیق‌تر می‌کند. دولت به جای ارتقای شبکه آن را دست مایه عقب گرد می‌کند و از آن‌ها اصرار داریم که تجدید نظر کنند. ما مطمئن هستیم که محدودیت‌های اعمال شده از سوی آمریکا تاثیری بر وابستگی و امنیت محصولاتی که به بریتانیا ارسال می‌کنیم نداشته باشد.

متاسفانه حضور آینده ما در بریتانیا سیاسی شده و این موضوع به سیاست‌های تجاری آمریکا مربوط است و نه مسائل امنیتی. طی ۲۰ سال گذشته هواوی در پیشبرد ارتباطات در بریتانیا تمرکز داشته است. به عنوان یک شرکت متعهد، ما همچنان مثل همیشه به پشتیبانی از مشتریان خود ادامه می‌دهیم.

ما یک بررسی دقیق بر اظهارات امروز دولت بریتانیا انجام می‌دهیم و برای دولت شرح خواهیم داد که چگونه قادر به ادامه فعالیت خود در بهبود بستر ارتباطی بریتانیا هستم.

و بدین ترتیب بریتانیا نیز به جمع تحریم کنندگان تجهیزات مخابراتی هواوی پیوست. چندی پیش نیز سنگاپور اریکسون از سوئد و نوکیا از فنلاند را برای پیاده سازی و توسعه شبکه ۵G خود انتخاب کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۲ دیدگاه

  1. دادا چرا متوجه نیستی، اینا برای رقابت و انحصار این کارارو نمیکنن،. سر مشکلات آمریکا با چینه این تحریم ها و…. ، وقتی بریتانیا تجهیزات ۵g هواوی رو نصب کرده بود دیوانه نیست که بیاد همه رو از کار بندازه و کلا جمعشون کنه و این همه هم ضرر کنه،. اینا سر فشار های آمریکاست که این کارا رو می کنن متحدانش، به خاطر رقابت اگه بود که حرفی نبود، ولی مشکل یه چی دیگس

  2. اون هایی که میگن بازی سیاسی اگه مثلا هواوی امریکایی بود و چین میخواست محصولاتشو (هواوی فرضا امریکایی)از کشور خودش بیرون کنه میگفتن افرین به چین که در مسیر استقلال از امریکا قرار گرفته ومیخواد وارد رقابت بشه وتکنولوژی خودش بده بیرون حالا هم در مورد کشور هایه اروپایی و امریکا هم همینه وبا این کار نه تنها عقب نمیفتن بلکه مجبور میشن دست بجمبونن و تکنولوژی داخل کشور هایه خودشون یانهایتا امریکا که دوستشونه تکنولوژی ۵gرو برایه مردمشون به ارمغان بیارن ویه وام بگیرم از حرفایه فنایه گوشی هایه چینی مگه نمیگفتین رقابت باعث بهتر شدن میشه اینم رقابت فقط تو بخشه تجهیزات مخابراتیه فرقش همینه بیخودی نتیجه گیریه تخیلی نگیرین

  3. همش بازی های کثیف سیاسی

  4. خواهی نخواهی هواووی در حال رشده و بریتانیا متضرر نهایی هست

  5. این بدبخت هواوی مگه چیکار کرده که همه باهاش بدن 😂😂

  6. اینههههه خوب کاری کردن عاالی

  7. هرچی از چین دور بشی برای آینده کره زمین بهتره

  8. اینقدر که هواوی تو ایران طرفدار داره تو خود چین ندارع

  9. حق یک تولید کننده عالی نیست