بی ام و iX3

بی ام و iX3 معرفی شد؛ آشنایی با نخستین کراس اوور تمام الکتریکی BMW

بی ام و iX3 به عنوان نخستین کراس اوور تمام الکتریکی BMW به صورت رسمی معرفی شد. در ادامه با مشخصات و امکانات این خودرو آشنا می‌شویم.

سرانجام بعد از انتشار تصاویر متعدد از بی ام و iX3 شاهد رونمایی رسمی از این محصول جدید بی ام و هستیم. نخستین کراس اوور تمام الکتریکی بی ام و طبق نسل فعلی X3 ساخته شده و به نسل پنجم سیستم eDrive مجهز است. یک موتور الکتریکی با قدرت ۲۸۲ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتن‌متر در کنار یک پکیج باتری ۸۰ کیلووات ساعتی نیروی حرکتی این کراس اوور را تامین می‌کنند. این کراس اوور آلمانی قادر است با هر بار شارژ کامل باتری‌ها، حدود ۴۶۰ کیلومتر را بپیماید.

مشخصات بی ام و iX3

بی ام و iX3

قدرت تولید شده از موتور فقط به چرخ‌های عقب این کراس اوور الکتریکی انتقال پیدا می‌کند که همین موضوع تجربه رانندگی کلاسیک یک خودرو بی ام و را برای رانندگان به همراه خواهد داشت. این خودرو می‌تواند ظرف مدت ۶.۸ ثانیه از سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و حداکثر سرعت این خودرو نیز ۱۸۰ کیلومتر بوده که به صورت الکتریکی برای آن محدود شده است. مالکان می‌توانند باتری‌های این خودرو را با شارژرهای سریع ۱۵۰ کیلووات شارژ کنند که باعث می‌شود ۸۰ درصد ظرفیت باتری ظرف مدت ۳۴ دقیقه شارژ شود. فقط ۱۰ دقیقه شارژ به کمک این شارژرهای سریع باعث می‌شود حدود ۱۰۰ کیلومتر به برد حرکتی خودرو اضافه شود.

بی ام و iX3

بی ام و iX3 همانند برادران بنزینی خود از جلوپنجره ویژه‌ای بهره می‌برد که طراحان آن را تا حدودی برای کاهش مقاومت هوا مسدود کرده‌اند. همچنین این خودرو از رینگ‌های ۱۹ اینچی آیرودینامیکی بهره می‌برد که ضریب درگ آن را حدود ۵ درصد کاهش داده و حدود ۱۰ کیلومتر نیز به برد حرکتی آن اضافه می‌کند. به طور کلی ضریب درگ این کراس اوور الکتریکی ۰.۲۹ است.

بی ام و iX3

استفاده از تریم آبی رنگ در بخش‌های مختلفی چون پایین درها و جای سراگزوزها باعث افزایش جذابیت این خودرو شده است. همچنین از این تریم آبی رنگ در کابین هم استفاده شده تا این خودرو بیش از پیش با مدل X3 بنزینی متفاوت باشد. مشتریان این امکان را دارند تا هنگام خرید مواردی چون ۵ تریم داخلی مختلف، ۶ رنگ بیرونی مختلف و صندلی‌های استاندارد یا اسپرت را برای این خودرو سفارش دهند. رنگ بیرونی این خودرو نیز شامل نقره‌ای، قرمز، آبی، سفید، خاکستری و مشکی می‌شود. کلیه مدل‌های مختلف این کراس اوور الکتریکی به صورت استاندارد از سیستم تعلیق تطبیقی بهره می‌برند که به سیستم کنترل الکترونیکی کمک‌فنرها مجهز است.

بی ام و iX3

مهندسان بی ام و برای این کراس اوور از قوای محرکه الکتریکی ویژه‌ای استفاده کرده‌اند؛ چرا که در این سیستم برای نخستین بار موتور الکتریکی به همراه تجهیزات الکترونیکی و گیربکس در یک پکیج مشترک قرار داشته که چنین موضوعی باعث جمع‌وجورتر شدن قوای محرکه و استفاده آسان از آن در سایر خودروها خواهد شد. طبق اعلام بی ام و، نسل پنجم eDrive نسبت به نسخه کنونی خود در سایر محصولات الکتریکی شده از حدود ۳۰ درصد تراکم انرژی بیشتری برخوردار شده است.

بی ام و iX3

این خودروساز آلمانی برای واحد eDrive سیستم خنک‌کننده/گرم‌کننده ویژه‌ای را در نظر گرفته است که یک بخاری کمکی مستقل در دمای منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد از باتری‌ها محافظت خواهد کرد. همچنین این سیستم دارای مایع دیگری نیز بوده تا دمای مناسب برای موتور الکتریکی، تجهیزات الکترونیکی و باتری‌ها را کنترل کند.

بی ام و iX3

بی ام و iX3 به عنوان یکی از سه محصول الکتریکی جدید BMW به زودی روانه بازار خواهد شد و قرار است دو مدل الکتریکی دیگر یعنی مدل تولیدی کراس اوور iNext و بی ام و i4  تا پایان سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شوند. علاوه بر این، بی ام و iX3  اولین محصول بی ام و است که برای صادرات در کارخانه چین به تولید خواهد رسید. از این رو این خودرو تا پایان سال ۲۰۲۰ در چین به فروش خواهد رسید و بعد از آن در سال ۲۰۲۱ به اروپا عرضه می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. Can figure in motion behind terrace in Hampshire