مغز

نور ، بو یا صدا ؛ کدام یک زودتر به مغز می‌رسد؟ (گجت تی وی)

مغز یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های بدن انسان است. اکنون می‌خواهیم ببینیم نور، بو و صدا چگونه به مغز شما وارد می‌شوند و کدام یک سریع‌تر هستند.

امروز می‌خواهیم یک مسابقه جذاب برگزار کنیم و ببینیم بین یک موج صدا، یک مولکول معطر و یک پرتو نور، کدام یک زودتر به مغز شما می‌رسد. نور هنگام برخورد به چشمان انسان، ابتدا از یک سطح مرطوب به نام اشک عبور می‌کند و سپس به قرنیه می‌رسد. در ادامه پرتو نور از یک لایه قطور و مرطوب دیگر به نام زلالیه عبور می‌کند و به مردمک وارد می‌شود. مردمک با تغییر ابعاد، نور ورودی را تغییر می‌دهد و مثل لنز دوربین عمل می‌کند. بعد هم پس از عبور از زجاجیه و شبکیه، نور به مغز انسان می‌رسد و تبدیل به یک تصویر می‌شود.

موج صدا هم از گوش بیرونی وارد یک مسیر باریک به نام کانال گوش می‌شود و سپس به پرده گوش می‌رسد. پرده گوش با لرزش خود، موج صدا را به قسمت داخلی گوش می‌برد و سپس صدا به بخش حلزونی گوش می‌رسد. سلول‌های مویی در بخش حلزونی امواج صدا را متوجه می‌شوند و آن را تحلیل می‌کنند و سپس یک پیام الکتریکی با گذر از اعصاب شنوایی به مغز ارسال می‌شود.

مولکول بو هم پس از شناور شدن در هوا، با اولین دم انسان وارد بینی می‌شود. این مولکول معطر هم با گذر از بخش‌های مختلف بینی تبدیل به یک پیام شده و با سرعت بسیار زیاد به اعصاب بویایی و مغز می‌رسد. اکنون در یک ویدیو می‌خواهیم نحوه متوجه شدن بوها، صداها و تصویرها را بررسی کنیم و ببینیم کدام یک از این سه شرکت کننده زودتر به مغز می‌رسد.

ویدیوی نحوه رسیدن نور، بو و صدا به مغز

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*