تولید گوشی در هند

تولید گوشی در هند این کشور را به یک بازیگر اصلی در عرصه دیجیتال تبدیل می‌کند

تولید گوشی در هند جدیدترین تصمیم بزرگترین سازندگان تلفن همراه در دنیاست که سبب می‌شود هند نقش پررنگ‌تری نسبت به قبل در این صنعت داشته باشد.

در حال حاضر کارخانه‌های سازنده گوشی بیشتر در چین حضور دارند که دلیل آن نیروی کار ارزان قیمت این کشور است. با این حال طی چند سال اخیر شرایطی که پیشتر چین را به مقصدی مناسب برای خطوط تولید تبدیل می‌کرد در حال کمرنگ شدن هستند که همین موضوع سبب شد تا کمپانی‌های بزرگ به فکر تولید گوشی در هند باشند.

طی چند سال اخیر حقوق کارگران در چین همواره افزایش یافته و نیروی کار چین دیگر به ارزانی سابق نیست. مسئله دیگر این است که چین از راه‌های گوناگونی همچون سرقت اطلاعات و یا وادار کردن کمپانی‌های خارجی برای به اشتراک گذاری فناوری در قالب شروط تولید محصول در چین، به این فناوری‌ها و حتی فرمول داروها دست می‌یافت. شیوع ویروس کووید-۱۹ و جنگ اقتصادی آمریکا با چین نیز از دیگر عوامل اصلی است که در نهایت عزم کمپانی‌های بزرگ را برای مهاجرت به هند راسخ کرد.

تولید گوشی در هند

در هند نیروی کار ارزان‌تر از چین است و کمپانی‌ها برای دارایی‌های فکری و معنوی خود دارای امنیت هستند، بدان معنا که فناوری‌هایشان دیگر توسط هند به سرقت نمی‌رود. از سوی دیگر دولت هند برای تبدیل کشور خود به یک بازیگر اصلی در عرصه دیجیتال و تولید گوشی موبایل، یک بسته تشویقی به ارزش ۶.۶۵ میلیارد دلار برای احداث خطوط تولید کمپانی‌های سازنده گوشی در هند اختصاص داد. در واقع هند قصد دارد به یک مبدا جهانی برای صادرات موبایل بدل شود. تولید گوشی هوشمند یک نقطه درخشان در شکوفایی اقتصادی هند است.

تولید گوشی در هند

از جمله سازندگانی که قصد تولید گوشی در هند را دارند می‌توان به سه کمپانی تایوانی فاکسکان، پگاترون و ویسترون اشاره کرد که وظیفه تولید گوشی برای کمپانی‌های مختلف همچون اپل، هواوی و شیائومی را بر عهده دارند که از این بین اپل اصلی‌ترین مشتری آن‌ها محسوب می‌شود.این سه کمپانی درخواست خود برای بهره گیری از کمک مالی عظیمی که دولت این کشور در نظر گرفته است را به وزارت فناوری هند ارائه دادند.

البته این کمپانی‌ها در حال حاضر در هند نیز خط تولید دارند؛ برای مثال گوشی های آیفون SE و آیفون ۱۱ در کاخانه‌های ویسترون و فاکسکان واقع در جنوب هند تولید می‌شوند. پگاترون همچنان در هند کارخانه‌ای ندارد، اما مشغول مذاکره برای احداث خط تولید در هند است.

غول دیگری که قصد دارد کارخانه‌هایش را از چین خارج و هند را به عنوان مرکز اصلی تولید خود در نظر گرفته سامسونگ است. البته این کمپانی در حال حاضر نیز در هند کارخانه دارد، اما قصد دارد با افزایش سرمایه گذاری و احداث مراکز تولید بیشتر، از چین خارج شود. در حال حاضر بزرگترین کارخانه تولید گوشی هوشمند در دنیا متعلق به سامسونگ و خارج از شهر دهلی نو واقع است.

تولید گوشی‌های سامسونگ و اپل که مجموعا بیش از ۵۰ درصد از بازار جهانی را در دست دارند، سودآوری اقتصادی بسیاری برای هند به همراه دارد. ضمن اینکه هزینه تولید و صادرات را برای این دو کمپانی کاهش و با اطمینان خاطر بیشتر بابت امنیت می‌توانند در بازار فعالیت کنند.

علاوه بر کمپانی‌ها خارجی، در این بین کمپانی‌های هندی نظیر میکرومکس، دیکسون و لاوا که مسئول تولید گوشی‌های برای کمپانی چینی لنوو است نیز برای استفاده از تسهیلات دولت و گسترش کارخانه‌های خود در هند حضور دارند. مجموعا ۲۲ کمپانی سازنده محصولات الکترونیکی از سراسر دنیا قصد خروج از چین و مهاجرت به هند را دارند که بنابر انتظار مسئولان هندی سبب درامدزایی ۱۵۴ میلیارد دلاری و ایجاد بیش از ۱.۲ میلیون شغل مستقیم و غیرمستقیم در طول ۵ سال می‌شود.

البته تنها سازندگان گوشی نیستند که قصد مهاجرت به هند را دارند. سازندگان تراشه و محصولات نیمه هادی، سازندگان مادربرد و دیگر اجزا و قطعات الکترونیکی و کامپیوتری نیز قصد دارند تا با کمک دولت هندوستان و استفاده از کمک ۶.۶۵ میلیارد دلاری، خطوط تولید خود را از چین به هند منتقل کنند. ناگفته نماند هیچ کمپانی سازنده چینی قصد برپایی کارخانه در هند و استفاده از تسهیلات دولت این کشور را ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

 1. سلام
  اگه چین بخواد موضوع رو = نابودی خودش ببینه

  تقریبا این پروژ با شکست مواجه میشه

  و انجامش غیره ممکن خواهد بود

  بله هند کارگر مفت داره …..
  ولی….. امکانات مناسب و نیروی…… نداره

  درست کردن اینا زمان نیاز داره…

  که ….برای شرکت های بزرگ دادن این زمان غیر ممکنه

  اگه یادتون باشه برای تولید ایفون تو امریکا

  سر تولید فقد یک پیچ ساده گوشی

  تولید گوشی اپل تو امریکا غیر ممکن شد(غیر منطقی)

  حال همین بیاید تو کشور مثل هند که واقعا نسبت به چین قابل قیاس نیست

  مقایسه کنید

  زمانی چین شروع به پبشرفت کرد که این مقدار نیاز به تجهیزات و کارشناس تو تمام زمینه ها نبود

  برای این که هند جایگزین چین بشه

  حداقل ۵۰ سال زمان لازمه

  احتمالا خیلی ها با این موافق نباشند

  ولی زمان این ثابت خواهد کرد

  موفق باشید