کانادا اجازه استفاده از قارچ جادویی را صادر کرد

کانادا اجازه استفاده از قارچ جادویی را صادر کرد

به تازگی خبر رسیده که دولت کانادا اجازه استفاده از ماده روان‌گردان و توهم‌زای قارچ جادویی را صادر کرده است؛ در بررسی این موضوع با گجت نیوز همراه باشید.

قارچ جادویی نام عمومی قارچی به اسم سیلوسایبین (Psilocybin) بوده که به واسطه تاثیرات توهم‌زایی و روانگردانی که در مصرف کننده به وجود می‌آورد، شناخته می‌شود. در همین رابطه، اخیرا دولت کانادا به برخی از شهروندان خود اجازه استفاده از این ماده را داده است. در بررسی این خبر جالب‌توجه با ما همراه باشید.

برای اولین بار در چندین دهه گذشته، دولت کانادا به دلیل تاثیرات مثبت استفاده از قارچ سیلوسایبین در درمان اضطراب، استرس و مشکلات دیگری مانند افسردگی، استفاده از این ماده را برای برخی افراد خاص و کسانی که تحت درمان هستند، مجاز کرده است. به علاوه مشکلات ذهنی ذکر شده، دانشمندان مدت‌هاست که در مورد تاثیرات قارچ مورد نظر در درمان بیماری‌های روانی دیگر تحقیق می‌کنند.

حتی در یک تحقیق جالب‌توجه، دانشمندان متوجه شدند که مصرف سیلوسایبین می‌تواند در کنار آمدن با موضوع مرگ به افراد کمک کند!

مصرف قارچ جادویی

اقدام اخیر کانادا نشان می‌دهد که تحقیقات دانشمندان در این رابطه به نتایج امیدوار کننده و قابل اطمینانی رسیده‌اند؛ البته جالب است بدانیم که ترکیبات روان‌گردانی مانند مواد موجود در قارچ جادویی در بسیاری از کشورهای دنیا شدیدا تحت کنترل هستند و به غیر از برخی استفاده‌ها در مراسمات مذهبی و همچنین پژوهش‌های آکادمیک، سر و کار داشتن با آن‌ها نوعی جرم به حساب می‌آید.

اخیرا هم انجمن چند رشته‌ای مطالعات روان‌گردان (MAPS) با تایید تاثیرات مثبت قارچ سیلوسایبین در مصرف کنندگان، این ماده را در کنار کانابیس، MDMA، ایبوگین و مواد روان‌گردان دیگر، به عنوان ترکیبی دارویی دسته‌بندی کرده است.

همچنین، در سال ۲۰۱۲ مقاله جالب‌توجهی در روزنامه نیویورک تایمز توجه‌ها را به قارچ جادویی جلب کرد؛ در مقاله مورد نظر به تحقیقاتی اشاره شده بود که در آن‌، دانشمندان برای مقابله با اضطراب و افسردگی بیماران در حال مرگ، به آن‌ها ترکیبات سیلوسایبین می‌دادند. بررسی‌های این دانشمندان نشان داد که ترکیب مورد نظر برای چنین بیمارانی مفید است.

کانادا اجازه استفاده از قارچ جادویی را صادر کرد

حالا هم با گذشت ۸ سال از تحقیق مورد نظر، دولت کانادا با استناد به نتایج به دست آمده اجازه استفاده از ترکیب موجود در قارچ جادویی را به چهار بیمار در وضعیت بحرانی و در حال مرگ داده است.

خبر این موضوع توسط مجموعه‌ای با نام “TheraPsil” منتشر شد؛ این مجموعه از متخصصان، بیماران و فعالان حوزه بهداشت و درمان تشکیل شده و هدف اصلی آن، دفاع از حقوق شهروندانی از کانادا بوده که به هر دلیلی به انتهای زندگی خود رسیده‌اند.

استثناهای درمانی

البته این‌طور که به نظر می‌رسد، کانادا اجازه استفاده از قارچ جادویی را برای عموم مردم صادر نکرده و همچنان مصرف ترکیبات روان‌گردان در این کشور غیر قانونی است. با این حال می‌بینیم که به واسطه فعالیت‌های مجموعه‌ای مانند TheraPsil، برخی استثناها برای افراد خاص در نظر گرفته می‌شوند.

در واقع وزیر بهداشت کانادا مقام مسئولی بود که اجازه مورد نظر برای انجام درمان‌های مرتبط با داروهای روان‌گردان برای این چهار بیمار رو به فوت را صادر کرد. از دهه ۷۰ میلادی تاکنون، این اولین باری بوده که چنین اجازه‌ای برای مصرف داروهای غیر قانونی صادر می‌شود.

تمامی چهار بیمار مورد نظر به سرطان‌های غیر قابل درمان دچار هستند و تمامی آن‌ها پیش از صادر شدن اجازه ۱۰۰ روز منتظر انجام فرآیندهای لازم برای کسب تاییدیه بودند. البته امکان صادر شدن چنین تایدیه‌ای بدون کمک‌های مجموعه TheraPsil وجود نداشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه