ماسک ان 95 با وسایل عادی آشپزخانه ضد عفونی می‌شود

ماسک ان ۹۵ با وسایل عادی آشپزخانه ضد عفونی می‌شود

دانشمندان به تازگی در مورد ضد عفونی کردن ماسک ان ۹۵ تحقیقاتی انجام داده‌اند و گفته شده که وسایل عادی و روزمره ما می‌توانند پاک‌سازی دلخواه را به خوبی انجام دهند.

اخیرا دانشمندان اعلام کرده‌اند که ماسک ان ۹۵ را می‌توان با استفاده از وسایل ساده‌ای مانند پلوپزها ضد عفونی کرد و این وسیله محافظتی را از درون و بیرون پاک‌سازی کرد. گفته شده که چنین روشی بدون آسیب رساندن به سیستم فیلتر کردن الیاف ماسک، ذرات بیماری کرونا یا هر ذرات بیماری‌زای دیگری را از بین می‌برد.

تحقیقات اخیر توسط پژوهشگران دانشگاه ایلینوی آمریکا انجام شده و در جریان بررسی‌ها، این دانشمندان تلاش داشتند تا کارایی وسایل و ابزار در دسترس عموم مردم را برای ضد عفونی ماسک‌های ان ۹۵ بررسی کنند.

همان‌طور که بسیاری از مخاطبان می‌دانند، ماسک ان ۹۵ – N95 به عنوان کارآمدترین و مناسب‌ترین ماسک تنفسی در دسترس کادر درمانی بیمارستان‌ها، شناخته می‌شود و این ماسک به واسطه توانایی‌اش در مسدود کردن عبور ۹۵ درصد ذرات ریز آئروسل هوا، مهم‌ترین وسیله محافظتی به کار گرفته شده در مراکز درمانی سراسر جهان است.

تحقیق در مورد ضد عفونی ماسک ان ۹۵

دانشمندان ایلینوی اعلام کرده‌اند که قرار دادن ماسک N95 در داخل یک پلو پز یا وسیله‌ای مشابه که حرارت خشک را به وجود می‌آورد، می‌تواند ماسک را از درون و بیرون کاملا پاک‌سازی کند و اگر این وسیله محافظتی تنها به مدت ۵۰ دقیقه درون پلوپز قرار داده شود، ذرات بیماری‌زای آن از بین خواهند رفت.

همان‌طور که اشاره شد نکته مهم در به کار گیری چنین روشی آسیب نرسیدن به الیاف و قالب کلی ماسک در فرآیند ضد عفونی بوده، چرا که در روش‌های دیگری شستشوی وسایل محافظتی، اغلب به مواد تشکیل دهنده ماسک آسیب می‌رسد یا فرم و قالب این وسیله محافظتی از بین می‌رود.

محققان ایلینوی اعلام کرده‌اند که به کار گرفتن این روش امکان استفاده مجدد از ماسک‌های ان ۹۵ را فراهم می‌کند، چرا که در حال حاضر پرسنل بیمارستان‌های اکثر کشورهای جهان با مشکل کمبود ماسک مورد نظر رو به رو هستند و از این طریق می‌توان با چنین مشکلی مقابله کرد.

متاسفانه با وجود کارایی بالای ماسک N95، تولید کنندگان این محصول را تنها برای یک بار استفاده می‌سازند و به همین دلیل پیدا کردن روشی برای استفاده مجدد از ماسک مورد نظر می‌تواند کمک زیادی به تلاش‌های ما برای توقف پاندمی کرونا بکند.

ضد عفونی با پلوپز

دانشمندان دانشگاه ایلینوی می‌گویند که برای ضد عفونی کردن و از بین بردن ذرات ویروسی هر شی روش‌های متفاوتی وجود دارند، اما هرکدام از این روش‌ها پیامدهای خاص خود را به همراه خواهند داشت و وقتی از ماسک‌هایی که به وسیله الیاف محافظتی خاص ساخته شده‌اند صحبت می‌کنیم، باید بسیار مراقب حفظ کیفیت اصلی الیاف باشیم. به عنوان مثال می‌توان از انواع روش‌های شیمیایی برای پاک‌سازی ماسک ان ۹۵ استفاده کرد، اما در چنین روش‌هایی علاوه بر از بین رفتن فرم اصلی ماسک، قابلیت مواد تشکیل دهنده برای فیلتر کردن ذرات بیماری‌زا هم از بین خواهد رفت.

با این تفاسیر محققان ایلینوی به فکر استفاده از حرارت خشک برای ضد عفونی افتادند؛ به علاوه نکته مدنظر این محققان پیدا کردن راهی بود که بدون نیاز به تجهیزات پیشرفته و تخصصی، هدف ضد عفونی کردن را برآورده کند. بهترین وسیله ممکن که در دسترس عموم مردم باشد و بتواند حرارت خشک مورد نیاز را فراهم کند، پلوپز است و محققان در جریان بررسی‌ها دریافتند که قرار دادن ماسک در داخل پلوپز به مدت ۵۰ دقیقه و در دمای ۱۰۰ درجه سلسیوس، کاملا ماسک را پاک‌سازی می‌کند.

نکته جالب‌توجه این بوده که روش ساده دانشمندان ایلینوی می‌تواند چهار دسته از ویروس‌ها از جمله کروناویروس جدید را از بین ببرد و حتی به نظر می‌رسد که این روش از به کار گیری نور ماورا بنفش هم موثرتر است.

 

پس از پاک‌سازی ۵۰ دقیقه‌ای داخل پلوپز، دانشمندان گزارش کردند که ماسک ان ۹۵ مورد آزمایش دچار هیچ کاهش کیفیتی نشده بود و هرکدام از ماسک‌های به کار رفته بعد از ۲۰ مرتبه پاک‌سازی در داخل پلوپز، همچنان کارایی ابتدایی و قالب اصلی را داشتند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*