قیمت موبایل

قیمت موبایل در بازار ایران حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافت

یکی از مسئولان انجمن واردکنندگان تلفن همراه از کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی قیمت موبایل خبر داد و گفت بازار تلفن همراه به آرامش نسبی رسیده است.

بازار گوشی های موبایل ایران طی ماه‌های گذشته بنا بر عوامل مختلفی مثل شیوع گسترده ویروس کرونا، عدم تخصیص ارز، باقی ماندن موبایل در گمرک و حواشی مربوط به ممنوعیت واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو با التهاب زیادی مواجه شد و در این بین قیمت موبایل به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرد، اما این روزها شواهد حاکی از آن است که این بازار به سمت آرامش نسبی در حرکت است.

بازگشت آرامش نسبی به بازار تلفن همراه

رضا قربانی، رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در همین رابطه اعلام کرد برای این که بازار موبایل به آرامش نسبی برسد باید دو موضوع قیمت ارز و واردات آسان (اختصاص ارز و ثبت سفارش) مورد توجه قرار بگیرد که در حال حاضر مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش‌ها با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات، بانک مرکزی و فعالان بازار تلفن همراه برطرف شده و از این رو در بازار شاهد آرامش نسبی هستیم.

رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در ادامه افزود از یک طرف سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به وعده خود در خصوص ترخیص تدریجی گوشی از گمرک عمل کرد و از سوی دیگر ارز حاصل از صادرات به واردات اختصاص پیدا کرد و در مدت ۱۰ روز که مقرر شده بود، واردکنندگان با صادرکنندگان تهاتر کرده و هر کسی که در صف ارز بود، ارز مورد نیاز به آنها اختصاص یافت.

قربانی در ادامه تاکید کرد:

با تعامل و همفکری بین فعالان و مسئولان مربوطه، تصمیمات درستی گرفته شده و باعث شد تا کالا در بازار افزایش پیدا کند و قیمت واقعی شود، به طوری که در حال حاضر قیمت تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو و زیر ۳۰۰ یورو با نرخ فعلی ارز در تناسب است و حبابی وجود ندارد. قیمت تلفن همراه نسبت به سایر کالاها مانند لوازم خانگی، صوت و تصویر و… مناسب‌تر و منطقی‌تر است.

کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی قیمت موبایل 

رضا قربانی در ادامه گفت اگر اتفاق خاصی برای نرخ ارز رخ ندهد، روند آرامش در بازار حفظ خواهد شد. وی همچنین اظهار کرد دلایل افزایش قیمت گوشی به مواردی چون کمبود کالا، نوسان ارز و عدم تخصیص ارز مربوط می‌شد، اما اکنون با رفع این مشکلات شاهد برقراری آرامش نسبی در بازار هستیم و قیمت موبایل نیز به میزان ۱۵ درصد در اکثر مدل‌ها کاهش پیدا کرده و برای برخی از مدل‌ها که به دلیل دلال‌بازی و کمبود کالا افزایش قیمت پیدا کرده بود، اکنون به میزان ۳۰ درصد کاهش قیمت داشته‌ایم.

رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در پایان با اشاره به این که ارز حاصل از صادرات به گوشی بالای ۳۰۰ یورو اختصاص پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد در حال حاضر موضوع واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو به روال مسافری واقعی در حال انجام بوده و برای آنها ارز اختصاص پیدا کرده و برای رجیستری شدن مانعی وجود ندارد. وی افزود حتی برای بخش واردات تجاری هم ارز اختصاص یافته است. طبق گفته‌های قربانی در حال حاضر تقاضا برای موبایل بالای ۳۰۰ یورو در کشور کاهش پیدا کرده، به گونه‌ای که میزان تقاضا در سال ۹۸ حدود ۸.۵ درصد بود و در سال ۹۹ این مقدار به ۵ درصد رسیده است. از این رو ۹۵ درصد واردات به موبایل زیر ۳۰۰ یورو مربوط می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۷ دیدگاه

 1. عجب!
  گوشی که قیمتش ۵میلیون بوده و بعد از گذر ۳ماه تبدیل به ۱۱میلیون شده و الان قیمتش ۹میلیون شده به این میگن کاهش قیمت!
  هر وقت به قیمت ۶میلیون رسید انوقت میشه گفت کاهش نسبی
  فعلا افزایش نجومی را شاهد هستیم

 2. ۱۰۰% گرون شد ۳۰-۱۵ % ارزون شد
  خاک تو سرتون با این مدیریتتون

 3. اینا دوباره میخوان گرون کنن این چیزارو میگن

 4. دو روز ارزونش میکنن دوباره گرون میکنن

 5. پس کو چرا اینقدر دروغ میگید از بس گوشى تو بازار گرونه کسى نمیتونه بخره