خودرو آبی خاکی

خودرو آبی خاکی Drozd توسط شرکت روسی بالتیک رونمایی شد

شرکت خودرو سازی بالتیک در آستانه نمایشگاه ARMY-2020 از خودرو آبی خاکی خود رونمایی کرد. این خودرو دروزد – Drozd نام دارد.

در آستانه نمایشگاه ARMY-2020 که محل معرفی محصولات دفاعی جدید روسیه و معرفی آن‌ها به مشتری‌های بالقوه است، بسیاری از شرکت‌ها جزئیاتی را از ادواتی که قرار است در این نمایشگاه معرفی کنند، منتشر می‌کنند. شرکت ماشین سازی بالتیک نیز از یک خودرو آبی خاکی رونمایی کرده است که شبیه به ماشین‌های فیلم‌های جاسوسی است. این خودرو که Drozd نام دارد، یک خودرو با سیستم تمام چرخ است که توانایی حرکت بر روی زمین و همچنین در آب را دارد.

خودرو آبی خاکی

به گفته شرکت سازنده، حداکثر سرعت این خودرو آبی خاکی بر روی زمین ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در آب ۷۰ کیلومتر در ساعت است و قدرت موتور ۲۶۰ اسب بخاری آن از طریق ترنسمیشن سه دنده‌‎ای اتوماتیک به چرخ‌های آن منتقل می‌شود. Drozd می‌تواند در جاده‌های عمومی، خارج از جاده‌ها و در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و یا دریاها به راحتی حرکت کند. حداکثر برد این خودرو آبی خاکی بر روی زمین ۸۰۰ کیلومتر و در آب ۳۰۰ کیلومتر است. وزن خالص Drozed  حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم است و می‌تواند به میزان ۱۵۰۰ کیلوگرم بار را نیز حمل کند. برای کاهش وزن، در ساخت این خودرو تا حد زیادی از مواد کامپوزیتی، خصوصا فیبر کربن استفاده شده است.

خودرو آبی خاکی

 

بر اساس عکس‌های منتشر شده، زمانی که Drozed بخواهد وارد آب شود، چرخ‌های عقب آن به سمت بالا جمع می‌شوند و چرخ‌های جلوی به حالت افقی در می‌آیند. به گفته شرکت بالتیک این مساله باعث می‌شود که خودرو آبی خاکی Drozed بتواند در شرایطی که موج‌های دریا به ارتفاع ۱.۲۵ متری می‌رسند (شرایط دریایی ۳)، همچنان شناور باقی بماند. سیستم مرکزی کنترل باد لاستیک که خصوصیت مشترک اکثر خودروهای نظامی روسی است نیز در این خودرو به کار رفته است.

خودرو آبی خاکی

ماموریت خودرو آبی خاکی Drozed چیست؟

با این که خودرو رونمایی شده توسط شرکت بالتیک شکل و شمایلی غیرنظامی دارد، اما قطعا این یک پیش نمونه است. نمونه نهایی احتمالا مجهز به تسلیحاتی مانند تیربار خواهد و یا ماژول‌های تسلیحاتی مانند پرتابگر چندتایی راکت خواهد بود. خصوصیت دیگر Drozed که جزئیاتی در مورد آن منتشر نشده، مقاومت در برابر مین و همچنین قابلیت اضافه کردن زره برای بالابردن سطح حفاظت است. این خودرو می‌تواند در ۱۲ ثانیه از حالت زمین پایه به حالت دریاپایه تغییر وضعیت بدهد و برای عملیات‌های آبی-خاکی سریع، در نقش دیده‌بانی بسیار مناسب است. از دیگر کاربرد‌های آن می‌تواند استفاده در بخش مهندسی نظامی باشد. برای مثال واحدهای مهندسی می‌توانند با استفاده از آن پل شناور بر روی موانع آبی نصب کنند. پشتیبانی لجستیکی، عملیات ویژه و خدمات پزشکی و امدادی نیز از دیگر کاربردهای این خودرو هستند و می‌تواند در نیروی زمینی و نیروی دریایی روسیه به کار گرفته شود. در کنار این‌ها، شرکت سازنده پیش بینی می‌کند که تعداد محدودی از مشتریان داخلی و خارجی در بخش‌های غیرنظامی مانند پلیس و آتش نشانی نیز این خودرو را به کار بگیرند.

خودرو آبی خاکی Drozd قطعا طرح جالبی است، اما باید دید که آیا از مرحله طرح اولیه فراتر خواهد رفت یا خیر. اگر ارتش روسیه علاقه‌ای به این طرح نشان ندهد، Drozd نیز به ادوات متعدد دیگری خواهد پیوست که پس از رونمایی دیگر خبری از آن‌ها به گوش نرسید.