قیمت محصولات جک

بررسی قیمت محصولات جک در خارج از بازار ایران

قیمت محصولات جک در خارج از بازار ایران چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال قیمت خودروهای جک جی ۴، جی ۵، اس ۳، اس ۵ و اس ۷ را در بازار چین و سایر کشورها بررسی می‌کنیم.

همواره میان قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران و در خارج از ایران اختلافات زیادی وجود داشته است که از عوامل این اختلاف می‌توان به تعرفه‌های واردات، هزینه‌های بالای تولید و مونتاژ، تحریم‌های صنعت خودرو و کاهش ارزش پول ملی اشاره کرد. طی سال‌های گذشته قیمت خودروهای چینی در ایران به بازارهای جهانی نزدیک بوده است، اما اخیرا وضعیت قیمت این محصولات چینی مشابه سایر برندهای آسیایی و اروپایی شده است. در واقع با کمی بررسی می‌توان متوجه شد که میان قیمت یک خودرو چینی در بازار ایران با بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس به چه میزان تفاوت وجود دارد. در همین راستا قصد داریم قیمت محصولات جک را در خارج از بازار ایران را مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت محصولات جک در سایر کشورها

قیمت جک جی ۴ – JAC J4

قیمت محصولات جک

جک جی ۴ به عنوان یکی از اقتصادی‌ترین محصولات این خودروساز چینی محسوب می‌شود که کرمان موتور از سال ۱۳۹۷ تولید آن را آغاز کرده و همچنان به بازار ایران عرضه می‌کند. البته این خودرو بر خلاف سایر خودروهای جک آنچنان با استقبال مشتریان ایرانی مواجه نشد. این خودرو از یک موتور ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری برخوردار بوده که قادر است قدرتی برابر با ۱۰۳ اسب بخار و گشتاور ۱۴۶ نیوتن‌متر را به تولید برساند. قدرت تولید شده از این موتور توسط گیربکس CVT به چرخ‌ها منتقل می‌شود. این سدان جمع‌وجور چینی ظرف مدت ۱۳.۵ ثانیه از سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو نیز ۶.۲ لیتر بنزین به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است.

سدان JAC J4 در چین با نام A30 نیز به بازار عرضه می‌شود که بر اساس نوع آپشن حدود ۵۳ هزار تا ۷۷ هزار یوآن برابر با ۷ هزار و ۶۰۰ دلار تا ۱۱ هزار دلار قیمت دارد. با در نظر گرفتن نرخ ارز فعلی می‌توان این خودرو را با قیمت ۱۸۰ تا ۲۶۰ میلیون تومان در بازار چین خریداری کرد. این خودرو در کشور امارات فقط در نسخه گیربکس دستی به بازار عرضه می‌شود که قیمت آن حدود ۴۰ هزار درهم برابر با ۲۴۰ میلیون تومان است. همچنین در بازار امارات مدل‌های کارکرده جک جی ۴ نیز قابل خریداری است که قیمت آن به کمتر از ۲۰ هزار درهم می‌رسد.

قیمت جک جی ۵ – JAC J5

قیمت محصولات جک

شرکت کرمان موتور مدتی است تولید جک جی ۵ را متوقف کرده و این خودروساز دیگر قصد ندارد نسل جدیدی از آن را به بازار عرضه کند. این خودرو در زمان ورود به بازار ایران از یک موتور ۱.۵ لیتری و گیربکس ۵ سرعت دستی بهره می‌برد، اما پس از مدت کوتاهی کرمان موتور نسخه قدرتمندتر آن را با موتور ۱.۸ لیتری و گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه کرد. این موتور ۱۸۰۰ سی‌سی تنفس طبیعی قدرتی برابر با ۱۴۱ اسب بخار و گشتاور ۱۶۵ نیوتن‌متر را تولید می‌کند و قدرت تولیدی از این پیشرانه نیز توسط گیربکس ۴ سرعت اتوماتیک به چرخ‌ها منتقل می‌شود. این خودرو ظرف مدت ۱۰.۵ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

این خودرو در زمانی که به بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس عرضه شد، برای آن قیمت ۴۵ هزار تا ۵۰ هزار درهم را در نظر گرفتند، اما در حال حاضر مدل‌های دست دوم آن در بازار امارات حدود ۱۰ هزار تا ۱۶ هزار درهم قیمت دارند؛ یعنی در بازار امارات با تامین بودجه ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌توانید یک خودرو جک جی ۵ مدل ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ را خریداری کنید. البته فروش مدل‌های صفر این خودرو در بازارهای روسیه، امارات و ایران متوقف شده است، اما مدل‌های دنده‌ای و اتوماتیک آن هم‌اکنون در بازار چین با قیمت ۶۰ هزار تا ۸۶ هزار یوآن برابر با ۸ هزار و ۶۰۰ تا ۱۲ هزار دلار به بازار عرضه می‌شود. از این رو می‌توان این خودرو را در بازار چین با قیمت حدود ۲۰۰ تا ۲۸۰ میلیون تومان خریداری کرد. در ایران نیز مدل‌های صفر کیلومتر آنها در آن زمان که وارد بازار شدند همین مقدار قیمت داشتند.

قیمت جک اس ۳ – JAC S3

قیمت محصولات جک

جک اس ۳ علاوه بر بازار ایران در سایر کشورها نیز از محبوبیت خوبی برخوردار است. این کراس اوور کوچک و البته پرفروش جک از سال ۱۳۹۶ توسط کرمان موتور به بازار عرضه شد که این خودروساز فقط آن را در یک تیپ به فروش می‌رساند و همچنان مشتریان منتظر مدل فیس لیفت آن به بازار ایران هستند. جک اس ۳ از یک موتور ۱.۵ لیتری و گیربکس CVT بهره می‌برد که می‌تواند ظرف مدت ۱۰.۸ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. البته شتاب این خودرو در عمل ضعیف‌تر است. موتور ۱.۵ لیتری این خودرو قدرتی برابر با ۱۰۷ اسب بخار و گشتاور ۱۵۵ نیوتن‌متر تولید می‌کند. هرچند قدرت این خودرو آنقدر چشمگیر نیست، اما مصرف سوخت این خودرو به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۷.۶ لیتر است.

جک اس ۳ فیس لیفت مدل ۲۰۲۰ که فقط در بازار چین و روسیه قابل خریداری است حدود ۹ هزار و ۸۰۰ تا ۱۲ هزار و ۶۰۰ دلار قیمت دارد که با توجه به نرخ ارز فعلی می‌توان قیمت ۲۲۵ میلیون تا ۲۹۰ میلیون تومان را برای آن در نظر گرفت. مدل قبل فیس لیفت این خودرو در بازار امارات حدود ۴۱ هزار تا ۴۷ هزار درهم قیمت دارد. همچنین در بازار امارات می‌توان مدل‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ این خودرو را در نسخه‌های کارکرده با قیمت ۲۲ هزار تا ۳۰ هزار درهم خریداری کرد. در واقع بسیاری از خودروهای چینی همانند جک اس ۳ در بازار حاشیه خلیج فارس پس از مدتی با افت قیمت زیادی مواجه می‌شوند و در این کشورها می‌توان جک اس ۷ دو ساله را با بودجه ۱۳۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان خریداری کرد.

قیمت جک اس ۵ – JAC S5

قیمت محصولات جک

شرکت کرمان موتور از سال ۱۳۹۳ کراس اوور جک اس ۵ را به بازار ایران عرضه می‌کند. این خودرو چینی را می‌توان پرفروش‌ترین محصول جک در بازار ایران و حتی در بسیاری از کشورها دانست. این خودرو از یک موتور ۲ لیتری توربوشارژ بهره می‌برد که می‌تواند قدرتی برابر با ۱۷۵ اسب بخار و گشتاور ۲۶۵ نیوتن‌متر را تولید کند. شتاب مدل دنده‌ای این خودرو ۱۰.۸ ثانیه و مدل اتوماتیک نیز ۱۱.۷ ثانیه است. این خودرو از گیربکس‌های ۶ دنده دستی و اتوماتیک دوکلاچه برای انتقال قدرت استفاده می‌کند. البته این خودرو آنچنان خودرو کم مصرفی محسوب نمی‌شود.

جک اس ۵ در بازار چین با نام Eagle S5 به فروش می‌رسد که قیمت آن حدود ۹۰ هزار تا ۱۴۰ هزار یوآن برابر با ۱۲ هزار و ۹۰۰ تا ۲۰ هزار دلار است. با در نظر گرفتن نرخ دلار این خودرو بر اساس سطح امکانات، نوع موتور و گیربکس حدود ۳۰۰ تا ۴۶۰ میلیون تومان در چین قیمت‌گذاری شده است. البته این خودرو در بازار چین علاوه بر موتور ۲ لیتری توربو با موتور ۱.۵ لیتری توربو جدیدتر نیز به فروش می‌رسد. گفتنی است شرکت جک تاکنون جک اس ۵ را در کشورهایی نظیر امارات عرضه نکرده است. در واقع شرکت جک به دلیل این که کراس اوورهای جدیدی را طی سال‌های اخیر معرفی کرده، از اس ۵ غافل شده است و به دنبال معرفی فیس لیفت یا نسل جدید آن نیست. هرچند با توجه به استقبال مشتریان از این کراس اوور در بازارهای ایران و روسیه، این خودروساز چینی همچنان به عرضه آنها در این بازارها تمایل دارد.

قیمت جک اس ۷ – JAC S7

قیمت محصولات جک

خودرو چینی جک اس ۷ تا به امروز موفق به حضور در خیابان‌های ایران نشده است، اما به نظر می‌رسد شرکت کرمان موتور برنامه‌هایی برای عرضه این خودرو به بازار ایران داشته باشد. این خودرو برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد و به عنوان پرچمدار کراس اوورهای شرکت جک محسوب می‌شود. طبق اعلام خبرگزاری‌های حوزه خودرو این کراس اوور بر اساس پلتفرم هیوندای سانتافه طراحی شده و از آنجایی که شرکت جک با هیوندای در پروژه اس ۵ همکاری داشتند، چنین موضوعی بعید به نظر نمی‌رسد. این خودرو از یک موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ بهره می‌برد و مشتریان چینی می‌توانند آن را در دو مدل گیربکس دستی و اتوماتیک دوکلاچه خریداری کنند.

قیمت جک اس ۷ با جک اس ۵ در بازار چین آنچنان تفاوت ندارد. در واقع قیمت تیپ‌های مختلف این خودرو بسته به نوع آپشن از ۱۱۰ هزار تا ۱۴۰ هزار یوآن برابر با ۱۵ هزار و ۸۰۰ تا ۲۰ هزار و ۱۰۰ دلار است. اما باید منتظر بمانیم تا این خودرو توسط کرمان موتور به بازار ایران عرضه شود و ببینیم برای آن چه قیمتی در نظر گرفته خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*