شبکه 5G

همکاری هواوی با اسپانیا برای راه‌اندازی شبکه ۵G ادامه خواهد داشت

دولت اسپانیا اعلام کرد اپراتورهای این کشور اجازه دارند برای راه‌اندازی شبکه ۵G به همکاری خود با برند چینی هواوی ادامه دهند و از تجهیزات ۵G آن استفاده کنند.

با وجود فشارهای آمریکا، دولت اسپانیا به اپراتورهای این کشور اجازه داد تا از تجهیزات ۵G شرکت هواوی استفاده کنند. اتحادیه‌ی اروپا با علم به این که نکات امنیتی رعایت و حریم خصوصی کاربران توسط هواوی تضمین خواهد شد، هیچ‌گونه محدودیت خاصی را برای همکاری با این شرکت به اعضایش تحمیل نکرده است. حالا اسپانیا با در نظر گرفتن بیشترین تمهیدات ممکن در زمینه امنیت تکنولوژی، دسترسی به اطلاعات، خودکار بودن و حریم خصوصی ادامه همکاری با هواوی را در دستور کار قرار داده است.

اتحادیه‌ی اروپا به دقت تجهیزات هواوی را ارزیابی کرده و هیچ‌گونه مشکل امنیتی یا حفره اطلاعاتی در آنها پیدا نکرده است؛ درست همان نکته‌ای که دولت چین و هواوی از ابتدای کار نسبت به آنها اصرار داشتند. در نهایت زمانی که اسپانیایی‌ها نتوانستند ادعاها و اتهامات امریکا را تایید کنند، اجازه فعالیت را صادر کردند. با این حال اتحادیه اروپا تمهیدات امنیتی مشخصی را در زمینه‌ی ۵G وضع کرده و بعد از آن حتی موسسه‌ی CNI هم به‌کارگیری تعدادی از محصولات هواوی را برای استفاده در اسپانیا تایید کرده است.

ادامه همکاری هواوی با اسپانیا برای راه‌اندازی شبکه ۵G

خبر مجوز فعالیت هواوی در اسپانیا زمانی منتشر شد که همه اپراتورها به سمت توسعه شبکه ۵G در حرکت هستند. «مووی‌استار» (Movistar)  شبکه ۵G خود را در اسپانیا راه‌اندازی کرده است، یک سال قبل از آن «ودافون» (Vodafone) چنین کاری را انجام داده بود و کمی بعد از آن هم «یویگو» (Yoigo) راه‌اندازی شبکه ۵G را آغاز کرد. انتظار می‌رود که «اورنج« (Orange) هم تا اواخر ماه جاری میلادی این کار را انجام دهد. البته اپراتورهایی مثل «مووی‌استار» همکاری با نوکیا (Nokia) و اریکسون (Ericsson) را در کنار هواوی در دستور کار خود دارند.

تاکید بر ادامه همکاری در دیدار مقامات بلندپایه دو کشور

شبکه 5G

به رغم چنین اتفاقاتی، باید اذعان کرد که تجهیزات هواوی از بهترین موارد موجود در بازار هستند. فناوری این شرکت به مراتب پیشرفته‌تر از شرکت‌های امریکایی است و در تعدادی از تجهیزات، حتی جلوتر از رقبای اروپایی خود قرار می‌گیرد. در نتیجه آنتن‌های هواوی حضوری بیش از ۳۰ درصدی در شبکه‌ی مخابراتی اپراتورهایی از قبیل ودافون دارند و در بسیاری از کشورهای اروپایی هم اوضاع به همین صورت است. کنار گذاشتن کامل آنتن‌های تولید شده توسط هواوی به معنی حداقل ۲ سال تاخیر در راه‌اندازی و ایجاد پوشش شبکه‌ ۵G در اتحادیه‌ی اروپا خواهد بود.

اتهامات و ادعاهای تایید نشده ایالات متحده

این‌طور به نظر می‌رسد که فشارهای وارده از سمت ایالات متحده بر کشورهای اروپایی برای استفاده نکردن از تجهیزات هواوی ، تاثیری نداشته است.

ایالات متحده‌ی امریکا ادعا کرده که هواوی در تجهیزاتش «در پشتی» (اصطلاحی در امنیت شبکه است. در پشتی امکان به سرقت بردن اطلاعات را فراهم می‌کند) تعبیه می‌کند تا علیه کشورهای دیگر جاسوسی کند. ولی هیچ‌کس تا به حال نتوانسته چنین ادعاهایی را ثابت کند. اگرچه ایالات متحده می‌گوید شواهدی در این زمینه دارد، اما تاکنون هیچ‌یک از آنها را منتشر و عمومی نکرده است. همان زمانی که این اتهامات به هواوی زده شدند، مشخص شده که خود ایالات متحده در تعداد زیادی از دستگاه‌هایی که فروخته است، «در پشتی» کار گذاشته است. از جمله در یک سیستم ارتباطی ساخت شرکت Crypto A5G که در حقیقت توسط سازمان جاسوسی امریکا (CIA) کنترل می‌شد.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. دماغ سوخته ترامپ خریدارم خخخخخ

  2. شرکت هواوی حتما باید سرعت اینترنتش رو افزایش بده با وجود ضعیف بودن اینترنت توی ایران ونبود سرعت قوی توی گوشیای هواوی نمیشه ازش بهره ای گرفت.