فروش تیک تاک

مقامات چینی مخالف فروش تیک تاک به شرکت های آمریکایی هستند

در حالی که به ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ایالات متحده برای فروش تیک تاک به شرکت های آمریکایی نزدیک می‌شویم، چشم‌انداز روشنی برای انجام این معامله وجود ندارد.

دولت ترامپ با ByteDance (کمپانی مادر تیک تاک) اتمام حجت کرده بود که تا تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) شاخه آمریکایی این اپلیکیشن را واگذار کند؛ در غیر این صورت به علت نگرانی‌های امنیتی، آن را مسدود خواهد کرد. مشتری‌های دست به نقدی هم برای خرید تیک تاک وجود دارند که مایکروسافت و اوراکل هستند.

فروش تیک تاک

اما به گزارش رویترز، مقامات چینی بر این باورند که فروش تیک تاک به آمریکایی‌ها تحت فشار کاخ سفید، چین را ضعیف جلوه خواهد داد. حتی چینی‌ها حاضرند فعالیت تیک تاک در آمریکا متوقف شود؛ ولی تن به این فروش اجباری ندهند. به گفته‌ی برخی منابع، هنگامی که درباره این موضوع از «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین سوال شد، او پاسخ داد که ایالات متحده از مفهوم امنیت ملی سوء استفاده می‌کند تا به شرکت‌های خارجی فشار بیاورد.

اما بسیاری از مقامات آمریکایی، نگرانی از وضعیت حریم خصوصی در تیک تاک را مطرح کرده‌اند؛ اینکه مبادا داده‌های کاربران در اختیار دولت چین قرار بگیرد. البته خود تیک تاک می‌گوید که با هیچ درخواستی از سوی پکن برای دسترسی به این اطلاعات، موافقت نمی‌کند.

Reels

Reels ؛ رقیب اینستاگرامی تیک تاک

از زمانی که دونالد ترامپ نخستین فرمان اجرایی خود را علیه این اپ چینی امضا کرد، اتفاقات زیادی رخ داده است: اینستاگرام یک قابلیت ویدیویی مشابه تیک تاک را با نام Reels در دسترس کاربران قرار داد؛ مایکروسافت و اوراکل برای خرید تیک تاک اعلام آمادگی کردند؛ مدیرعامل آمریکایی تیک تاک هم در پی انتقادهای رئیس جمهور آن کشور، استعفا داد.

گره کور فروش تیک تاک

مشکل اینجاست که پیش از واگذاری به شرکت‌های آمریکایی، فهرستی از دارایی‌ها و فناوری‌های مورد استفاده‌ی تیک تاک باید به تایید دولت چین برسد. این شامل الگوریتم قدرتمند پیشنهاددهی اپلیکیشن هم می‌شود. حالا فقط چند روز تا ضرب‌الاجل تعیین شده زمان داریم و چین که می‌خواهد از هرگونه توافق احتمالی بایت دنس با آمریکایی‌ها جلوگیری کند، روند بازبینی و تایید را به تاخیر می‌اندازد. از قضا روز پانزدهم سپتامبر، مصادف با مراسم رونمایی از محصولات جدید اپل هم هست.

به هر حال مشخص نیست که آیا با عدم توافق تا تاریخ ذکر شده، ممنوعیت تیک تاک در ایالات متحده اجرایی خواهد شد یا نه؛ اما دونالد ترامپ پیش‌تر گفته بود که این مهلت را تمدید نخواهد کرد. البته اگر هم توافقی حاصل شود، ظاهرا الگوریتم پیشنهاددهی تیک تاک جزو آن نخواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. مرگ بر ژائو لیجیان مرگ بر کشور کمونیستی کثیف چین درود و زنده باد دونالد ترامپ و ایالات متحده آمریکا

  2. خیلی جالبه. فیسبوک و گوگل و توییتر و … راه نمیدن تو چین بعد اونا خیلی راحت تیک تاک و ویچت و … تو دنیا پخش میکنن. ریشه کمونیستارو باید زد