تاریخچه ۶۶ میلیون ساله تغییرات دمای سیاره آینده تاریکی را به تصویر می‌کشد

دانشمندان با تهیه اطلاعات مهمی از تاریخچه تغییرات دمای سیاره در طول ۶۶ میلیون سال گذشته، پیش‌بینی‌های نگران کننده‌ای در مورد آینده زمین ارائه کرده‌اند.

تهیه اطلاعاتی مهم از تاریخچه تغییرات دمای سیاره زمین در طول میلیون‌ها سال گذشته، به تازگی به عنوان تحقیق علمی مهمی در مورد گرمایش زمین و آینده نسل بشر منتشر شد؛ این‌طور که به نظر می‌رسد، فعالیت‌های کنونی بشر می‌تواند سیاره را به وضعیتی از داغی برساند که تا ۵۰ میلیون سال پیش سابقه نداشته است.

گفته شده که اطلاعات مورد نظر کامل‌ترین تاریخچه تهیه شده در مورد دمای میانگین سیاره زمین بوده که با جزئیاتی شگفت‌انگیز، بالا و پایین رفتن دمای محل زندگی ما را از ۶۶ میلیون سال پیش تاکنون نشان داده و پیش‌بینی نگران کننده‌ای در مورد سال‌های آینده دارد.

این بازه زمانی چند میلیون ساله بر اساس ویژگی‌های موجود به چهار مرحله هات‌هاوس (Hothouse)، وارم‌هاوس (Warmhouse)، کول‌هاوس (Coolhouse) و آیس‌هاوس (Icehouse) تقسیم شده‌اند.

در تحقیق مربوط به یافته‌های اخیر که این هفته به چاپ رسید، گفته شده که اطلاعات مورد نظر با دقتی شگفت‌انگیز و با در نظر گرفتن فاکتورهای ستاره شناسی تهیه شده و هرکدام از چهار مرحله مشخص شده در تحقیق پاسخ‌های مخصوص خود به تفاوت‌های رفتار مداری زمین را از طریق تغییرات دمای سیاره نشان می‌دهند. هر تفاوت مداری باعث بروز تغییرات عظیم و قابل توجهی بین هر کدام از چهار مرحله مشخص شده است.

تاریخچه تغییرات دمای سیاره

جیمز زاچوس (James Zachos)، پروفسور سیاره شناسی دانشگاه سانتا کروز آمریکا در این رابطه می‌گوید که با بازسازی آب و هوای سال‌های گذشته در یک بازه زمانی ۶۶ میلیون ساله، تغییرات بلند مدت شگفت‌انگیزی مشاهده شدند؛ البته این کار تا به امروز با مشکلات زیادی مواجه بود و رسیدن به اطلاعات دقیق در مورد وضعیت دمای زمین در هرکدام از بازه‌های زمانی هات‌هاوس و مابقی مرحله‌های بعدی، کار دشواری بود.

موفقیت مورد نظر در پیدا کردن الگوی طبیعی تغییرات دمای سیاره باعث شده تا با آسودگی بیشتری امکان پیش‌بینی وضعیت دمایی محل زندگی خود را در آینده داشته باشیم و نقش بشریت در این موضوع را با وضوح بیشتری نشان دهیم. همان‌طور که در چارت پایین می‌بینیم، دمای میانگین زمین از حالتی بسیار داغ در ۶۶ میلیون سال پیش، نوسان‌های مختلفی داشته است:

تاریخچه 66 میلیون ساله تغییرات دمای سیاره آینده تاریکی را به تصویر می‌کشد

پیش‌بینی مربوط به وضعیت زمین بعد از سال ۲۰۲۰ و تا سال ۲۳۰۰ چندین حالت احتمالی را مشخص کرده که بسته به رفتار زمینیان در تولید گازهای گلخانه‌ای و تخریب محیط زیست، هرکدام از این حالت‌ها احتمال به حقیقت پیوستن را دارند.

زاچوس می‌گوید که اگر وضعیت به همین منوال پیش رود، دمای سیاره ما به نرخ شدیدی بالا رفته و به حالت بحرانی و غیر قابل تحملی می‌رسد. در واقع مقاله تیم دانشگاه سانتا کروز اعلام کرده که اگر اقدامات جدی برای مقابله با گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی صورت نگیرند، انتظار می‌رود که ظرف چند صد سال آینده دمای سیاره به حالتی برسد که در ۵۰ میلیون سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

مقاله تیم زاچوس در ژورنال “Science” منتشر شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. ما همه گوسفندیم! تجاران و سرمایه داران به بهانه های مختلف برای سود جویی های خود و منافع معدود اشخاص کل زمین را به گند کشیدند. برای ما فقط قیمتی و گرما و غیره را به ارمغان آورده اند. ما گوسفندان هنگام شنیدن موفقیت آنها که باعث نابودی و دشواری های ما مردم عادی میشود به به میگوییم . به به آیفون ۱۲ به به توریسم فضایی به به موشک هایپرسونیک به به انترنت استارلینک به به مرگ و قیمتی . بعضی ها فکر می کنند این دارایی های کشورهای ثزوتمند مربوط همه ملت شان میشود در حقیقت این دارایی ها و تخریبات فقط ناشی از حرص تعداد معدود اشخاص است. مستند ها را ببنید که داخل خود آمریکا چقدر مردم به خواری و فقر زندگی میکنند و امثالهم زیاد است. سال گذشت بیش از یک میلیون حیوان در آسترالیا سوخت خداوند امسال را بخیر بگذراند.