کریستوفر نولان

آشنایی با سبک کارگردانی کریستوفر نولان در سینمای هالیود

استفاده از برخی تکنیک‌ها، موجب خاص و منحصر به‌فرد شدن سبک کارگردانی کریستوفر نولان می‌شود، اما این سبک چه ویژگی‌هایی دارد؟

کریستوفر ادوارد نولان یک کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی است که این روزها اکثر دوستداران فیلم و سینما با آثار برجسته او آشنا هستند. فیلم‌هایی مانند ممنتو (Momento)، پرستیژ (Prestige) و همچنین سه‌گانه مشهور شوالیه تاریکی، از مهم‌ترین کارهای وی به‌شمار می‌روند. فیلم جدید این کارگردان پولساز، یعنی فیلم تِنت (Tenet)، به تازگی در سینماهای سراسر جهان اکران شده است و به همین خاطر قصد داریم نگاهی به سبک کارگردانی و فیلم‌سازی او بیندازیم.

درون‌مایه فیلم‌های نولان، معمولا ویژگی‌های روانشناختی، اجتماعی و هویتی دارند که با وجود سبک خاص و منحصر به فرد او، تبدیل به آثاری بی‌نظیر شده‌اند؛ فیلم‌هایی که تا به امروز، حدود ۴ میلیارد دلار فروش داشته و افتخار ۲۶ بار نامزدی جایزه اسکار را یدک می‌کشند. اما با کنار گذاشتن همه این افتخارات و نظرات مثبت منتقدان و بینندگان، چه چیزی سبب کسب چنین موفقیت‌هایی در جایگاه یک کارگردان می‌شود؟

به گفته نولان، فیلمبرداری در محیط واقعی و استفاده کمتر از امکانات حاضر در استودیو، یکی از راه‌های مؤثر برای درک بهتر محیط فیلم، توسط بیننده است؛ با این وجود، او در کنار این انجام این کارها، از تکنیک‌های ویژه‌ای نیز استفاده می‌کند که موجب متمایز شدن آثار او از فیلم‌های سایر کارگردان‌های هالیوودی می‌شود.

نگاهی به سبک کارگردانی کریستوفر نولان

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*