واردکنندگان موبایل

رئیس سازمان حمایت ادعای گرانفروشی توسط واردکنندگان موبایل را کذب دانست

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ادعای گرانفروشی واردکنندگان موبایل که توسط رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری اعلام شد را کذب دانست.

در ماه‌های گذشته بحث‌های مختلفی در مورد افزایش قیمت موبایل در بازار مطرح شد و این موضوع با افزایش نیاز بازار به دلیل آموزش مجازی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. در همین راستا اخیرا ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری در خصوص گرانفروشی اعلام کرد واردکنندگان موبایل و انجمن واردکنندگان دلیل گرانی قیمت در بازار هستند و در همین راستا لیستی از متخلفان را ارائه خواهیم کرد. ابراهیم درستی در ادامه گفته‌های خود مدعی شد قیمت گوشی توسط فروشندگان و مغازه‌داران افزایش پیدا نمی‌کند بلکه واردکنندگان موبایل با احتکار گوشی در انبارهای خود باعث گرانفروشی می‌شوند.

سازمان حمایت: ادعای گرانفروشی واردکنندگان موبایل کذب است

مدتی قبل سید جواد احمدی، معاون بازرسی و نظارت سازمان حمایت در یک گفتگوی رادیویی از ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری خواست تا با پاسخ به نامه این سازمان مدارکی را برای ادعای خود ارائه کند، اما طی روز گذشته با گذشت یک ماه از آن مصاحبه رادیویی، عباس تابش، رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص گفته‌های ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری گفت:

پس از شنیدن مصاحبه آقای درستی، مبنی بر مقصر دانستن واردکنندگان در افزایش قیمت گوشی های موبایل، نامه مکتوبی برای ایشان ارسال کردم تا به سازمان حمایت بیایند و پاسخگوی ادعایشان باشند؛ اما در جواب تنها علت این کار خود را بیان حرفی کذب برای خالی نبودن عریضه در مصاحبه خواند.

قیمت ارز دلیل اصلی افزایش قیمت موبایل

رضا قربانی، رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل روز گذشته در مورد دلایل اصلی افزایش قیمت موبایل در بازار به رشد چشمگیر قیمت ارز طی یک ماه اخیر، اختلال در واردات موبایل و دلال‌بازی اشاره کرد. وی افزود قیمت تلفن همراه با توجه با این که کالای وارداتی است به نرخ ارز وابستگی مستقیم دارد و به همین دلیل هر زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، شاهد افزایش قیمت گوشی های موبایل نیز هستیم. وی تاکید کرد اختلال در تامین موبایل در بازار نیز باعث کاهش موجودی این کالا در بازار شده که در افزایش قیمت تاثیرگذار است.

قربانی با اشاره به تاثیر دلال‌بازی در افزایش قیمت‌ها اظهار کرد:

شرکت‌های واردکننده قیمت تمام شده موبایل را طبق قیمت روز تامین ارز و با افزودن حقوق و عوارض گمرکی، هزینه‌های حمل و انبارداری و رجیستری و سود بازرگانی محاسبه می‌کنند که این اتفاق با نظارت و شفافیت کامل انجام می‌شود. از این رو دلیل دیگر افزایش قیمت موبایل خارج از دلایل ذکر شده را باید در جای دیگر پیدا کرد. این سودجویی در لایه بعد از واردکنندگان و توسط دلالان اتفاق می‌افتد. عواملی نظیر فشار تقاضا از سوی بازار که نمونه اخیر آن تقاضای پیش‌بینی نشده به دلیل بازگشایی مدارس بود و اختلال در تامین موبایل و کمبود کالا، شرایط را برای این دلال بازی‌ها آسان می‌کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. رشوه خوبی از واردکنندگان و احتکارکنندگان موبایل به جیب زده
    ۳۰درصد گرانی دلار +۵۰درصد احتکار و انبارداری و نگهداری موبایل در انبارهای احتکارکنندگان+۲۰درصد رشوه