شبکه 5G

مدیرعامل ایرانسل از مطالعه روی شبکه ۶G همزمان با توسعه شبکه ۵G خبر داد

مدیرعامل ایرانسل اعلام کرد همزمان با توسعه شبکه ۵G در ایران، پروژه مطالعه روی شبکه ۶G در کشور را نیز در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

روز یکشنبه ۶ مهر ۹۹ مراسم رونمایی از کاربست‌های ۵G در ایران در همایش‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد که در این مراسم مهندس محمدجواد آذری ‌جهرمی، (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) و جمعی از معاونان و مدیران این وزارتخانه، از جمله مهندس حسین فلاح جوشقانی (رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) و دکتر سید ستار هاشمی (معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات) حضور داشتند. در این مراسم اپراتور ایرانسل برای توسعه پزشکی از راه دور و حمل‌ونقل هوشمند بر بستر شبکه نسل پنجم تلفن همراه دو تفاهم‌نامه را به امضا رساند.

دکتر بیژن عباسی آرند، مدیرعامل اپراتور ایرانسل در مراسم رونمایی از کاربست‌های ۵G در ایران به تهیه مقدمات راه‌اندازی رسمی شبکه نسل پنجم ایرانسل از ۱.۵ سال پیش و همزمان با روندهای جهانی اشاره کرد و گفت سه نکته مهم در مسیر توسعه شبکه ۵G در ایران قرار دارد که شامل تخصیص فرکانس، همکاری همه اپراتورها و بومی‌سازی تجهیزات می‌شود.

امضای دو تفاهم‌نامه ایرانسل بر بستر شبکه ۵G

اولین تفاهم‌نامه با هدف پیاده‌سازی خدمات مشاوره جراحی از راه دور (telemedicine) با استفاده از قابلیت‌های شبکه ۵G میان ایرانسل با معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه شهید بهشتی به امضا رسید. دومین تفاهم‌نامه نیز با هدف طراحی و ایجاد پایلوت حمل‌ونقل هوشمند شهری، مبتنی بر شبکه‌های ارتباطات سلولی نسل جدید، در چارچوب شبکه ملی اطلاعات میان ایرانسل با ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان منطقه آزاد کیش منعقد شد.

مدیرعامل ایرانسل در این مراسم به سابقه توسعه شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه در ایران اشاره کرد و گفت نقش اپراتورها در این حوزه ارزنده بوده و استفاده از این تجربه در ترسیم نقشه راه توسعه شبکه ۵G ضروری است. عباسی آرند در ادامه بیان کرد:

ایرانسل از بیش از ۱.۵ سال قبل، با رصد توسعه این فناوری در جهان، آمادگی اولیه را در پیش گرفته و با تدارک یک برنامه عملیاتی برای تهیه مقدمات ورود به این نسل از فناوری، فاز نخست ارائه خدمات ۵G را راه‌اندازی کرده است. از همکاری و هماهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه و نیز از مجموعه کارکنان ایرانسل برای اجرای این پروژه سنگین، تشکر می‌کنم. همچنین باید بگویم فاز دوم راه‌اندازی سایت‌های نسل پنجم ایرانسل نیز آغاز شده است.

عباسی آرند در ادامه گفته‌های خود به بومی‌سازی تجهیزات ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت ایرانسل نیز در این حوزه اقدامات مختلفی چون تولید مودم‌های نسل جدید را انجام داده است. مدیرعامل ایرانسل تاکید کرد تمام بخش‌ها باید روی قطع وابستگی به پیمانکاران خارجی با کمک دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تمرکز کنند.

مطالعه شبکه ۶G در دستور کار ایرانسل

مدیرعامل ایرانسل در ادامه گفته‌های خود به ورود شرکت‌های بزرگ و محققان جهان به موضوع نسل ششم تلفن همراه (۶G) اشاره کرد و گفت دانشگاه‌های ایرانی با هدایت دانشجویان باید به سمت پژوهش در این زمینه حرکت کنند و این فرصت را از دست ندهند. وی افزود ایرانسل نیز در تلاش است تا همانند گذشته با پیشتازی در ارائه ۶G، وظایف خود در راستای ارائه سریع آخرین تکنولوژی‌های روز جهان به مردم ایران به انجام برساند.

راه‌اندازی فاز دوم ۵G ایرانسل در عباس‌آباد و دانشگاه تربیت مدرس

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم عنوان کرد:

امروز شبکه ۵G ایرانسل، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و ساختمان مرکزی شرکت ایرانسل و مناطق اطراف این دو ساختمان، در حال خدمات‌دهی است و به زودی در منطقه عمومی عباس‌آباد تهران و دانشگاه تربیت مدرس نیز راه‌اندازی می‌شود. با توجه به وعده مدیرعامل همراه اول، به زودی شاهد راه‌اندازی سایت‌های نسل پنجم آن‌ها نیز خواهیم بود. همچنین تا پایان سال، خدمات نسل پنجم خانگی قابل دسترسی خواهد بود.

آذری جهرمی به رشد چشمگیر مصرف دیتا به ویژه در حوزه آموزش آنلاین اشاره کرد و گفت همانگونه که اپراتور همراه اول از آموزش و پروش پشتیبانی می‌کند، اپراتور ایرانسل و مخابرات نیز در کنار بخش آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور قرار گرفته‌اند و از نظر پهنای باند و زیرساخت لازم از این بخش‌ها پشتیبانی می‌کنند.

گفتنی است اپراتور ایرانسل که به عنوان یک اپراتور پیشگام در ارائه تکنولوژی‌های روز دنیا به مردم کشور محسوب می‌شود، در شهریور سال ۹۶ اولین تست شبکه ۵G در کشور را به انجام رساند و مدلی از شبکه کامل (End to End) نسل پنج، شامل هسته شبکه و رادیو را در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد آزمایش قرار داد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه