سوپر اپلیکیشن

به بهانه کمپین جدید اسنپ با دنیای سوپر اپلیکیشن ها آشنا شوید

به بهانه کمپین جدید اسنپ با نام اسنپ جوابه که به خدمات متعدد این سوپر اپ اشاره دارد، قصد داریم شما را با دنیای سوپر اپلیکیشن ها آشنا کنیم.

مایک لازاریدیس (Mike Lazaridis) بنیانگذار بلک بری در سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار در جهان از مفهومی سخن گفت که بعدها آن را به نام سوپر اپلیکیشن شناختند. بنیانگذار بلک بری در تعریف خود به یک اکوسیستم متشکل از تعداد زیادی اپلیکیشن شاره کرد که بسیاری از کاربران از آنها برای انجام کارهای روزانه خود استفاده می‌کنند. طبق گفته لازاریدیس در آینده‌ای نزدیک گروه جدیدی از اپلیکیشن‌ها شکل خواهند گرفت که هنگام استفاده از آنها از خودمان خواهیم پرسید تا پیش از این چگونه زندگی می‌کردیم؟ اکنون پیش‌بینی لازاریدیس طی کمتر از ۵ سال در قاره آسیا محقق شد. در ادامه با اسنپ، نمونه‌ای از یک سوپر اپلیکیشن ایرانی آشنا خواهیم شد.

سوپر اپلیکیشن ها از کجا آمدند؟

سیلیکون ولی (Silicon Valley) خواستگاه اپلیکیشن‌های تک کاربرده است که با هدف رفع یک نیاز مشخص از کاربران به بازار عرضه می‌شوند. در سیلیکون ولی طی ۲۰ سال تعداد زیادی از اپلکیشن‌ها با طراحی واسط کاربری (User Interface) آسان در تمام دنیا عرضه می‌شوند. اما طی ۵ سال اخیر در قاره آسیا شاهد رشد سوپر اپلیکیشن ها بودیم که بدون شک می‌توانند آینده اپلیکیشن‌ها را در تمام جهان متحول سازند.

سوپر اپلیکیشن به چه معناست؟

سوپر اپلیکیشن به این معناست که به واسطه یک اپلیکیشن کاربران می‌توانند به چند خدمت مختلف دسترسی پیدا کنند. سوپر اپلیکیشن ها اکثر نیازهای کاربران را بدون این که فضای گوشی توسط اپلکیشن‌های مختلف اشغال شود رفع خواهند کرد. از ویژگی‌های مشترک تمام سوپر اپلکیشن های محبوب در جهان می‌توان به دسترسی سریع، کارکرد آسان و تجربه کاربری بهتر اشاره کرد.

اسنپ جوابه ؛ ارمغان سادگی در دنیای پیچیده امروز

اسنپ توانسته است در آستانه ۶ سالگی خود به یک سوپر اپلیکیشن واقعی تبدیل شود. این اپلیکیشن که برای نخستین بار موفق شد خدمت تاکسی اینترنتی را در ایران ارائه دهد، اکنون بسیاری از نیازهای کاربران خود را به صورت کاملا هوشمند برطرف می‌سازد. کاربران در این اپلیکیشن قادر خواهند بود ضمن درخواست خودرو، موتور و وانت از خدمات دیگری چون سفارش غذا، خرید از سوپرمارکت یا هایپراستار، خرید شارژ و بسته اینترنت، مشاوره پزشکی، رزرو بلیت هواپیما، اتوبوس و قطار، رزرو هتل و اقامتگاه اقتصادی بهره‌مند شوند.

اسنپ با ارائه تمامی این خدمات در یک اپلیکیشن توانسته است در دنیای پیچیده امروز نیاز کاربران خود را به سادگی برطرف سازد. این شرکت اخیرا کمپین تبلیغاتی جدیدی را با شعار اسنپ جوابه آغاز کرده است که روی قابلیت‌های دسترسی آسان، خدمات بیشتر و راحتی کاربر تمرکز دارد. این سوپر اپ در قرعه‌کشی پایانی به کاربرانی که حداقل از ۳ سرویس اپلیکیشن اسنپ استفاده کرده باشند، یک جایزه ۱۰۰ میلیونی تومانی اهدا خواهد کرد.

معرفی چند سوپر اپ معروف در آسیا

سوپر اپ وی‌چت

اپلیکیشن معروف وی چت (WeChat) که به هلدینگ تنسنت (Tencent) تعلق دارد پیش از آن که به یک پیام رسان محدود باشد، خدمات مختلفی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این اپلیکیشن به صورت ماهانه در سراسر جهان بیش از ۱.۲ میلیارد کاربر فعال دارد و بالغ بر دو سوم جمعیت چین به صورت روزانه از آن بهره می‌برد. این اپلیکیشن علاوه بر قابلیت پیام رسانی، ویژگی‌هایی چون تاکسی اینترنتی، فروش بلیت سینما، سفارش غذا، پرداخت قبض و واریز پول به حساب دیگران را در یک اپلیکیشن ارائه می‌دهد.

سوپر اپ علی پی 

علی پی (Alipay) نیز در ابتدا به عنوان یک کیف پول به کاربران خدمات ارائه می‌داد، اما اکنون در نسخه‌های جدید این اپ امکان خرید و سفارش از رستوران‌ها، فروشگاه‌های محلی و زنجیره‌ای نیز در دسترس است. این سوپر اپ که متعلق به گروه معروف علی بابا چین است طی ۱۵ سال فعالیت خود در حوزه پرداخت حدود ۱ میلیارد کاربر دارد.

سوپر اپ گرب

گرب (Grab) نیز توانسته است در جنوب شرقی آسیا طی مدت کوتاهی خود را به یک سوپر اپ تبدیل کند. این اپلیکیشن در بازار حمل و نقل بسیار معروف بوده و خدمات دیگری چون پرداخت، رزرو هتل و سفارش غذا نیز ارائه می‌دهد.

سوپر اپ گوجک 

در جنوب شرقی آسیا علاوه بر سوپر اپ گرب، سوپر اپ قدرتمند دیگری به نام گوجک (Go-Jek) نیز وجود دارد. این اپ فعالیت خود را در حوزه تاکسی موتوری شروع کرد، اما هم‌اکنون خدمات متعددی چون سفارش غذا، پیام رسان و سرویس‌های پرداخت را ارائه می‌دهد.

همانطور که مشخص است امروزه سوپر اپ ها توانسته‌اند به خوبی نگاه مخاطبان را به خود جلب کنند و مسیر پیشرفت اپلیکیشن‌ها را دگرگون سازند. به گونه‌ای که در آینده نزدیک بسیاری از اپلیکیشن‌ها تک کاربرده به این سمت حرکت خواهند کرد؛ برای مثال اوبر به عنوان یکی از سرویس‌های تاکسی اینترنت مشهور در جهان، اخیرا سفارش غذا را نیز به خدمات خود اضافه کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*